Bakü

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
08.09.2013

Ve Türkiyeden iki saat uçarak Azerbaycanın başkenti Baküye olan yolculuğumuz bitti ve havalanından sonra yeni bir ülkede turist olarak gözlemlere başladım =)
İlk ilgini çeken şey taksileri, taksiler mor renkte ve uzun araçlardan oluşuyor. Güzel olan ise araçta bagaj yok ve bavulunu vs yanına alabiliyorsun. Taksici ile aranda bir cam panelvan var ve küçük bir pencereden alış veriş yapabiliyorsun sıkışmak istersen o taksilere 5 kişi bile binebilirsin arka koltukların karşısında çek otur şeklinde oturaklar var istersen kullanabiliyorsun. Bir de taksiye binerken hava alanlarında dikkat edin taksi lazımmı diye soran kişilere hayır cevabı verinki sonra pahalıya yolculuk yapmayın bizden uyarması =)


Havalanından taksiye binip otelimize doğru giderken ilk ilgimi çeken Havaalanının Kontrol kulesiydi ve aslında bu kulenin mimarisi Bakünün mimari konusunda ne kadar titiz olduğunun ipucusuymuş.

Yol boyunca sizinde ilginizi çekebilir Bakü havaalanı yolu büyük duvarlarla kaplı merak ediyorsunuz neden böyle duvar çekilmiş diye ben size söyleyeyim arkadaki gecekondu görüntüsünü gizlemek için duvarlar çekilmiş yol kenarlarına. Bakünün usta olduğu esas şey eskileri gizlemekmiş =)
Yol üzerinde hızla geçtiğimiz ama kendimizi alamadığımız bir yapı var Haydar Aliyev Kültür & Kongre Merkezi Mimari olarak gerçekten harika ki bu yapıyı yapan mimar ise dünyaca ünlü Zaha Hadid. İlgimi çeken ve sizinle paylaşmak istediğim bir ayrıntı proje mükemmelliğin ötesinde birde gizemle tasarlanmış üstten bakınca Haydar Aliyevin imzasının aynısı olarak görünüyormuş ki gerçekten kusursuz bir fikir.

Baküde otele eşyaları bırakınca direk Hilton 360 Bara çıkıp Baküyü yukarıdan izlemiştik. Birde Şehitliğe çıktık. Bakünün özgür kalması için savaşta canlarını veren şehitler için kalenin üzerinde Baküyü kuş bakışı görebileceğiniz yükseklikte bir anıt yapılmış.

Anıt gerçekten Muhteşem ve orada insanın hüzünlenmemesi imkansız diyebilirim.

Alttaki resimde gördüğünüz yapı tanıdık gelebilir çünkü bu mimarisi harika olan yapı Azerbaycanın eurovisiona ev sahipliği yapmak için bir yılda yaptırdığı konre merkezi ve gerçekten çok güzel bir konumda harika bir mimarisi var. Yanında gördüğünüz Azerbaycan bayrağı ise dünyanın en büyük bayrağı 35 metreye 70 metre boyunda olan bu bayrak tamtamına 350 kg. Tabi bu bayrağa dayanacak bir direk lazım onun ölçüleri ise 162 metre uzunluğunda ve 3,2 metre çapında ağırlığı ise 220 tonmuş =) Şaşırmamak elde değil. Ve bu güzelliğin bir Türk devletinde olması ve ay ve yıldızı dalgalandırıyor olması ise ayrı bir gurur.

Hazar deniziyle alakalı bir kaç gözlemimi yeri gelmişken iletmek istiyorum. Denizin kıyı bölümünde hiçbir balıkçı göremezsiniz ve her yerinde de denize girilmiyor, kimsayal atıklar var. Denizde üzerindeki yağ dokusundan çok belli oluyor. Ama kimyasal atığın ciddi derecede zararlı olmadığını düşünüyorum çünkü Hazar denizinde gördüğüm balıklar çok sağlıklı ve balık avı olmadığı için çok irilerdi =) Balık avından söz açılmışken şöyle bir şehir efsanesi var eskiden balıkçılık yapılan koyda iki balıkçı kavga ediyor ve bir balıkçı kavga sonunda canından oluyor. Yöneticiler ise bakıyorlar balık yüzünden kavga olur mu insan hayatı bu kadar ucuz mu madem geçinemiyorsunuz ozaman balıkçılığı yasaklıyorum diyor ve o gün bu gündür balık tutmak yasakmış =)

Burada gördüğünüz Kuleler Bakünün en meşhur kulelerinden birisi Alev Kuleleri Neden Alev Kuleleri derseniz gece vakti tüm şehrin görünümü muhteşem bir görüntü alıyor ve bu kulelerde ise alev şeklinde bir animasyon başlıyor ve gece bu kuleler sanki orada alevler varmış gibi bir görüntü veriyor.

Şehrin Hazar deniziyle buluşan noktasında güzel bir kordon var hem geniş hem sakin ve havadar bir yer. Resimde gördüğünüz güzel sakin bir yer olan bu alan şehrin en meşhur yeri. Orada gördüğünüz mavi bina ise şehrin göbeğindeki yerini almış olan Hilton otel =)

Sıradaki yer ise Dom Sovye binası şuan bakanlık ve ekonomiyle ilgilenen teşkilatların bulunduğu bu bina Azerbeycana, rus işgalinde olduğu zamanlardan kalmış bir yapıdır ve gerçekten muhteşem bir mimarisi var.

En dikkat çeken binalardan birisi Trump Tower.

Shopping Gallery on Neftchilar Avenue.

Carpet Museum.

Ve diğer çektiğim resimler


Genel Olarak Bakü gerçekten çok sıcak insanların olduğu güzel bir şehir ve şehrin yapılanma hızına çok şaşıracaksınız ki her yıl şehirde mükemmel yapılar büyüyor. Tabi Petrol ve doğalgaz zengini bu kardeş ülkedeki bu güzelliklere hayran kalmamak imkansız. Gardaş ülke Türkiye tabirleriyle o güzel yemeklerini samimiyetlerini ve tarihi dokuyu bozmadan modern bir şehir nasıl inşaa edilir merak ediyorsanız Baküye gidin derim. Tabi onca güzellikleri görüp Türkiyeye dönünce insan üzülüyor bizim ülkemiz daha iyilerine layık ama... diyorsunuz.

 • Gezsek Yesek | Keşke hesabı hiç ödemesek
  17.10.2013 Erdem Karaca

  Yazınızı okudum roman yazar gibi yazmışsınız fakat merak ediyorum bakü de hiç yemek yemediniz mi? Bakünün damak tadındanda bahsetseniz harika olurdu.

 • Gezsek Yesek | Keşke hesabı hiç ödemesek
  24.10.2013 Gezsekyesek

  Erdem bey bakünün lezzetlerinide keşfettik ve yazılarımız arasına ekledik.

 • Gezsek Yesek | Keşke hesabı hiç ödemesek
  05.07.2014 yvuz

  Bu yazi kadar gercektwn uzak bir yaziyla kardilasmadim. Nasil bir insansin sen. 1 yildir burada yasiyorum ve anlattigin seyler burada yok. Ya da sen gercekten siyirmissin..

 • Gezsek Yesek | Keşke hesabı hiç ödemesek
  07.07.2014 Gezsek Yesek

  Sayın yavuz, Geçen yıl baküye gittiğimde gördüğüm ne varsa onları yazdım ve gördüğün üzere resimleri ile birlikte tanıttım gördüklerimi, sıyırmış insanlar hayallerindekini resmedip birde varmış gibi yazıp çizip yayınlayabilirler mi ? İlginç olan sizin baküde yaşamanıza rağmen bu yazdığım yerlerin baküde olmadığını idda etmeniz acaba mahallenizin dışına çıkıp hiç bakmadınız mı? Yada bakünün hangi köşesinde yaşıyorsunuz ki bu güzellikleri göremiyorsunuz ? Size tavsiyem sitedeki yazıyı okuyup bir bakü turuna çıkmanız size bu yazı rehber olacaktır. Güvenin bana. İyi geziler.

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart