Uyku Eğitimi

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
    420 Kez Görüntülendi

Başlıkta uyku eğitimi yazıyor diye sakın uyku eğitimi bildiğimi ve bunu yaptığımı sanmayın. Benimki sadece deneyimlerimi paylaşmak biliyorsunuz.

Ki biliyorsunuz her bebek farklıdır vs vs…

Derinin uyku olayı çok karışık şuan 8 buçuk aylık olmasına rağmen halen benim kızım şöyle uyur şöyle uyanır diyemiyorum. Ama o kadar çok şey dinledim ve o kadar çok kişiye danıştım ki kafam karaman çorman oldu.

Uyku eğitimi ile ilgili programlar bile satın aldım ama yapamadım.

Sonra bir arkadaşımın ya Zeynep bırak boşver akışına bırak demesi sanki sihirli bir cümle sarfetmişler gibi rahatlattı beni. Çünkü öyle kafaya takmıştım ki uyku olayını bu sebeple de çok strese girmiştim. Tabi kendimle birlikte etraftakileri de strese sokmak gibi kötü bir huyum olduğunu da söylememiştim size.

Sonuç olarak ben bir uyku eğitimi veremedim ama bazı şeylere dikkat ettim. Evet Derin 9 aylık şuan ve biz yeri geldiğinde hala sallıyoruz, ya da hala bazen kucağımızda veya emerek uyutuyoruz.

Ama bunları yaparken de önemli olan abartıp onu alışkanlık haline getirtmemek. Mesela bebek memede uyuyorsa sürekli bunu yapmasına izin vermemek. Mesele bizde Derin, akşam uykusunu emerek yapar ama yatağa koyarken çoğu zaman uyanır. Uyanmadığı zaman o şekilde uyuyup gider, uyanırsa bazen yatakta pişpiş yaparak uyur, bazen öyle de uyumaz kucağa alırız orada biraz sakinleşip yatar bazen o da olmaz ayakta sallanır. Bu böyle uzar gider. Sürekli bir tanesini yapmadığımız için hiçbiri alışkanlığı değil Derinin, açıkçası bu da bizi çok rahatsız etmiyor. Benim için önemli olan ağlamadan huzurla uykuya dalması ve tabi ki gece kesintisiz uyuması.

Sallamayı kimse tavsiye etmiyor haklı olarak ben de etmiyorum tabi ki zaten benim sallamam da oldukça yavaş ve aralarda durarak. Biz şuana kadar bir zararını görmedik. Zaten her uykusunu da hatta her gün bile sallayarak yapmıyoruz.

Tabi gönül ister ki yatağa koyayım Derini, kendi kendine uyusun. Ama inanın bunu 1 kere denedim o ağlamaları kaldıracak kalbim yok benim maalesef. Ha yapanları da asla kınamıyorum çünkü sonuçta bu bebek için faydalı bir şey. Ağlatmak değil  tabi faydalı olan kendine kendine uyuması :D

Benim yaptığım en iyi şey önce saatlerini belirlemek oldu. Özellikle akşam uykularında. Hep aynı saatlerde yatırmaya odaklandım. Ve tabi ki saati erkene çekmeye. Çünkü Derin gaz döneminde bütün abuk sabuk uyutma şekillerini öğrenip geç vakitlere kadar uyumuyordu ve çok sinir bozucu bir hal almaya başlamıştı. Çok ani ve hızlı bir kararla bu bebek artık bu saatte yatacak dedim ve Alple birlikte aynı saatte odasına götürüp sallayarak uyuttuk. Tabi ki ilk gün çok protesto edip ağladı. Ama ikinci ve üçüncü gün giderek protestoları azaldı. Ve sonra alıştı. Şimdi artık uyku saati gelip uyutmadığımız zaman mızmızlık yapıyor.

Gece uyanmalarına gelince neredeyse bir 7 ay kadar geceleri belki de hiç uyanmıyordu Derin. Şimdi 9 aylık ara ara uyanıyor. Ama suyunu içip geri yatıyor. Çok elzem bir durum olmadığı sürece geceleri emzirmiyorum. Çünkü hem artık ihtiyacı hem de böyle bir alışkanlığı yok. Tabi buna hastalık ve diş çıkarma dönemlerini eklemiyoruz. Onları ayrıca yazarım.

Kilo alımı çok iyi olduğu için ben gece emzirmelerini çok erken kestim sanırım 3 aylık falandı. Ama kestim derken şöyle, ben emmesi için uyandırmayı kestim yoksa kendisi uyanıp emmek isterse tabi ki reddetmedim. Ama Derin de maşallah o zamanlar kesintisiz uyuyordu, çoğunlukla uyanmıyordu ve yemiyordu. Sabah kalktığı gibi altını değiştirip hemen emiyordu. Ama en az yarım saat emiyordu onu da söyleyim ;)

Sonuçta asla katı kurallarım olmadı, asla böyle uyutmam asla şu saatte emzirmem vs diye. Ama kuralsızlığı da sevmiyorum. Kurallar konulur ama bazı durumlarda bozulabilir. Mesela şuan (9 aylık) her saat başı yemek vermeyi veya emzirmeyi onaylamıyorum ve yapmıyoruz. Ama hastalandığında bu kuralımız tamamen ortadan kalkıyor ve Derin ne isterse onu yapıyoruz. Düzelince eski düzenimize dönüyoruz.

İşte böyle böyle büyüyor belki bir gün yatağa koyarım kendi kendine uyur ha :)  umut dünyası sonuçta :)

Yorum Yap

Sosyal Medya Hesapları

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart