Deva Restaurant

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
18.07.2015

Bu bayramda Konya'yı gezelim istedik. Arkadaşımızın düğünü de bahanemiz oldu ama yanlış yapmışız tabi. Neden diye soracaksınız biliyorum cevabını vereyim Konya'da bayramda mekanların çoğu kapalı. Halbuki baya da hazırlıklı gitmiştik ,ünlü yerleri araştırmıştık, gitmişken sadece türbeler bakımından değil de yemek olarak da kendimizi doyuralım istemiştik fakat olmadı.
Deva Restaurant da aslında adını daha önce duymadığımız elimizin altında olan , çünkü Mevlana Türbesinin tam karşında bulunuyor, rastgele girdiğimiz bir mekan. Konumu süper Mevlanayı gezdin gördün bitirdin dışarı çıktın neredeyse tam karşında olan bir yer. Malum birçok yer kapalı olduğu için burası tıklım tıklım dolu. Oturacak yeri zor bulduk ama bu yoğunluk sebebiyle de garsonlar baya iyi çalışıyorlardı. Hemen siparişimiz alındı . Garson arkadaşımız sebebi bilinmez bir şekilde fırından söyleyeceğimiz yiyeceklerin (etli ekmek, bıçak arası, mevlana gibi) en erken yarım saatte geleceğini söyledi fakat 10 dk içerisinde geldi. Genelde tam tersini yaparlar ama buradaki mantığı çok anlamadım çünkü tahmin ettiğim üzere yoğunluk sebebiyle fırın hızlı çalışıyor.
Mekanı , her ne kadar görsel olarak çok beğenmeyip garsonlarını da çok profesyonel bulmasam da , takdir ettim. Bayramın ilk günü kapalı olmayı anlarım da sonraki günleri çok anlamıyorum. Belki kızan olacak ama turizme nasıl bir katkı sağlayabilir dükkan kapatmak veya nasıl bir reklam beklentisi olabilir. Mesela bu mekan eminim her gün kazandığından çok daha fazla kazanç elde etti bu iki günde. Yine de tabi ki bu benim fikrim.Siparişimizi verdiğimiz gibi masamıza salatamız geldi. Bu salata ikram. Ama önce salata ister misiniz diye sordular madem ikram edilecek neden soruluyor anlamış değilim.

Tercihimiz belli , Konya'ya geldiysek ya etli ekmek yenir ya tandır ya da tirit. Meşhur Tiritçi Mithat ilk tercihimizdi fakat kapalı olduğu için burada Etli Ekmek yedik. Klasik hiçbir özelliği olmayan bir Etli Ekmek. Ankara'da Hasan Usta'da yediğim Etli Ekmeğin yanına bile gelemez. Gördüğünüz üzere sunumu bile kötü. Sen memleketinin meşhur yiyeceğini bu şekilde mi servis ediyorsun, böyle mi tanıtım yapıyorsun. İnanılmaz hayal kırıklığına uğradım. Tadında da bir özellik yok. Ayrıca temiz de değil. 4 parça pide geliyor. Çok doyurucu değil. Yeterince temiz olmadığı için son parçamı da yemedim. Sonuç olarak sevmedim ama çok da bir tercih hakkım yoktu.Asıl merak edilen konuya gelirsek yani fiyatlar kısmına, Deva Restaurant'ta Etli Ekmek 10 tl , Ayran 1,50 tl , su 1 tl. Fiyatlar gayet makul ama bu lezzete değer mi artık orası size kalmış. Foursquare de yorumları okuyunca, 2-3 yıl önceki yorumlarda buranın çok pahalı olduğu hatta aşırı derecede olduğu falan yazıyor. Sanırım politikalarını değiştirmişler. Fiyatından korkulacak bir yer değil. Afiyet olsun.


Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart