Adatepe Köyü

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
    681 Kez Görüntülendi

Adatepe köyü, aslında sadece bir saatinizi ayırmanızın bile yeteceği ama bu bir saatlik gezi için bile olsa rotanızı buraya çevirmenizi tavsiye edeceğim şirin bir köy.

Tarih ile doğanın buluştuğu saklı bir cennet gibi. Bu güzellikleri görünce Allaha şükürler edeceğiniz bir yer.

Özellikle köye çıkarkenki yoldaki manzara muazzam.

Adatepe köyünün en ilginç yanlarından biri şuandaki köy halkı tarafından kurtarılıp bu hale getirilmiş olması yani bu kadar güzelleştirilmiş olması. Aslında Osmanlı zamanında çok zengin olan bu köy sonraları kaderine terkedilmiş neredeyse hayalet kasaba halini almış. Bölge 1989 yılında SİT alanı ilan edilmiş o zamandan beri artık yeni ev yapılmamaktadır. Fakat o yıllarda bir grup entellektüel kesim burayı keşfederek yaklaşık 100 adet evi devletten hiçbir destek almadan restore etmişler. Bunun sonucunda güzelleşen bu köyü tarihi güzel evlerinden ve sokaklarından dolayı İtalyanın köylerine benzeten çok olur. Şuanda da köy sokaklarını yardımlaşarak temizliyorlar. Anlayacağınız burası tam bir huzur yeri.

Köyün bulunduğu bölge Truva, Leleg, Midilli, Pers, Atina, Roma, Selçuklu, Osmanlı hakimiyetleri görmüş ve bunların izlerini taşımaktadır.

Sahilden 4 km uzaklıkta bulunan bu köyün etrafı çam ve zeytin ağaçları ile doludur. Ve son nufüs sayımına göre sadece 427 kişi yaşamaktadır. Bu ne güzel sakinlik değil mi :)

İyi gezmeler..

Yorum Yap

  • Adatepe köyü Çanakkale
Sosyal Medya Hesapları

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart