Verona Gezi Rehberi

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
    540 Kez Görüntülendi

Verona deyince akla ilk ne gelir :) Romeo&Juliet.  Shakespeare’in unutulmaz eserinin baş kahramanı güzel Juliet’in evinin olduğu şehir.

Verona, Milano ve Venedik arasında kalan ufak tarihi bir şehir.

Şehre girdiğimiz gibi Adige nehri karşıladı bizi. 410 km uzunluğunda olan nehir, İtalyanın 2. büyük nehri.

Castel Vecchio köprüsünden de Adige nehrini izleyebilirsiniz. Şahane manzarası var :)

 

Verona'da görmemiz gereken belli başlı yerlere bakalım :)

Julietin Evi (Casa Di Guiletta)

Tarihi 13. Yy’a kadar uzanan bu ev turizmin önemli bir parçası. 4 katlı olan bu evin içinde Juliet’e ait olduğu düşünülen eşyalar sergileniyor.

Romana konu olan o meşhur balkon ve bahçedeki Juliet heykeli bol bol fotoğraf çekip anı olarak saklayabileceğiniz yerler. Bir rivayete göre Juliet heykelinin sol göğsünü sağ elinle tutup bir dilek dilersen bu dileğin gerçek oluyormuş. Yaptık tabi eksik kalır mıyız ;) Ama dileğimin gerçek olma konusunu bilemiyorum :D

Yine arka taraftaki duvara kilit takıp dilek dileyebiliyorsunuz. Sadece buralara bakıp romandaki hikayeyi düşünmek ve gerçekmiş gibi hissetmek güzeldi bence ;)

Verona Arenası (Arena Di Verona)

Aynı Romanın Collesiumu gibi bir Collesium burasıda ve Romadakindee 50 sene önce yapılmış bir alan. Tabi o kadar büyük değil ve baya bir zarar görmüş. 30 bin kapasiteli arena dünyanın 3. Büyük arenası, geçmişte tiyatro oyunlarına ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde de opera gösterileri özel gösteriler ve oyunların yer aldığı alandır.

Yine bir rivayete göre Roma halkı ve Verona halkı birbirini hiç sevmezmiş. Çünkü Romadaki her şeyden Veronada da varmış ve bu sebeple Roma halkı Veronayı kıskanırmış. Hatta Verona halkına siz Julietin çocuklarısınız deyip küçümsermiş çünkü Julieti hayat kadını olarak görürlermiş.

Erbe Meydanı (Piazza Del Erbe)

Trafiğe kapalı bir meydan burası ve çok hoş vakit geçirebileceğiniz cafeler var. Bize pazarı denk gelmişti şans işte. Harika meyveler yedik ;)

Bu meydanda eskiden cezaların infaz edildiği bir yer var. Sahtekarlık yapanları demirle bağlayıp 3 gün boyunca teşhir ederlermiş.

 

Bu pazardan çok güzel meyveler aldık yedik hepsi çok lezzetli :)

Son olarak Senyörler Meydanında Dante'nin de bir heykeli bulunmakta. Floransa'da sürgün edeline Dante önce Lucca'ya ardındandan da Veronaya gelerek bir sürü burada yaşamış.

Verona için en güzel tarihler ilkbahar ve yaz dönemi.

 Julietin şehrini ben çok sevdim İtalya gezi rotanıza almanızı tavsiye ederim.

Yorum Yap

  • Verona İtalya
Sosyal Medya Hesapları

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart