Kuzucu Ali

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
    1108 Kez Görüntülendi

Geçtiğimiz haftasonu çok lezzetli yemekler yediğimiz Kuzucu Aliye misafir olduk. Konyanın 45 yıllık mekanı Çukurambarda nefis bir mekan açtı. Hem sakin hem ferah ve şık bir mekan olmuş. Park yeri sorunu olmaması da büyük avantaj.

Ali bey bize tek tek yemekleri de bu mekanı da güzelce anlattı. Aslında amaçları geleneksel Konya mutfağını nezih bir ortamda Ankaralılarla buluşturmak ;)

Babasından bu mesleği öğrenen Ali bey Kuzucu Ali'yi marka haline getirmiş :)

Daha çok yeni bir mekan ama gerçekten ısrarla gitmenizi tavsiye ediyorum :)

Soframız kendi özel ezmeleri (güzel bir acısı var) , salata , söğüş ve yayık ayranlarımız var. Yayık ayranının da iyi olduğunu belirtmeden geçmeyim.

Yemeğe bamya çorbası ile başladık. Ben bamya asla sevmem ve ağzıma dahi sürmem, ama ısrarlara dayanamadığım için tadına baktım. Ağzıma sürmem dediğime bakmayın tadını çok iyi bilirim. Ufak ufak çiçek bamyadan yapılmış bu çorbanın içinde ufak ufak da kuzu eti var. Hem çok güzel pişmiş hem de bence bir bamya ne kadar lezzetli olabilirse o kadar lezzetli. Ne yaparsam yapayım bamyayı sevemiyorum ama sizin sevdiğiniz bir şeyse buna bayılacağınıza eminim ;)

 

Çorbalar bittiği gibi önümüze uzunca serildi etli ekmekler. Fotoğrafta solda gördüğünüzün adı Konya Böreği içinde dana eti ve tulum peyniri var. Muhteşem bir tadı var ;)

Ortadaki etli ekmek, kuzu etinden yapılıyor. Bu sebeple diğerlerine oranla daha yağlı, Bence tadı çok iyi.

Sağdaki ise bıçak arası, dana etinden yapılıyor.

Üçünün ortak özelliği hamurlarının çok çok lezzetli olması, çıtır, ince ve muhteşem ;)

Geldi önümüze benim gönlümün efendisi Kuzu Tandır (Furun Kebap). Kuzunun gerdanından yapılan bu et 4-5 saat pişiyor ve etler lime lime oluyor. Nasıl lezzetli olduğuna valla gidip kendiniz bakın ;)

Son olarak Konyanın meşhur Tiriti önümüzde. Şu gördüğünüz tabakta en altta tereyağında çevrilmiş tırnak pide, kemik suyuna batırılmış. Üzerine sumak ve soğan, onun üzerine Konyadan gelen süzme yoğurt konulmuş. En üstte kuzu etinden yapılan şiş köfte üzerine sumak, maydanoz ve tereyağ dökülerek hazır hale geliyor. Size şu kadar söyleyim bildiğiniz pek çok kebaplara taş çıkartır ;) Efsane bir lezzet.

Üzerine çayla birlikte saç arası ve fırın sütlaç tatlılarının da tadına baktık.

Favorim saç arası, incecik hamurun içi dolu antep fıstığı, üzerine kaymaklı dondurma. Deneyin derim.

Bu güzel davet için @ankaraetkinlik e çok teşekkürler :)

Afiyet olsun…

  • Gezsek Yesek | Keşke hesabı hiç ödemesek
    06-01-2020 Muammer KELEŞ

    Ben Konya ‘lıyım. Fırın kebabı ve kıymalı pideyi (Etliekmek) iyi bilirim. ANKARA da KUZUCU ALİ’nin açıldığını duydum ve dostlarımı yemeğe götürdüm. Her şey çok şahane ve mükemmeldi. Etliekmeklerin çıtırlığı, fırın kebabının lezzeti şahaneydi. Özellikle tirit i ederim. ANKARA ya böyle bir Restorantı kazandırdığı için işletme sahibi ALI Bey e çok teşekkür ederim. Herkese en az birkere gitmesini tavsiye ederim.

Yorum Yap

Sosyal Medya Hesapları

Bıraktığım Kart