Vatikan Gezi Rehberi

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
    658 Kez Görüntülendi

 

Roma gezi rehberimize Romanın kalbinden başlayalım. Neresi orası tabi ki Vatikan. Katolik mezhebinin yönetim merkezi :)

Vatikan çok ilginç bir yer. Aslında Avrupada gezdiğimiz gördüğümüz pek çok kiliseden bir farkı yok, ama hani derler ya o manevi hava diye, işte o havadan var burada. E haliyle Katolik dünyasının en ağır isimleri burada :)

 Belki de ilginç olmasının bir yanı özerk olması da olabilir. Küçücük bir alan ve ayrı bir devlet. Vatikan Tanrının kenti statüsüne sahip olan tek yerleşim yeri, bu sebeple kutsal kent olarak geçiyor Avrupa’da. İtalya devletin tüm haklarından yararlanabilen ama kendi bayrağı ve egemenliğine sahip olan ayrı bir devlet. Haliyle yüzölçümü olarak dünyanın en küçük ülkesi ;) 100 kişilik bir ordusu ve büyükçe bir gizli arşivi vardır. Ancak izin alarak akademisyenler , öğrenciler vs araştırma yapmak için bu arşive girebilirler.

San Pietro meydanı, San Pietro Bazilikası, Sistine Şapeli ve Vatikan bahçeleri görülmesi gereken yerlerdir.

Vatikanın mimarisinin yarım ay şeklinde olmasının da bir anlamı var. Her kim ve ne olursanız olun bize gelin biz size kollarımızı açıyoruz sizi kucaklıyoruz demek.

Yüzünüzü kiliseye döndüğünüzde sağ ve sol tarafınıza iki tane büyük heykelle karşılacaksınız. San Paulo (elinde kılıç olan) San Pietro (elinde anahtar olan).

Papanın burada bir evi var. Daha doğrusu anladığım kadarıyla büyükçe bir oda. Yine yüzünüzü bazilikaya döndüğünüzde sağ tarafta kalıyor ve siyah perdeleri var. Evi ama burada pek kalmadığı söyleniyor.

St Pietro Bazilikasının ve diğer kiliselerin de çok büyük olduğunu söyleyim en başta, yani aslında 1 gününüzü buraya ayırırsanız her yeri en ince ayrıntısına kadar görebilirsiniz.

Kapıda çok uzun bir kuyruk var ki bu kuyruk her zaman var. Kuyruğu görünce saatlerce bekleyeceğinizi düşünüyorsunuz ama çok fazla giriş kapısı olduğu için kuyruk hızlı ilerliyor ve 10 dk içinde içerdesiniz.

İsviçreli Katolik muhafızlar tarafından korunuyor.

Kilisenin içinde yüksek sesle konuşmak hatta neredeyse konuşmak bile yasak. Bu sebeple rehberler çok fazla bir şey anlatamıyor içeride. Bu da tabi sıkıntılı bizler için.

Kilisenin içindeki en göze çarpan eserlerden bahsedeyim size.

Michelangelonın Pieta  heykeli hemen girişte ve orijinal. Pieta, Meryem Ananın ölmüş oğlu İsayı kucağında tutarken gösteren sahnelere denir. En ünlü Pieta heykeli işte bu gördüğünüz Michelangelonunkidir. Ayrıca bu heykel  Michelangelonun imzasının yer aldığı tek heykel. Yakından bakarsanız Meryem Ananın üzerindeki çapraz banta atılmış imza.

Michelangelo bu heykeli 25 yaşında yapmış. Michelangelo Roma ‘ya gittiğinde bir aracı vasıtasıyla yaptığı heykelin, antika diye satıldığını ve üstelikte kendisine söylenenden çok daha fazlasına satıldığını öğrenince küplere biner.

Sonunda aracı eseri, Michelangelo’nun yaptığını itiraf etmek zorunda kalır. Bu yüzden sanatçı, 1499 ‘da yaptığı ünlü heykeli Pieta nın üzerinde Meryem ‘in elbisesini çapraz olarak kesen bantta, heykelin en görünen yerine imzasını atar: MICHAEL ANGELUS BONAROTUS FLORENTINUS FACIEBAT / Floransalı Michelangelo Bounarroti tarafından yapıldı.

1972 yılında bir macar bu heykele zarar vermiş ama daha sonra restore edilmiştir.

Berninin ölümü anlatan heykeli de oldukça dikkat çekici.

Kapılardan birinde de Floransadaki Cennet Kapısı tasviri yapılmış.

 

Kilisenin alt kısmında foto çekmek yasak orada mezar büstleri vardı.

Günah çıkarma odaları, ayinler vs hepsini canlı canlı gördük bu gezimizde.

Çok çok etkileyici bir yer Vatikan. Görmenizi tavsiye ederim.

Bazilikanın içinden diğer fotoğrafları da buraya bırakıyorum :) İyi gezmeler..

 

Yorum Yap

  • roma italya
Sosyal Medya Hesapları

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart