Venedik Gezi Rehberi

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
    793 Kez Görüntülendi

İtalya’da en merak ettiğim ve tabi ki görmeyi en çok istediğim yerlerden biri Venedik. Eminim ki sadece benim değil birçok kişinin hayalinde yatan yerlerden biri burası.

Etrafında ki ufak tefek adalar (117 tane) , irili ufaklı köprüleriyle (400 adet) İtalya turunun vazgeçilmez duraklarından biridir Venedik. Kanallar şehri veya sular şehri hatta maskelerinin ünü sebebiyle maskeler şehri de olarak anılan bu şehir gerçekten çok güzel. Bu bölgede bulunan birçok tarihi eser Unesco dünya Mirasları listesine alınmıştır.

Yerli halkın önemli geçim kaynağı tarih boyunca balıkçılık olmuş ve hala da böyle devam etmektedir. Sular içinde yüzen bir şehirden başka bir şey de beklenmezdi sanırım ;) Haliyle tarih boyunca gemicilik ve deniz ticareti de oldukça gelişen bir şehir burası.

Akdeniz ticaretinin gelişmiş olması pek çok sanatçıya da ev sahipliği yapmasına sebep olmuş. Bu nedenle sanat ve mimaride büyük gelişim gözlenmiştir.

Venediğe gelmenin en güzel tarihi nisan-ekim arasıdır. Akdeniz iklimi görüldüğü için günlük güneşlik havalarda gezme daha rahat olur. Malum kış aylarında yağışlar sebebiyle sular içinde bir şehirde gezmek umduğunuz gibi olmayabilir.

Tabi ki mutlaka ve mutlaka yapmanız gereken en önemli şey gondol turları. Bu turlarda Venediğin kanallarını gezebilecek her yeri daha rahat inceleyebileceksiniz.

Gondol gezisinden sonra San Marco meydanına çıktığınızda iki adet kocaman sütun göreceksiniz. Bizler için bu sütunların en önemli özelliği 1204 yılında İstanbul’dan kaçırılarak buraya gelmiş olması. Bu sütunların birinin üzerinde Kanatlı Aslan figürü, birinin üstünde de Thedora var. Zamanında bütün infazlar bu iki sütunun arasında gerçekleştirildiği için inanca göre arasından geçmek uğursuzluk getiriyor.

San Marco meydanındaki Dükler Sarayı ihtişamlı bir şekilde karşılıyor sizi. Gotik tarzdaki saray Venediklilerin zengin hayatını yansıtan, en meşhur yerlerinden biri. Bu sarayın bir özelliği Avrupa’daki diğer sarayların aksine etrafında surlar veya başka bir askeri savunma yapısının bulunmaması. Bu da cumhuriyetin gücünü gösteriyor. Yöneticilerin ikameti olmasının yanı sıra hükümet binası ve adalet sarayı olarak da kullanılmış. Şuan müze olarak hizmet veriyor.

Biraz daha ileride San Marco Bazilikasını göreceksiniz. Beş kubbeye sahip kilise Altınların kilisesi olarak da bilinir ve Venediğin en meşhur kilisesidir. Kubbe üzerinde altın yaldızlı Bizans mozaikleri ve içeride altın heykeller ve cam işlemeler var.

Biraz da San Marco meydanından bahsedelim. Bu meydan dünyanın en güzel meydanlarından biri olarak kabul edilmiş hatta Napolyon buraya Avrupanın Sanat Odası demiştir. Öncesinden bahsettiğim her yer bu meydanda bulunmaktadır. Burası Venediğin en alçak noktalarından biri olduğu için ekim-mart ayları arasında su yükselmesi sebebiyle ziyaret edemeyebilirsiniz.

Kendinize mutlaka maske alın diyorum ben. Biliyorsunuz ki Venedik maskeleriyle ünlü bir şehir ve aklınızın alamayacağı kadar çok çeşit var. Ve bence çok güzeller ;)

Tabi ki büyük kanalı görmeden buradan ayrılmak olmaz, olamaz :)

Venedikte ara sokakta çok güzel bir makarnacı var. Dal Moro's . Ufacık bir dükkan. Karton kutulara makarnanızı alın dışarıda bir yere oturup yiyin. Zaten görüyorsunuz ki makarnalar anlık kesiliyor ve hepsi çok taze, seçenek de bol ;)

Biliyorsunuz İtalya için başından beri dediğim şey take away yapmanız. Yani cafelerde oturarak değil yemeğinizi alıp dışarılarda oturarak yemeniz. Hem maliyeti daha düşük hem bence daha eğlenceli. Tabi hava güzelse. Dal Moros makarnaları İnanılmaz lezzetli ve fiyatı oldukça uygun. Ayrıca Türkleri çok seviyorlar. Ben Gnocchi yedim ve bayıldım. Tabi penne ve fettucinin de tadına baktım, sade krema ve pesto sos ayrı denedim, onlar da çok iyi ;)

Akşam dönerken de Farini’de kahve içtik. İtalya kahveleri güzel arkadaşlar ötesi yok ;) ayrıca burada bir sürü hamur işi var seç beğen al, fiyatlar da uygun ve lezzetli ;)

Venedik İtalya için atlanmaması gereken lokasyonlardan biri. En kısa zamanda görmenizi dilerim.

İyi gezmeler…

Yorum Yap

  • Venedik İtalya
Sosyal Medya Hesapları

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart