San Gimignano Gezi Rehberi

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
14.10.2017

İtalya gezimizde ikinci gündeyiz. Sabahki Siena gezisinin ardından Toskana bölgesinde bulunan San Gimignano'ya geldik. Sienanın aksine burada günlük güneşlik bir hava karşıladı bizi. Sisler de dağılmış burada. Gözümüz gönlümüz açıldı şükür.
İtalyanın Toskana bölgesinde yer alan bu sevimli kasabaya yine bir kale kapısından içeri girdik. Dar sokaklı bir ortaçağ kasabası burası.
Şarapları ve zeytinyağları ile meşhur bir yer burası. Girdiğimiz gibi bir dükkana girdik tadım yapmak için. Peynirlerin şarapların tadına bakıldı. Ben çok da bayılmadım açıkçası. Ayrıca malesef domuz eti satıldığı için genelde dükkanlarda çok ağır bir koku oluyor. Bu yüzden pek fazla duramıyorum ben içeride.

Yine burada bir işkence müzesi bulunuyor. Ortaçağda yapılan işkencelerin oldukça gerçekçi gösterildiği bir müze burası.

Kasabanın yine içlerine doğru take away pizza satan bir yerden pizzalarımızı aldık ve meşhur merdivenlerde oturduk yedik. Zaten İtalya deyince pizza biliyorsunuz akla gelir. Take Away olayı burada çok meşhur çok da güzel. Hem fiyat daha uygun hem de o güzel mimarinin içinde yerlerde sokaklarda taşlarda oturup yemek daha zevkli bence.
Pizzaların tadına gelirsek, tabi söz konusu İtalyada pizza yemek olunca beklenti tavan malum. Biz zeytinli ve peynirli istedik. Dilimler çok çok büyük, hamurlar mükemmel derecede lezzetli. İncecik ve çıtır çıtır. Etli bir pizza tercih edemiyoruz çünkü hep domuz eti kullanılıyor. Bu sebeple seçeneğimiz sınırlı. Pizza da aslında lezzetli ama domates sosunu çok fazla koyuyorlar. Pomodor dedikleri o sos pizzadaki diğer bütün malzemelerin tadını bastırıyor, çok yoğun olduğu için. Haliyle de ekşi bir tat katıyor pizzaya. Bunu pek sevmedim. Ama sonraki günlerde buna çözüm buldum merak etmeyin :)Ve tabi ki dondurma yemeden olmaz. Meydanda bulunan Gelateria Del Olmo'da yedik. Çok çok lezzetli. Yemeden dönmeyin.
Kasabaya girerken ve çıkarken tepeden Toskana vadisini de görüyorsunuz. Bağlar bahçeler zeytinlikler hep ayağınızın altında :)
İçeride yine Ortaçağdan kalma şeyleri görebileceğiniz korumaya alınmış bir kale var.


Toskana Vadisi :)


Genel olarak sevdim burayı, çok şirin ve ufak bir kasaba. Vaktiniz varsa çok kısa bir sürede yani yaklaşık birkaç saatte kasabayı tamamen gezebilirsiniz. İyi gezmeler :)
  • San Gimignano Toskana İtalya

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart