Düzdağ Tost

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
24.08.2017

Edremit'ten Bursa'ya doğru yola çıkmış bulunmaktayız. Bu rota üzerinde Susurluk varken bir tost ayran yapmasak olmazdı. Düzdağ daha önce hiç denemediğim ama adını duyduğum bir mekan. Aslında bir kıraathane. Kıraathaneden bu hale gelmiş. Tam bir mahalle kahvesiymiş ama tost işine girmişler. Derme çatma bir mahalle tostçusu burası. Ama her anlamıyla şahane bir yer olduğunu mutlaka belirteyim. Evet çok salaş bir yer ama hiç önemli değil, buraya yakışıyor, ve sahipleri o kadar süper insanlar ki. Mutfaklarına girdim kendileriyle sohbet ettim, belki o kadar gittiğim mekan arasında bu kadar sevecen bu kadar babacan insanlarla karşılaşmadım. İlgi alaka tavan. Çok da mütevazi insanlar. O yüzden Susurluğa gelirseniz tost için ilk uğrayacağınız yer Düzdağ olsun, sonra diğerlerinin de tadına bakarsınız.

İşte bu şahane tostun önce malzemelerinden bahsedelim çünkü maalesef Susurlukta bile olsa her yediğiniz tost bu tost değil. Ekmeği çok önemli öyle sıradan market ekmeği olmaz. Bu ekmek işlenmiş undan yapılan lif oranı düşük bir ekmek. İkincisi, peynir Susurluğun mihaliç peyniridir. Öyle kaşarla falan Susurluk tostu yapılmaz. Ve sucuk mutlaka iyi yapılmış bir kasap sucuğu olmalıdır. İşte bu üçünün bir araya gelip piştikten sonra üstüne domates salçası sürülen tosta Susurluk tostu denir.
Düzdağ'da yediğim tost tam bu anlattığımdan. İçi oldukça dolu, malzemeler çok kaliteli lezzet tavan. Sadece bence üzerine sürülen salça ev salçası olmalı, tek eleştirim bu. Ama yine de lezzetli, yine de lezzetli.Yanında gelen domates söğüş ve acı biber turşusu olmazsa olmaz.

İşte bu ayranı maalesef öyle her yerde bulamazsınız. İkincisini içtim düşünün. Ve bunun tadını anlatamam gidin için valla lezzetten ölebilirim :)Fiyatına gelirsek bu tost 5 tl, kocaman ayran 2 tl. Bu lezzete ne kadar uygun değil mi fiyatı. Kaçırmayın derim. Ha bu arada etrafta peynirciler de var. Oralara da uğrayın çok güzel çeşit çeşit peynirler var. Bu güzel misafirperverlikleri için tekrar teşekkür ediyorum. Afiyet olsun :)

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart