Çeşme Kumrucusu

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
25.07.2017

Evet bu Çeşme kumrusu Çeşme'de değil bizzat Ankara'da. Bizde şaşırdık baya çünkü hiç bilmiyorduk böyle bir yer olduğunu. Hatta bunun için mekanın sahibi Cemre hanıma da baya kızdık sizde böyle bir lezzet var neden duyurmadınız diye. E haklıyız tabi. Ankaralılar olarak birçoğumuz, özellikle kendim için de söylüyorum, gerçek Çeşme kumrusuna bayılırız. Ama biliyorsunuz ki burada Çeşmede yediklerimizden yok. Ankara usulü daha farklı, böyle yoğun salam, sosis ve sucuktan oluşan adına kumru dedikleri bir sandviç var. Ha o kötü mü bence değil ama bir Çeşme kumrusu tabii ki değil. Bizde bugün sevgili dostum Anadolu Guru ile birlikte burada yiyeceğimiz bu kumrunun gerçekten Çeşmedekilere benzeyip benzemediğine bakmaya geldik :)
Açılalı 17 ay olan bu mekanın aslında merkezi Antalya. Mekan çok büyük sayılmaz ama içi ferah, sevimli bir bahçesi var yaz için oldukça keyifli.Şimdi kumruya geçmeden önce mekanın bir özelliği daha var. Burada çok lezzetli mezeler yapılıyor. Her gün illa ufak tefek değişiklikler oluyordur ama genelde aynı mezeler vardır.
Önce mezelerin hepsini tanıdık, sonrasında bize bir tabak hazırladılar tadına da bakabilmemiz için. İçlerinden kısır ve patates salatası normal bir lezzet. Fakat tavuklu patlıcan salatası bildiğiniz nefis, resimde top gibi gördüğünüz peynir topları yine şahane, havuç salatası oldukça iyi. Valla bu sıcak yaz gününde mezeler soğuk soğuk hem ferahlattı hem de hafifliğiyle bizi memnun etti. Giderseniz mutlaka bir meze tabağı isteyin.
Ayrıca burada her gün farklı olmak üzere 2 çeşit biri etli biri zeytinyağlı, ev yemeği de bulunuyor.
Siparişimizi verdik soframıza 2 çeşit turşu geldi. Turşular Çubuktan geliyor, ki tadından da belli baya lezzetli. Biber turşusuna özellikle bayıldım.

2 çeşit kumru var mekanda hem bizim aradığımız Çeşme kumrusu, hem de bizim Ankaralıların bildiğin diğer kumru. İkisinin de tadına bakmak istediğimiz için ikisinden de söyledik.
İlk sırayı tabii ki Çeşme kumrusuna veriyorum. Bu kumrunun en önemli özelliği ekmeğidir. Ekmek zaten Çeşmeden geliyor. O yüzden lezzet direk ordakiyle birebir aynı. Bu kumruyu beğendik hem de ben baya beğendim ama bunun çok fazla sebebi var. Bir kere hiçbir şey Ankara'dan değil. İçindeki sosis İzmirden, kaşar Afyondan, kumruya yine asıl lezzetini veren sayas peyniri, ki ben bu peynire bayılırım, Antalya'dan geliyor. Sucuk kendileri bir kasaba özel olarak yaptırıyorlar, ama inanılmaz lezzetli bir sucuk bu. Bu malzemelerin hepsi biraraya gelmiş o şahane ekmeğin içine girmiş oldukça lezzetli olmuş. Tabii Çeşme'de bazı yerlerde daha iyilerini yedim ama burada da hiç küçümsenmeyecek kadar iyi bir kumru bu. Özellikle ekmek, sucuk ve sayas favorim :)
Çeşmede olduğu gibi kumruların yanına şişe ayran veriliyor. Tabi orada adet böyle ama burada kendilerinin yaptığı şöyle güzel bir yayık ayranı olsaydı daha güzel olurdu.

Çeşme kumru bizim Ankaralılara biraz küçük geliyormuş. O yüzden diğer kumruyu da yapmak zorunda kalmışlar. Çünkü onu soranda çok varmış. Biz de madem öyle onu da deneyelim dedik. Burada yediğimiz diğer kumrularla aynı sayılır. İçi oldukça yoğun ekmek normal ekmek, içindeki malzemeler yine lezzetli ama mesela bunun içindeki sucuk farklı market sucuğu, o da kendini hemen belli ediyor. Şimdi tabii diğerinin tadına bakınca bu kumru o kadar cezbetmedi beni. Ama yine de lezzetli olduğunu ve oldukça doyurucu olduğunu söylemeliyim.

Bugün mönülerinde Çibörek varmış madem öyle haydi onun da tadına bakalım dedik. Güzel bir sunum güzel bir görüntü ve güzel bir kokuyla gelen bu çibörek çok harika değil malesef. hamuru biraz sert geldi açıkçası. kötü bir tadı var denilmez ama o asıl çibörekler kadar lezzetli değil o kadar.İşte güzel soframız :)

Gelelim Çeşme Kumrucusunda diğer ayrıntılara, paket servis yok çünkü götürene kadar kaşar vs donacağı için lezzetini yitireceğini söylüyor Cemre hanım, bize de baya mantıklı geldi. Ticket, Sodex ve Multinet geçerli, yan taraftaki Et mekanının valesi ile anlaşılmış buraya da hizmet veriyor. Mezeler için toplu sipariş alıyorlar. Pazar günleri kapalı. 09:00-20:00 arası açık ama bu saatler opsiyonlu.
Fiyatlara gelirsek Çeşme Kumrusu 14,50 tl, İzmir Eritme Sandviç (yani bizim burada kumru dedikleri ) 17,50 tl. Mezelerin fiyatı baya farklı onları çok bilmiyorum maalesef. Fiyatlar aslında çok fazla değil sadece Çeşme kumrusu küçük olduğu için 2 tane yemek gerekebilir birçok kişi için o yüzden biraz fiyatı fazla gelebilir.
Biz bu güzel ziyaretten oldukça keyif aldık ve memnun kaldık. Tavsiye edilir, afiyet olsun :)Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart