Ay Döner Köfte

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
02.10.2017

Bugün öğle yemeğinde sevgili dostum Anadolu Guru ile birlikte Yıldızda yeni açılmış olan Ay Döneri ziyaret ettik. Açılalı 1 buçuk ay olan bu mekan ne çok büyük ne de küçük. Özellikle öğle saatlerinde kalabalık sonra daha sakin. 2 kardeşin işlettiği (Ayhan ve Aytekin kardeşler) bu mekanda kardeşlerden birinin daha önceden Beypazarı'nda bu tarz bir yeri varmış yani sektörde aslında yeni değiller. Zaten kardeşlerden biri mekanın ustası aynı zamanda. Sistemi oturtmuş gibiler.
Bizi çok güzel karşılayıp çok da güzel ağırladılar. Mekan çok yeni olduğu için baya bir heyecanlılar da. Ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorlar bu belli. Mekanla ilgili bir sıkıntı yok içerisi temiz,mutfağa da girdik göze batan herhangi bir sıkıntı yok.Şimdi lezzetlere bir bakalım.
Köftelerimizin piştiği tezgah açıkta camekanla önü kapatılmış. Gittik baktık valla şahane pişiyor cızır cızır. Tipinden anladığım ev yapımı bir köfte ki zaten her şeyi kendileri yapıyorlar. Bir de köfte ızgarasında kuyruk yağı var, o daha biraz yağlandırıp tat versin diye konulmuş.Et döner ve tavuk döner , ikisi de görüntü olarak çok iyi görünüyor. İkisi de az kalmış ama sonra bitince yine yenisini takıyorlarmış rağbete göre.


Biz bunlara bakarken bizim masamız hazırlanmış ikramlıklar konulmuş bile. İkramlıkların öncelikle gözümüzü doyurduğunu söyleyim. Çünkü bol bol konulmuş. Ortaya serpme yeşillik konulmuş, hepsi lezzetli ve tazeydi.
Turşu ve ezme sıradan lezzetler.
Patates salatası fena değil açıkçası bu sofrada benim için olsa da olur olmasa da.
Kuru Patlıcan dolma ikramlık olarak bu tarz mekanlarda çok rastladığımız bir şey değil. Bu yüzden bir farklılık oluşturmuş olmaları güzel. Tadına gelirsek aslında güzel ama çok soğuk. Biraz ılık olsa daha tadına varabilirdim. Ha nasıl ısıtacaklar derseniz mutfakta ızgaranın yanında bile tutsalar onun ısısıyla ılıklaşabilir bence.


Burada beklemediğim bir başka sistem ise masalardaki ziller. Otel resepsiyonlarından bulunanlardan. Bir şey isteyeceğiniz zaman tıklatmanız yeterli.

Sırayla çorbalarımız geldi. Mercimek çorbası görüntü şahane tadı ortalama. Kötü asla değil ama tabi çok daha iyileri var, kötülerini de gördüm ama. Lezzetli sayılır, içilebilir.


Diğer çorba Kelle Paça benim en sevdiklerimden ama her yerde değil. Ben birçok yerde kıvamını beğenmiyorum. Suyu çok katı geliyor bana. Burada da öyle. Ama çorba içindeki parçalar lezzetli, böyle insanın bütün bütün ağzına geliyor ve bunu seviyorum ben. Ama kıvam konusu biraz sıkıntı bende.Ana yemeğimiz bir tabak içinde ızgara köftelerimiz, biraz tavuk biraz et döner, lokum et ortada pirinç pilavı olarak geldi. Hepsinden tek tek bahsedelim.
Köfte ızgaradayken çok şahane görünüyor ve kokuyordu. Ama bence sarmısağı baya fazla bir köfte bu. Tabi bu şekilde seven çoktur eminim. Ama öğle yemeğinde çalışanlar tercih edecekse koku bakımından sıkıntı. Onun haricinde lezzetle ilgili çok bir sıkıntı yok köftede ama sarmısak fazlalığı baya bastırmış tadı.
Tavuk Döner oldukça kuru neden çünkü anladığım kadarıyla tamamen göğüs etinden yapılıyor. Biraz but eti karıştırıp baharatlarla harmanlanılsa daha güzel olur, biraz yağlı olmalı bence.
Et Döner oldukça kötü. İçinde o kadar çok baharat var ki etin tadını almak imkansız. Ankaralı döneri sek sever yağlı sever, yerken biraz yağı damlasın ister, ekmeğini yağına banmak ister, ister de ister :) Buralara uygun bir döner maalesef değil. bir de ben dönerde etin kesiminin biraz büyük olması gerektiğini düşünenlerdenim. Dönerde böyle ufalanmış sevmiyorum.
Lokum ete gelirsek beklemediğim kadar iyiydi. Gerçekten güzel pişmiş, tadı tuzu ve yağı yerinde yeterince sulu kalmış. Başarılı buldum.Fiyatlara gelmeden önce, kullandıkları ürünün katkısız ve doğal olduğunu belirtelim. Her şeyi kendileri yapıp, her şeyle bizzat ilgileniyor bu güleryüzlü kardeşlerimiz. Evet eksikler var, sonuçta yeni açılmış bir mekan. Biz yemeklerle ilgili yukarıda yazdığımız her şeyi kendilerine de söyledik. Özellikle en önemlisi et döner konusuydu. Hemen düzelteceklerini hatta bunu hemen yarın yapacaklarını söyledikler. Tekrar gidip bakmak lazım. Hatta giden olursa bana da haber verirse güzel olur. Eleştiriye açık olmaları çok güzel bir davranış, ancak böyle ilerleyebiliyor insanlar.
Et Döner 18 tl, Köfte 16 tl, Lokum 23 tl, Tavuk döner 10 tl, mevsim salata 4 tl, çoban salata 6 tl, cola 3 tl, ayran 1,50 tl, su 1 tl. Gördüğünüz üzere fiyatlar baya uygun. Lezzet de düzelirse bu fiyatlarla baya iş yapacak bir mekan. Ama dediğim gibi biraz daha yol almaları dikkat etmeleri gerek. Afiyet olsun.

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart