Kastamonu Gezi Rehberi

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
    674 Kez Görüntülendi

Kastamonu, Unesco Dünya mirasları listesine girmiş güzel bir şehrimiz. Açıkçası  şehre girdiğim anda hoşuma gitti burası.

Tarihi doku ile kentleşme arasında sıkışıp kalmış biraz. Bana sorarsanız şehrin genelinde o tarihi dokuyu korusaydık muhteşem bir şehir olurdu burası.

Karadenize kıyısı olmayan bir şehir ama bazı ilçelerinin denize kıyısı var. Özellikle Cide ilçesini çok övdüler ama maalesef gidip göremedim :(

Genelde Safranbolu’da gördüğümüz evlerden bol bol gördük. Çoğunu restoren cafe veya kültür evi yapmışlar. Birçoğu da hayli yıpranmış.

En bayıldığım yer Kastamonu kalesi oldu diyebilirim. Gittiğimizde restorasyonda olmasına rağmen yine de güzeldi. Kaleden Kastamonu manzarası izlemek de ayrı bir keyifli.

Yaklaşık 110 metre yükseklikte bir tepenin üzerinde bulunan kale 12. Yy.da Kommenler Hanedanlığı tarafından inşa ettirilmiş. Aslında o zaman şehri saran surlar da varmış ama bugüne kadar o surlar ayakta kalmayı başaramamış. Yapımında taş, harç ve ahşap kullanılmış. Bizans dönemine ait olsa da birçok kültüre ev sahipliği yaptığı için hepsinden biraz almış.

Güvenlik sebebiyle 15 büyük burç ve kule var ve kalenin içinde kuşatmalarda sığınık olması ve erzak alımında kullanılması amacıyla bulunan bir dehliz var. Osmanlı döneminde bir dönem terk edilmiş ve 1943’de deprem görmüş kale baya yıpranmış ve 2005 yılında restore edilmiş.

Kastamonu kalesinden sonra tam karşı tarafına geçerek, saat kulesini ziyaret ettik. Hükümet konağının arkasında Sarayüstü tepesinde yer alan bu 1885 yılında Vali Abdurrahman Paşa tarafından yaptırılmış. Değişik bir efsanesi var bu saat kulesinin, vakti zamanında İstanbul Sarayburnu’nda bulunan bu kulenin çanı zamansız bir şekilde çaldığı için padişahın cariyesinin bebeğini düşürmesine sebep olmuş ve bu sebeple İstanbul’dan buraya sürgün edilmiş. Burayı da çok beğendim. Etrafında oturup bir çay içmek oldukça keyifli.

Kale ile kule arasına gördüğüm kadarıyla teleferik yapılmaya başlanmış. Daha çok başlangıçtalar ama yapıldığı an süper olacağına eminim ;)

 

Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri Külliyesi ise merkezde bulunur ve şehirdeki inanç turizmin merkezi konumundadır. Külliye içinde cami, asa suyu, mezarlık, türbe, kütüphane, şadırvan ve dergah konakları var. Bu asa suyunun Şeyh Şabanı Veli hazretlerinin asasını yere vurmasıyla birlikte çıktığı rivayet edilir ve bu asa suyundan içenin tekrar Kastamonu’ya geleceği inancı da var ;) Her mevsimde aynı yoğunlukta aktığı için bu suya halk arasında ebuzemzem de deniliyor. Haliyle suyun şifalı olduğuna inanılıyor.

Dergah konakları da müze olarak hizmet veriyor.

Bol bol yemek yedim Kastamonu’da ama onların hepsini ayrı ayrı mekan olarak ekledim zaten, bu sebeple burada tekrar değinmeyeceğim. Sadece etli ekmeği, banduması, tiriti oldukça meşhur. Ayrıca ürünler olarak da pastırma, çekme helva ve sarımsak alabilirsiniz.

İyi gezmeler..

Yorum Yap

  • Kastamonu Türkiye
Sosyal Medya Hesapları

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart