Fahrinin Yeri

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
20.09.2017

Fahri'nin Yeri gelmeyi önceden planladığım ve merak ettiğim bir mekan. Bu sene kısmet oldu rezervasyonumuzu yaptırıp gittik. Rezervasyon yaptırmadan gitmemenizi tavsiye ederim özellikle haftasonu için. Biz gittiğimizde hiçbir masa boş değildi.
Güzel salaş bir mekan. Tam denizin dibinde. Hafif dalga sesleriyle balık yemek baya keyifli oldu. Garsonları mükemmel bir mekan burası. Muhsin bey bizimle ilgilenen arkadaşımız bütün akşam boyunca bizi hiç bekletmedi, bir dediğimizi iki etmedi. Hizmet güleryüz, ilgi 10 numara. Diğerleri içinde aynı şeyleri söyleyebilirim şöyle bir gözlemledim hepsi iyiler.
Yaz kış açık olan bir mekan Fahrinin yeri. Kışın da geleni gideni çok oluyormuş.
Mekanda mönü yok. Gerçi pekçok balıkçıda böyle. Gidersin mezelerini de balığını da tezgahtan seçersin. Aslında biraz kötü bir durum bu. Zaten balıkçılar yeteri kadar pahalı , fiyatlarını bilmeden bir şeyler seçmek insanları tedirgin edebilir. Ama düzen böyle maalesef.
Mezelerimizi ve balıklarımızı seçtik, masamıza oturduk. Şimdi hepsini tek tek yazmaya başlıyorum.

İlk olarak masamıza yeşil salata, kabak çiçeği dolması ve patlıcan dövme geldi.
Salata tam balık sofrasına yakışacak türden bir salata. Roka ağırlıklı, tabii ki kırmızı soğanlı yeşil salata. Beğendim.
Kabak çiçeği dolması zor bulunan bir yemek özellikle bizim gibi iç anadoluda olanlar için. Egedeyseniz sıkıntı yok. Görmüşken kaçırmadım çünkü çok severim. Baya başarılı, çok güzel pişmiş, iç harcı da oldukça lezzetli bir dolma yedim.
Patlıcan dövme güzel ama bir artısı yok. Sıradan klasik bir tat.

Yanında hem kızarmış hem de normal ekmeklerimiz. Balık ve mezelerin yanında kızarmış ekmek süperdir.

Benim en sevdiğim ara sıcaklar gelmeye başladı. Kalamar Tava net söylüyorum hayatımda yediğim en iyi kalamar. Tam istediğim gibi kalınlıkta iyi pişmiş, daha doğrusu aşırı pişip katır kutur olmamış. Yerken tadını tam olarak aldım. Tek kelimeyle bayıldım. Sosu da lezzetli.


Ve diğer favorim bir balık restaurantına gittiğimde asla es geçmeyeceğim Tereyağında Karides. Tadı nefis tereyağ ve cızırtısı da mükemmel. Yağına banıp yemek benim için paha biçilemez. Baharatı da karar. Çok acı asla sevmem. Çünkü ben karidesin tadını almak isterim. Ama porsiyon küçük. Bana az geldi.Yediklerimiz bitmiyor bitmiyor. Sırada Levrek Sarma var. Bu nedir inanın bende ilk defa denedim. Levreğe sarılmış hellim peyniri. Balıkla peyniri aynı anda ilk defa denedim. Yani evet balık sofrasında peynir olur ama ben ilk defa bir balığa sarılmış olarak yedim. Baya da güzel. Değişik, deneyebilirsiniz.


Yine favorilerimden Ahtapot Izgara. Güzel bir sunumla önüme gelen ahtapot bildiğiniz lokum gibi. Ağızda kayıp gidiyor. Bu kadar lezzetli olacağını düşünmemiştim. Şişlere takılarak ızgara edilmiş. Izgara olduğu için ağır da değil. Çok lezzetli kısaca :)


Gelelim balıklara bu kadar mezenin üstüne tabi öyle devasa büyük balıklar artık yiyemem. O yüzden 2 küçük farklı balık tercih ettim.
Benim balıkda favorilerim bellidir. İlk iki sırada mezgit ve barbun vardır. Burada yediğim ilk balık Kaya Barbunu. Ya bir balık balık bu kadar mı lezzetli olur. O kadar meze yemesem inanın şu balıktan herhalde bir 10 tane yiyebilirim. Mükemmel ötesi bir tat. Yağda kızarmış, ama çok yanmamış tam kararı. Deneyin.


Diğer balığım Kaya Levreği. Yemesi rahat ve çok lezzetli bir balık. Baya doyurucu olduğunu da söyleyim. Öyle görüntüsüne bakıp küçük olduğuna aldanmayın.

Yemekten sonra bu keyifli ortamda bol bol çay içtik. Çok güzel bir akşam oldu.


Meyve ikram etmeyi unutmadılar :)

Bu tatlı da bize özel ikram. Adı Balbadem. İlk defa yedim. Tatlıyla çok aram yoktur ama buna bayıldım. İçini delince güzelce akan ballı karamel beni benden aldı resmen. Yanına dondurma çok yakışmış. Mükemmel bir tatlı kesinlikle.

Fahrinin Yeri ile ilgili en merak edilen şeyin fiyatları olduğunu biliyorum. Balıkçılar zaten genel olarak pahalıdır. Bir de bu balıkçının Çeşmede olduğunu ve bir de üstüne tanınmış isim yapmış bir yer olduğunu düşünün. Haydi gelin bakalım fiyatlara.

Kabak Çiçeği 15 tl, Salata 15 tl, Patlıcan Dövme 14 tl, Tereyağlı Karides 40 tl, Kalamar Tava 40 tl, Levrek Sarma 25 tl, Ahtapot Izgara 50 tl (2 adet) Kaya Barbunu 35 tl, Kaya Levreği 40 tl, Balbadem 18 tl, Cola 9 tl, Kuver 14 tl (2 kişilik)

Fiyatları görünce gözlerinizin açıldığının, özellikle bazılarına çok şaşırdığınızın farkındayım. Tabii ki benimde eleştirilerim var. Evet mekan da, hizmet de, yemekler de 10 numara, her şey çok çok iyiydi bunu kabul ediyorum. Ama bazılarının fiyatının abartı olduğu görebiliyorum. Ama sistem böyle bunu da biliyorum yani bunu sadece Fahrinin Yeri yapmıyor ya da sadece Çeşmede, Alaçatıda değil böyle, bu ülkenin hemen hemen her yerinde balık restaurantlarında aynı. O yüzden böyle bir mekanda böyle bir yemek yiyebilmek için biraz fazla paraya ihtiyaç var. Bu hesabın içinde alkol yok bir de onun eklendiğini düşünün hesap muhtemelen 2 katı olacaktı.
Balıklar gramla kilosuna göre fiyatlandırılıyor. Mesela yediğim barbun çok küçük ama fiyatı 35 tl, işte bu abartı. Karidesin porsiyonu çok az olduğu için 40 tl pahalı, kuver olayına hala ısrarla karşıyım, bırakın bahşişimizi kendimiz bırakalım. Bu kadar iyi hizmete zaten birçok insan bahşiş bırakmadan kalkmaz hele ki böyle mekanlara gelenler.
Fiyat haricinde inanın hiçbir eleştirim yok. Fiyat konusunda da sisteme ayak uyduruyorlar bunun da farkındayım. Gerçekten iyi bir mekan burası, çok da güzel ağırlandık. İşlerini çok iyi yapıyorlar bunu görmemek mümkün değil. Afiyet olsun.


Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart