Devrez Dürüm Evi

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
21.05.2015

Arkadaşlarımdan sürekli duyduğum bir yerdi Devrez.
Sonunda gittik, bir çorba içelim de şu meşhur çorbanın tadıda bakalım dedik. Biraz salaş bir havası var. Servis ise hızlı ve garsonlar ilgililer.

Devrez'e oturur oturmaz serpme olarak maydanoz, taze soğan, tere, roka, marul ve cherry domatesleri önünüze seriliyor.


En can alıcı noktalardan birtanesi olarak gördüğüm kızarmış ekmek, sımsıcak ve hafif yanık kokusuyla servis ediliyor.

Gelelim meşhur çorbasına, ben en çok tercih edilen mercimek çorbasını tercih ettim. Süzme mercimek bakır kaplarda tahta kaşıklarla servis ediliyor. Üzerinde ise özel sosu var. Çorbanın porsiyonları gerçekten doyurucu derecede başka bir yemeğe yer kalmıyor.
Lezzetine gelirsek, çorbayı ilk içtiğimde hiç şaşırmadım ama galiba bu bana özgü bir durumdu çünkü benim annemde aynı Devrezin meşhur çorbası gibi mercimek çorbası yapıyor ve ailede birçok kişide benzer lezzette çorba içtiğim için meşhur Devrez çorbası bana çok tanıdık geldi. Malesef meşhur oluşu çok güzel ama benim için hayal kırıklığıydı çünkü öyle överek anlatılıyor ki Devrezin çorbası büyüleniyorsunuz. Sanki adamlar mercimek çorbasını ilk bulan kişilermiş gibi bir algınız oluyor. Tabi bu hayal kırıklığını bir kenara bırakırsak çorba lezzetli kıvamı yerinde ve sosu ile harika bir tada sahip. Tahta kaşıklar ve bakır bir kapta servis ediliyor olması ise bambaşka bir hava katıyor çorbaya. Yanlış anlaşılmasın yani, lezzeti iyi ama benim için farklı değil.Çorba sonrası gerçekten doyduğum için başka bir yemeğe ihtiyaç duymadım.
Gelmişken birde tatlı yiyelim dedik ve bir künefe söyledik. Açıkcası daha iyilerini yediğim için benden not olarak künefe sıfır aldı =)

Sütlü tel kadayıfınıda deneyelim istedim ama malesef bu tatlıda başarılı değildi.

Devrez'de sadece çorba değil kebaplarda var ama bir sonraki sefere deneyeceğim. Genel olarak çorbası lezzetli fakat tatlılar için sınıfta kaldı diyebilirim. Fiyatlar ise Mercimek Çorba 9 tl, Künefe 10 tl, Sütlü Kadayıf 8,50 tl . Afiyet olsun.
Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart