Roma Collosseum Gezi Rehberi

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
    487 Kez Görüntülendi

 

Romaya kadar gelipte Collosseum görmediyseniz hiç Romayı gezdim demeyin bence ;)

O zaman Roma gezi rehberine Collosseum ile devam edelim. Aslında Vatikanla başladık ama onu ayrı bir yazı olarak yazdım, isterseniz bakabilirsiniz ;)

Romadaki en ihtişamlı yapılardan bir tanesi Collosseum. Buraya kadar gelmişken görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Gördüğüm an hayran kaldığımı söyleyebilirim. Hem biraz restorasyon yapılmış, hem de orijinalliğini korumuş.

Bu devasa taşlardan oluşan amfitiyatro, Roma halkına hediye olarak Flavian hanedanından İmparator Vespasian tarafından yaptırılmış. Ms 72 yılında yapımına başlanılıp Ms 82 yılında bitirilmiş. Hatta gerçek adı Flavian Amfitiyarosu. O zamanlar Gladyatörlerin dövüşleri, hayvan avı, tiyatro ve tarihi savaşların gösterileri için kullanılan yer burası. Tabi amaç halka muhteşem bir eğlence sunmak. Başarılı da olunmuş, halk buraya çok rağbet göstermiş.

Yaklaşık 10 yıl süren yapım aşamasının ardından 100 gün süren açılışında birsürü hayvan ve insan kurban edilmiş.

80 kemerli girişi olan, 188 metre uzunluğunda ve 156 metre genişliğinde bir elips formunda olan yapının yüksekliği de 49 metre. Yapının dış kısmında sayısız kemer ve bu kemerlerin bazılarında da içeriye doğru devam eden koridorlar bulunuyor. Üst katlardaki kemerlerin hepsinde gladyatör figürleri var. İçeride ise  bir sürü oda ve pasajlar bulunuyor. Burası gladyatörlerin ve hayvanların şov öncesinde bekletildiği yer. 50 bin izleyici kapasitesi olan bu arena zamanla gördüğü sel ve depremler sebebiyle çok hasar görmüş. Tabi insanların da içine verdiği zararları da unutmamak lazım. Hatta Rönesans döneminde maden ocağı olarak kullanılmış ve yağmalanmış bozulmuş. 1600 lü yıllarda gelen bir papa yağmayı durdurup burayı düzenletmiş ve bir sanat merkezi haline getirtmiş. İşte bugün konserlerin, tiyatroların, sanat gösterilerin çoğu burada yapılıyor ;)

Arenanın girişindeki kapı ise gladyatör ve hayvanların sahneye çıktığı kapı. Kolezyumdaki izleyicilerin yerleri ise sosyal statülere göre değişiyor tabi. İşçi sınıfı ve halk arenaya en uzak yer olan en tepelerde otururken, Senato üyeleri ve diğer önemli insanlar sahneye en yakın yerlerde otururlar.

Köle, mahkûm ve savaşçılar arasından seçilen gladyatörlerin birbirleriyle ve vahşi havanlarla kıyasıya dövüştürülmesi, halkın ateşli tezahüratları ve kanlı ölümler yüzyıllarca sürmüş ve MS. 404’te gladyatör dövüşlerinin, MS. 523’te de havyan avlarının sona ermesiyle, Kolezyumun kentin 450 yıllık eğlence merkezi olma görevi sona ermiş. Ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken konu ise burada yapılmış tarihi gladyatör dövüşleri ve akıtılan kan.  Hala ilk günkü ihtişamını koruyan yapı ziyaretçilerine, gözlerini kapattıklarında arenada çığlık çığlığa bağıran onbinlerce izleyiciyi, yaşanan gladyatör dövüşlerini, saldıran ve öldüren yırtıcı hayvanları zihinlerinde canlandırabilme etkisini yaratabiliyor.

Burası Romanın en popüler yapısı bu sebeple de girişinde çok uzun kuyruklar oluşuyor. Size tavsiyem gitmeden biletleri internetten satın almanız. Çünkü bu kuyrukta zamanınızı harcamak istemeyeceksiniz.

 

 

 

 

Yorum Yap

  • roma italya
Sosyal Medya Hesapları

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart