Roma Trevi Aşk Çeşmesi

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
    662 Kez Görüntülendi

Trevi Aşk Çeşmesi, aslında bu yapıyı bu kadar meşhur eden belli başlı bir sebebi yok. Hatta pekçok yerde aşk çeşmesi bile olarak geçmiyor diyebilirim. Suyun içine para atılması, dileklerin gerçek olacağının düşünülmesi, tekrar buraya gelebileceğine olan inanç sanırım buranın meşhur olma sebeplerinden. Ama bence en önemlisi muazzam ustalıkla yapılmış nefis bir mimariye sahip olması.

Rivayete göre çeşme, adını Roma İmparatorluğu döneminde askerlere su kaynağını gösteren bakire Trivia‘dan almış. Ayrıca Trevi Meydanı’na çıkan 3 yoldan dolayı isminin İtalyancada 3 Yol anlamına gelen Tre Vie kelimelerinin birleşiminden de türediği de söyleniyor.

Genel inanışa göre Trevi Çeşmesi önündeki havuza sırtınızı dönüp, sol omzunuz üzerinden sağ elinizle havuza para attığınızda Roma’ya tekrar gideceğinize inanılıyor. Belki de bu çeşmenin bu kadar ilgi çekmesinin sebebi bu, sonuçta size tekrar bir Roma seyahati vaadetmiş oluyor ;) Tabi bu olay genel olarak (biz Türkler tarafından da) suya para atıp dilek dilediğimizde gerçek olacak inancı da taşıyor. Tabi sadece inanç bunlar :D

Trevi Çeşmesi tarihine bakarsak Romalıların kaynaklardan çıkan içme suyunu su kemerleri aracılığıyla kilometrelerce uzaklıktaki şehirlere taşımalarına kadar uzanıyor.

Bu Çeşme tam da bu su kemerlerinden birinin başlangıç noktasında yer alıyor. Hatta rivayete göre tam bu noktada Romalı genç bir kız olan Trivia su arayan askerlere şehrin dışındaki su kaynağının yerini gösteriyor. 1629 yılında Papa 8. Urban Gian Lorenzo Bernini’den burada var olan bir çeşmeyi yeniden tasarlamasını istemiş ancak bu tasarım tamamlanamadan proje yarım bırakılmış ve 1732 yılında Papa 12. Clement tarafından heykeltraş Nicola Salvi‘ye Trevi Çeşmesi heykelini yapma işi ihale edilmiş.

Salvi, başka sanatçıların da yardımıyla tanrı ve tritonlardan oluşan heykeli 30 yılda tamamlamış, hatta heykel tamamlanmadan önce vefat etmiş. Ve heykel Salvi’nin 1751 yılındaki ölümünden sonra Giuseppe Pannini tarafından bitirilmiş.

Muhtemel bu yapım aşamasında ne imparator ne de heykeltraş bu çeşmenin bu kadar meşhur olacağını düşünememiştir.

Gelelim üzerindeki heykelle ve hikayesine, traverten ve mermerden yapılan 26 metre yüksekliğindeki çeşmenin merkezinde Roma mitolojisinde denizlerin tanrısı olan Neptün yer alıyor. Neptün’ün iki yanında ise arabasını çeken birisi uysal diğeri de agresif görünen iki deniz atı ve bu deniz atlarını tutan iki Triton mevcut. Neptün’ün solunda bolluk ve bereketi temsil eden bir tanrıça heykeli ile onun üzerinde su kemeriyle ilgili askerlerine emir veren bir komut görselini görebilirsiniz. Neptün’ün sağında ise sağlığı temsil eden bir tanrıça heykeli ile onun hemen üzerine askerlere su kaynağının yerini gösteren Trivia isimli bakirenin görseli mevcut.

En yukarıda ise her biri bir sütun üzerine oturtulmuş 4 heykel görülüyor. Bu heykeller de bol meyve ve sebze kabartmaları, buğday ve çiçekler gibi detaylarla temelde bolluk, bereket ve doğa ananın cömertliğini sembolize ediyor.

Çeşme iyi güzel hoş ve beğeniliyor evet ama önü inanılmaz kalabalık. Yani fotoğraf çekmek bile neredeyse imkansız. Kendi fotoğraflarınızı çekmek de buna dahil. Tavsiyem güneş batmak üzere gitmeniz o zaman biraz daha sakin olabiliyor.

Yorum Yap

  • roma trevi çeşmesi italya
Sosyal Medya Hesapları

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart