Cafe Pirogi

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
21.05.2017

Cafe Pirogi ilk duyduğumda bu ne demektir ki acaba diye düşündüğüm sonra altında değişik şeyler bulduğum şirin mi şirin bir cafe. Progi aslında bir Kafkas böreği ordan da Rusya'ya geçmiş bir yemek yani anlayacağınız buranın asıl amacı Rus mutfağı.Bizden lezzetler de var ama bence asıl olay bu ve önce bu yemeklere odaklanmak lazım. Mekanın işletmecisi aynı zamanda çoğunlukla aşçısı Hülya hanım neredeyse her şeyi kendi elleriyle özenerek yapıyor. Hem de ne iyi yapıyor.
Davetleri üzerine gittiğimiz bu mekanı açıkçası daha kapıdan içeri girmeden sevdim. Çünkü öyle güzel butik bir alan oluşturmuşlar ki sıcaklık daha bahçede karşılıyor sizi. Çok tatlı bir dış alanı var , havalar sebebiyle biz maalesef tadını çıkaramadık ama kahvaltı sözünü verdik.
3 katlı bir cafeden bahsediyorum size her alanı ayrı güzel. Üst kat biraz daha toplantılara davetlere uygun. Orada ufak bir de oyun odası var. Çocuklu ailelerin rahatı da düşünülmüş.
Alt kat daha rahat .Hele tam camın önünde bir masa var ki oraya ayrı bayıldım. Çiçeklerle süslenmiş baharı hatırlatıyor.En üst kat şimdilik boş.
Tabakların rengine kadar düşünmüş Hülya hanım. Renkli tabakların canlılık mutluluk katacağını söylüyor , bence haklı :)
Mekanın hizmetinden ve servisinden çok bahsedecek bir şey yok kapıda karşılanıp kapıdan uğurlandık. Ne kadar iyi olduğunu anca gidince görürsünüz.Siparişlerimizi mekan sahibine bıraktık. İlk etapta masamıza ekmek ve bir havuç salatası geldi. Bu salatanın adı Koresky Salat. Ben havuçları buharda pişmiş sandım öyle değişik bir tadı var. Kalın rendelenmiş havuç birkaç saat önceden suyu sıkılarak bekletiliyor. İçine değişik baharatlar konularak hazırlanıyor. İçindeki en baskın tat kişniş. Ben normalde havucu çiğ hiç sevmem ama bu salatayı gerçekten beğendim.

İlk yemeğin ve en bayıldığım Pelmeni. Evet görüntüsü bizdeki mantının büyüğü gibi aslında tadı da biraz benziyor. Ama yapılışı çok farklı. Aslında tadında da farklılıklar var. Öncelikli olarak çok çok lezzetli olduğunu söylemeliyim. Suyunun içinde tavuk suyu var ve bu mükemmel bir tat katmış. Ayrıca krema sosu ve dereotu ile servis ediliyor. Kremanın içinde çok az mayonez ve ondan da az hardal var. Hardalın tadını neredeyse hiç almadım. Kremanın bu yemeğe bu kadar yakışacağını hiç tahmin etmezdim. Bayıldım bu yemeğe.Cafeye ismini veren yemeğe geldi sıra yani Pirogiye. En çok tercih edilen kıymalı olduğu için bizim de tercihimiz bu oldu. Kıymalı kaşarlı bize göre kapalı pideye benzeyen bu yemeğin aslında pide hamuru çok farklı.Biraz kalın bir hamur ve lezzetli.
Aslında çok farklı bir hikayesi var bu yemeğin. Kafkasyada düğünlerde toplantılarda yapılan geleneksel bir yemek. Aslında orada Pirogi 3 katlı yapılıyormuş ve tanrılar , yaşayanlar ve ölüleri temsil ediyormuş her bir katı. Ve yapılırken çok ince iş istiyormuş. Örneğin hamurun üstüne açılan çizikleri açmak için tabağı döndürmezler, kendileri tabağın etrafında dönerlermiş. Ve bize gelen bu boyutundan daha büyük bir yemekmiş . Bunları da öğrenince aslında ne kadar zahmetli olduğuna kesin olarak emin olduk :)
Burada Pirogi tek katlı bir yemek,porsiyon haline böyle getirilmiş. ama bana sorarsanız böyle bile oldukça büyük, aşırı doyurucu. Malzemesi hem bol hem lezzetli. Beğendim.Yemekte son olarak bir de Belyashi'nin tadına baktık. Tadı biraz çiböreği andırıyor ama görüntünün alakası yok. Mayalı hamur içine kıyma konulup, bohça şekline getirilip yağda kızartılarak hazırlanıyor. Yanında yine krema sos ile servis ediliyor. Gerçekten o kremayı üstüne dökünce çok güzel bir tat oluştu. Buradan da anlıyoruz bu Ruslar hem hamurlu hem de yağlı şeyleri oldukça seviyor ama bunları görüntülerinde hiç belli etmiyor. Bu da Türklere yapılan bir haksızlık bence. Gerçi soğuk ülke olduğu için onlarda kendilerini böyle ısıtıyorlar. Sonuç olarak bunun da çok lezzetli olduğunu söylemeliyim.Sıra geldi tatlılara tabi öncesinde ikram çaylarımız da geldi. Taze olduğunu bilin.

Tatlıların ilki Medovik . Ballı hamurlu, kremalı yine bir rus tatlısı. Balla hazırlanan hamurun incecik pişirildiğini düşünün.Bu şekilde kremayla yumuşatılıp servis ediliyor oldukça iyi.Çok lezzetli.


Ve benim favorim Tort Nopoleon. Kat kat milföy hamurun arasında Ruslara özgün hazırlanan krema konularak yapılıyor, tadı şahane. Bana çok hafif geldi ama tabi krema faktörünü düşünürsek aslında o kadar hafif değil. Yine de ağır da hafif de olsa tercihim bu :)


Cafe Pirogide fiyatlar Pelmeni 17,75 tl, Pirogi 21,75 tl, Belyashi 14,75 tl, Medovik 12,25 tl, Tort Nopoleon 12,25 tl, ayran 4 tl, cola 4,50 tl . Fiyatlar lezzetlere göre, hele ki cafenin konumuna göre oldukça uygun geldi bana. Zaten Hülya hanım kendisi bir cafeye gittiğinde fiyatları nasıl görmek isterse öyle yapmış burada . Valla bu ince düşüncesi sebebiyle tebrik ediyorum. Ve bu kadar güzel ağırlandığımız için de kendilerine tekrar teşekkür ediyorum.
Burayı ısrarla tavsiye ediyorum. Her şeyiyle çok iyi bir mekan. Afiyet olsun.  • Gezsek Yesek | Keşke hesabı hiç ödemesek
    27.05.2017 Alp

    Muhteşem bir yer kesinlikle gidip tatmalısınız. Rusların mutfak kültürünü hiç bilmezken bize çok yakın yemeklerinin olduğunu görmek farklı bir lezzet denemek isterseniz gidin beğeneceğinize eminim.

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart