Cafe Pirogi

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
15.08.2018

Beni takip edenler Pirogiyi çok iyi bilir . Çünkü benim favori mekanlarımdan birirdir kendisi :)
Neden çünkü en başta sahibi Hülya hanım süper bir insan. Çok misafirperver çok güleryüzlü. Sonra yediğim yemeklerden kötü olana hiç rastlamadım ki neredeyse bütün mönünün tadına bakmışımdır. Hepsi mi iyi olur. Olurmuş valla.

Şimdi gelelim size yeni lezzetler tanıtmaya.
Pirogide bu sefer yemeye çorbadan başladık. Adı Borsh olan bu çorba Ukraynanın geleneksel bir çorbası. %100 dana et suyunda pişiyor. İçinde yağsız dana eti, lahana, pancar, havuç ve patates var. Smetana ve dereotu ile servis ediliyor. Pancar sebebiyle rengi kırmızı bu çorbanın. Başta görüntüsü acaba nasıl dedirtse de tadı gayet iyi.Sonra yine ilk defa yediğimiz Asya Mantısı. Görüntü olarak bile beni benden aldı zaten. Yine Eski Sovyetin Orta Asya topraklarında bu şekilde yapılmış bir tanesi bir avuç içi büyüklüğünde. Porsiyonda 3 adet var. İçinde 60 gr kadar kıyma bulunuyor ve buhar tenceresinde yaklaşık 1 saat pişiyor. Yine yanında Smetana ve beyaz sirke ile servis ediliyor. Smetana yanında gelen kremaya benzeyen beyaz sos. Yağlı bir süt ürünü yoğurt gibi mayalanarak yapılıyor. Yani yine buraya özgü. Tek kelime ile bayıldım tadına. Hamur süper pişmiş ağızda dağılıp kayıp gidiyor. İç malzeme bol ve lezzetli. Daha ne olsun diyor insan.Ben yine dayanamayıp 1 porsiyon pelmeni söyledim. Onu zaten biliyorsunuz. Aynı tat aynı lezzet. Bayılıyorum buna. Ayrıntılı bilgiyi daha önceki Cafe Pirogi yazımda bulabilirsiniz.


Ve bugün buraya geliş sebebimiz Hülya hanımın yeni yaptığı burger. Öyle bildiğiniz burgerlere benzemiyor baştan söyleyim. Çünkü resimde gördüğünüz üzere ekmeği bile farklı. Özel hamurdan anlık pişen bu ekmeğin içinde burger köftesi, taze soğan, mantar, domates, turşu, cheeddar ve sos var. Burger köftesi de farklı, kıyma ve kavurma eti karıştırılarak yapılıyor ki nefis bir tadı var. Çok doyurucu çok lezzetli. Bildiğiniz burgerlere hiç benzemiyor. Sadece ekmeği için bile yemeye gelinir. 130 ve 180 gr olarak iki seçeneği de mevcut.
Fiyatlara gelirsek, Borsch 19 tl Asya Mantısı 29 tl Pelmeni 19 tl Burger 130gr 28 tl, 180 gr 34 tl. Lezzetine ve porsiyonuna ve hatta lokasyonuna göre fiyatları normal buluyorum ben. Gidip deneyin derim ben, hak vereceğinize eminim :)
Afiyet olsun...

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart