Ferrara Gezi Rehberi

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
    498 Kez Görüntülendi

Ferrara Venedik gezimiz öncesi kısa uğrak yerimiz. Otelimiz de burada olduğu için sabah şöyle kısa bir tur atalım dedik.

İtalya’nın evet her yeri farklı güzellikte. Bildiğimiz şehirleri olağanüstü ama böyle küçük kasabaları da başka bir tat bırakıyor insanda.

Şansımız bugün çok yaver gitmedi hava baya sisli. Bu sebeple her yeri istediğimiz gibi göremedik. Zaten genel olarak İtalya’da bu mevsimde hava hep böyleydi. Sabahları sisli öğleden sonra baya güzel günlük güneşlik açıyor hava :)

Ferrara her yönüyle tam bir ortaçağ kasabası hatta büyük kentleri aratmayacak kadar büyük meydanı ile tam bir Rönesans kasabası da diyebiliriz.2016 yılında Unesco Dünya Mirasları listesine girmiş olduğunu da belirteyim.

 En dikkat çekici yeri kasabanın tam ortasında bulunan kocaman kale Este kalesi. Adını 1264-1598   yılları arasında kasabayı yöneten Este ailesinden almış. Bu kale aslında sadece bir kuleden oluşuyor iken zamanla bu ailenin kendilerini, halk arasında çıkan isyanlardan koruma amacıyla zaman içinde eklemeler yapılarak bu halini almış ve 2002 yılında ise büyük bir restorasyon geçirmiş.

Kaledeki en ilgimi çeken şey içerideki zindanları oldu. Pek çok kişiye mezar olan bu zindanlardaki en etkileyici hikaye 3.Marcus Niccolo’nun karısı Parisina  ile Tolomei ailesinin oğlu Ugo arasındaki yasak aşk. 1425 yılında yargılanıp idam edilmişler. Ve zindanın tavanında Ugo’nun mum dumanı ile yazdığı yazıları görüp çok etkileneceğinize eminim.

Ferrara katedrali ise Diğer şehirlerde gördüklerimiz gibi. Oldukça ihtişamlı ve bence bu kasabaya göre baya da büyük. İçerideki görevlilerin çok sert ve kaba olduklarını söylemeliyim. Bizi baya baya kovdular :)

Kasabanın ortasından geçen bulvar ise sanki kasabayı eski ve yeni olmak üzere ikiye bölmüş. Bir tarafta eskiden kalma kiliseler manastırlar yapılar vs var iken diğer tarafta Rönesansa özgü park palas ve evler var.

Güzel bir kasaba ama İtalya için önceliklerden biri değil bence. Eğer gezme zamanınız kısıtlıysa buraya uğramayadabilirsiniz. Ama uzun bir seyahatteyseniz yarım gününüzü ayırarak bu kasabayı gezebilirsiniz.

İyi gezmeler…

Yorum Yap

  • Ferrara İtalya
Sosyal Medya Hesapları

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart