Efsane Prof. Sadık Usta

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
19.05.2015

Bir efsanedir bir efsane Sadık Usta diyerek, resmi tatili de fırsat bilerek düştük yola. Kendi halinde ufak bir mekan Sadık Usta. Duyumlarıma göre de öyle kolay kolay yer de bulunmuyor hele ki haftasonuysa. İçeri girdiğiniz anda bir Urfa havası esiyor zaten. Küçük bir tvden daimi olarak İbrahim Tatlıses'in eski-yeni görüntüleri eşliğinde şarkılarını dinliyoruz. Mekanı da ziyaret etmiş İbo , fotoğrafları var.

Masaya oturduğumuz an hemen ilgilendiler. Menü geldi , siparişimizi de garson arkadaşımıza sorarak verdik. Sloganı da unutmayalım 'Biz Kebap yapıyoruz , kalite asla tesadüf değildir ' Fakat Efsane Prof. ismini ustaya kim vermiş onu bilemiyorum. Bu isim bazılarına itici gelebilir.Anında masamız salata ve mezelerle doldu. Salatamız roka ve nane ağırlıklı yeşil salata. Aslında içi su dolu olmasaydı, nasıl beceriyorlar bunu anlamıyorum ama tabağın altı su olunca salatanın tadı kaçıyor. Porsiyonda çok büyük , 2 kişi için biraz fazla.

Gerçi mekanda yiyeceklerin neredeyse hepsi acı. E tabi ustamız Urfalı o kadar olacak. Soğan salatamızı sevdim.
Turşu da gayet lezzetli ama çok acı. Yemesi pek kolay değil.
Ezmesi fena değil çok bir özelliği yok. Tabi ki acı söylememe gerek var mı :) Bunların hepsi zaten gözümüzü baştan doyurdu.
Gelelim ana yemeğimize. Merakla beklediğimiz yemek gelince ilk tepkim vay be oldu. Kocaman bir servis ,içi tıka basa dolu maydanoz, köz biber, köz domates fazla fazla var.Ortada güzelce dizilmiş kebaplar. Yemeklerin yanında 1 tane biber , domates getiren mekanlara da selam olsun buradan. Sonuçta Urfa kültürü. Biz bu yemeği nasıl bitirecez acaba diye düşünmeden duramadım.
Siparişimiz bizim tabirimizle Adana Kebap ama menüdeki ismiyle Acılı Urfa Kebap ve Sırt Kebabından oluşan karışık kebap. Her yerde gelen o incecik Adana Kebaplarına inat kocaman bir kebapla karşı karşıyayız. Öyle yedik ki artık nefes almakta güçlük çekiyordum kalkarken. Gerçekten çok yağlı bir kebap yedim. Başka yerde yediklerime benzemiyor. Ha daha iyilerini yedim mi yedim, fakat bunu da sevdim. Taze lavaşlarla dürüm yaparak yemenizi tavsiye ederim.
Sırt Kebap güzel pişmiş, tabiri caizse et lokum gibi olmuş. Tadı tuzu yerinde. Beğendim fakat bir daha gelsem yiyeceğim kebap Adana ,pardon Acılı Urfa Kebabı:)
Köz biberler de çok acı olduğu için sadece 1 tane ufak parçalara bölerek yiyebildim. Ama lezzetli.


Bu yemeğin yanında ayran içilir. Hele ki Yayık Ayranın tadına doyum olmaz. Taslarda kepçe ile birlikte servis ediliyor ama isterseniz bardak getiriyorlar.
Ustamız da ziyaret etti bizi bir isteğimiz var mı diye. Bazı mekanlarda ustalar bunu yapıyorlar bence ufak ama güzel bir jest.

Asıl merak ettiğimiz konuya gelince yani fiyatlara, açıkçası biraz hayal kırıklığı oldu benim için. Birçok yerden özellikle porsiyon olarak gerçekten fark var Sadık Ustanın ama yine de fiyatlar biraz fazla geldi bana. Ama lezzete diyecek lafım yok. Fiyatlar da artık size kalmış. Bütçenize uyarsa gidin yiyin. Ama ben bu fiyatlara bir daha burada gelip yiyeceğimi sanmıyorum. Aynı lezzeti Ankara'da daha uygun fiyatlara bulabileceğimi biliyorum. Hatta daha iyisini daha uyguna yemişliğim bile var. O yüzden bir kebaba bu kadar para vermek bana mantıklı gelmiyor.
Acılı Urfa Kebap 40 tl , Sırt Kebap 50 tl , Yayık Ayran 5 tl , Soda 2,50 tl . Bıraktığım mutlu kart lezzete ,yanlış anlaşılmasın fiyata değil . Yoksa çok da memnun olduğum söylenemez. Afiyet olsun.


  • Gezsek Yesek | Keşke hesabı hiç ödemesek
    20.05.2015 Alp

    Ankarada bu fiyatlara daha güzel bir kebap yiyebilirsiniz. Örnek dayının yeri, örnek günaydın... Bu fiyatlara esata gidip karmaşanın içinde yeri bulup birde böyle fiyatlar ödemenize değmez diye düşünüyorum. Sunum ve hız konusunda Ankaradaki en iyi mekan bunuda söylemeden geçemiycem.

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart