Tarihi Eflanili Konağı Kastamonu

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
    787 Kez Görüntülendi

Kastamonu’daki ilk yöresel yemekler durağım bu konak. Böyle bir yerde yemeyi çok istedim çünkü bu tarihi konakları da görmek istiyordum.

Çok güzel ağırlandığımız bu mekanda bütün yöresel yemeklerin tadına baktık.

Şimdi size hepsini tek tek anlatayım :D

Önce en sevdiğimden başlayım Tirit.

Tirit biliyorsunuz bölge bölge farklı bir yemek. Buradaki Konya’dakiyle alakası yok. Çok farklı 2 yemek. Buradaki tirit altta yumuşatılmış pide, yufka, ekmek  parçaları üzerine yoğurtlu sos ve kıymalı sos var ve tabi ki tereyağ. Ben beğendim tadını. Hem değişik hem de ağır değil tereyağ olmasına rağmen. Simitle yapılanı da varmış ama onu tatmadım.

Banduma buraya gelmeden önce çok övdüler, öldüm meraktan. Tereyağ ile yumuşatılmış el açması yufka parçalarının üzerine ceviz ve hindi eti konularak yapılıyor. Kaz eti koyduklarını da duydum ama ona rastlayamadım maalesef. Tereyağlı cevizli yufka 10 numara gerçekten bayıldım. Ama üzerindeki hindi eti hem marketten alınma hem de hindinin göğüs eti. Bu sebeple çok yavan ve çok kuru. Hayallerimdeki gibi olmadı maalesef. Köy hindisi tercih edilmiyormuş ağır geliyormuş herkese. İşte bunu anlamıyorum bu yöresel bir yemek, ya olduğu gibi kabullenip yiyeceksin ya da ağır geliyorsa yemeyeceksin. Bu sebeple aslının değiştirilmiş olmasına kızıyorum. Ağır da olsa yağlı da olsa köy hindisi olmasını isterdim ben.

Etli ekmek yine Konya’dakinden çok farklı bana göre gözleme bu. Niyeyse hep konya yemekleri ile aynı isimlerde ama yemeklerin birbiriyle alakası yok. Bana göre kıymalı gözleme olan bu yemeği beğendim. Bir de bunu pastırmalısı var ki bana göre o çok daha güzel ;)

Eyşili pilav bence farklı bir lezzet ve güzel bir tadı var.

Yaprak sarması da güzel ama efsane değil.

Yanında içtiğimiz eyşi dedikleri erik suyu da oldukça lezzetli.

Salata da ikram, fena değil :)

İkram olarak çam balı, pancar pekmezi ve eyşi marmelatı getirdiler. Üçü de güzel.

Üzerine yediğimiz ev baklavasını sevmedim.

Ortalama mutlu oldum diyebilirim. Belki çok daha iyi beklediğim için olabilir.

Yine de Kastamonu ve yemekleri güzel ;)

Afiyet olsun…

 

Yorum Yap

Sosyal Medya Hesapları

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart