Ulubey Kanyonu Uşak

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
    1804 Kez Görüntülendi

Dünyanın en büyük ikinci kanyonunun Uşak’ta olduğunu duyunca cidden şaşırmıştım ve neden tanıtımı az yapılıyor diye de üzüldüm açıkçası. Bugüne kadar duymamış olmam evet benim de hatam ama burada genel bir hata da yok mu sizce.

Neyse bu sitemimi çok uzatmayarak bu muhteşem yerden bahsedeyim size. Uşak merkeze arabayla yaklaşık 20 dklık bir uzaklıkta bulunan Ulubey de bulanan bir Kanyon. Evet dünyanın en büyük kanyonu Amerika Arizonadaki Büyük Kanyondan sonra ikinci en büyük Kanyon burası. Kanyona 2015 yılında yapılan cam terastan bu muhteşem güzelliği daha keyifli  bir şekilde görebilirsiniz. Bu cam terasa galoş giyerek girebiliyorsunuz, camlar çizilmesin ayağınızın altından o yüksekliği görebilin diye :) Çok takdir ettim çünkü kısmen korunmuş.

Çok büyük olduğu için tabi bu cam terastan bir kısmını görebiliyorsunuz ama o bile yetiyor. Bakınca uçsuz bucaksızmış gibi görünüyor ya benim en zevk aldığım şey bu oldu :)

Uzunluğu 45 kilometreyi aşan Uşak Ulubey Kanyonu’nun derinliği 50 ile 170 metre arasında değişiyor. Granit ve kum taşı gibi sert kayalıklardan oluşan zeminin hava akımı ve erozyon etkisiyle aşınması sonucunda oluşan Ulubey Kanyonu, Uşak ve bölge turizmi için büyük önem taşıyan doğal bir güzellik. Yakın gelecekte yamaç paraşütü ve doğa turizmi gibi aktivitelerin de gerçekleştirileceği söyleniyor ve bu haber beni çok mutlu etti. Özellikle yamaç paraşütünü burada düşünemiyorum ;) Fakat bölgede bulunan sanayi tesislerinin kimyasal atıklarının bırakıldığı güzergahta yer alması nedeniyle tehdit altında bir yandan da. Umarım yetkililer bunun olmasına izin vermez, şimdiden önlemini alırlar.

Ulubey Kanyonu Cam Teras ise kanyonu tepeden gören manzarası ile heyecan veren bir deneyim yaşatıyor. Büyük bir cafe ve 135 metrekarelik cam alandan oluşan cam terasın tamamı kurşun geçirmez 30 milimetrelik camla kaplı. Her ne kadar acaba düşer miyim hissi oluştursa da yine de aşağı baka baka yürümenizi tavsiye ederim ;) Terasa giriş ücreti 4 tl.

Cam terasın arkasında yöresel ürünlerin satıldığı yerler var çıkarken uğrayabilirsiniz.

İyi gezmeler …

 

Yorum Yap

  • Ulubey Uşak
Sosyal Medya Hesapları

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart