Napoli Gezi Rehberi

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
    464 Kez Görüntülendi

Napoli İtalyanın güneyinde bulunan, nüfus bakımında üçüncü büyük turistik kenti. (Milano ve romadan sonra) Gerçekten kentin içine girince böyle bir deniz kokusu, liman, gemiler, tekneler çok hoşunuza gidiyor. Napoli limanı Akdeniz bölgesi için merkez liman özelliği de taşıyor.

Bu liman kenti Pompei ile karşılıklı. Hatta O görkemli Vezüv yanardağını Napoliden de çok net görebilirsiniz. Bu sebeple de volkanik bir bölgedir.

Biliyorsunuz Avrupanın birçok kentinden eski şehir ve yeni şehir olmak üzere şehirleri hep ikiye ayırmışlar. Tabi ki rağbet görenler eski olanlar. Çünkü buralardaki tarihi dokuya hiç ellenilmemiş. İşte benim de Avrupa da en sevdiğim özelliklerden biri bu.

Napolinin eski şehir merkezi gerçekten tarihi dokusu ile çok göz alıcı bir yer hatta Unesco Dünya Miras Listesinde de yer almış.

Şehirde karşılıklı olarak iki kale var. Büyük kale (Castel Nuova) 1200 lü yıllarda yapılmış. Fransızlar burayı işgal edince halkın çoğu İtalyan olduğu için, Fransızlar halktan kendilerini korumak için bu kaleyi inşa etmişler. Kale gerçekten baya büyük. Hemen girişinde de Zafer Takı var. Avrupa için klasik ;)

Küçük kalenin ise en önemli ve dikkat çekici özelliği yumurta akı kullanılarak yapılması. 9. Yy da yapılmış.

Merkeze gelince meydanda karşılıklı olarak saray ve kilise var. Saray eskiden yöneticilerin kaldığı yer. Baya büyük bir alan.

İçeride Galeria diye bir alışveriş merkezi diye bir yer var. Buranın özelliği de zemin katta yerlerde bütün burçların figürleri var. Olay da şu, eğer kendi burcunuzun üstüne gelip 3 kere dönüp dilek tutunca gerçek oluyormuş.

Sonuç olarak ben çok sevdim Napoliyi, yemek konusunda da çok fazla ayaküstü atıştıracak yer var.

İyi gezmeler :)

Yorum Yap

  • Napoli İtalya
Sosyal Medya Hesapları

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart