Franco Burger

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
06.03.2016

Franco Burger uzun zamandır listemde tuttuğum , merak ettiğim bir mekandı. Sonunda gelip gördük. Ufacık sevimli bir mekan. Bence tam bir burgerci. Zaten sadece burger yiyebilirsiniz burada başka bir şey yok. Ki bu konuda uzmansanız zaten başka bir şeye ihtiyaç da yok bence.
Toplamda herhalde 6 masa falan var. Biz gittiğimizde sakindi, rahatlıkla yer bulduk. Gerçi saat biraz geçti. Normalde ne kadar kalabalıktır bilmiyorum. Bizimle çok güzel ilgilendiler. Hemen siparişimiz alındı, tavsiyeler verildi. Çünkü değişik seçenekler var menüde. Hatta ayranları kalmamıştı, başka bir şey istemediğimi söyleyince gidip ayran bile aldılar . Müşteriye verilen bu değer de gözümden kaçmadı.
Buranın en belirgin özelliği burgerinizi kendiniz oluşturuyorsunuz, extra malzemeler var. Seçip içinde bunlar bunlar olsun diyorsunuz. Damak tadınıza göre oluşturduğunuz burger tabi ki daha lezzetli oluyor. Zaten artık yeni nesil burgercilerin geneli bu şekilde. Dedim ya menüde değişik seçenekler var. Izgara şeftali ve ızgara ananas gibi. Değişik lezzetlere açık olanlar deneyebilir. Benim ilk gelişim olduğu için ben henüz denemedim. Ama garson arkadaşımız güzel olduğunu söylüyor.
Eğer extra lezzetlerden birini seçmezseniz,ki zorunlu değil, burger ekmeği arasında isteğinize göre tek , duble veya tavuk burger (bu arada standart bir burger köftesi 120 gr) , arasında domates yeşillik, soğan bulunuyor.
Ben çoğunlukla Cheddar peyniri tercih ederim fakat bu sefer Mozzarella peyniri istedim extra olarak. Gerçekten gayet büyük bir burger geldi önüme. Öncelikli olarak yanındaki patates kızartmasının da çok lezzetli olduğunu söylemeliyim. Burger son zamanlarda yediğim en iyi burger köftesi diyebilirim. Benim için burgerde önemli olan köftenin baharatı. Baharatı fazla olunca köftenin tadını hiç alamıyorum. Burada tam kararında. Mozzarella inanılmaz yakışmış, mükemmel olmuş. Ekmeği de gayet taze ve leziz. Çok lezzetli kocaman bir burger yedim. Çok beğendim.


İkinci burgerim, yani tadına baktığım burger ise yine aynı şekilde burger içine extra olarak sadece köz patlıcan ilavesi yaptırdım. Çok baskın bir patlıcan tadı almadım. Yani köfteyi bastırmamış. Bu yüzden de güzel. Tabi farklı. Ama patlıcan sevenler için çok iyi bir seçenek. Burgerler büyük olduğu için yemesi biraz zor.


Gelelim bu severek yediğim Franco home made burgerlerin fiyatlarına. Burgerinizi tek seçerseniz 16,50 tl, duble seçerseniz 22,50 tl , tavuk seçerseniz 12,50 tl . Extra lezzetlerden Mozzarella 2,50 tl , köz patlıcan 1,50 tl . Özellikle en çok tercih edilenlerden biri olduğu için Cheddar'ın fiyatı da 2 tl . Ayran 2,50 tl , gazlı içecek 3 tl .
Valla ben çok beğendim. Sonuna kadar tavsiye ediyorum. Bu lezzete ve büyüklüğe, çünkü gayet doyurucu , fiyatlar da normal. Afiyet olsun.
Burger köftesi ve ekmek konusunda sürekli çalışmalar yapan bir mekan burası. En iyi tadı bulabilmek için baya denemeler yapmışlar. Şuanda artık bulduklarını düşünüyorlar. Bakalım görelim.
Burgerlerimiz pişerken öyle şahane bir koku yayıldı ki o an anladım lezzetli bir şeyler yiyeceğimi :)

Gelelim burgerlerime. İlk olarak önümde bu şahane gerçi heybetli demek daha doğru olur, burger var. Adı Mega Burger. Adı üstünde bir şey zaten gördüğünüz gibi. İçinde 3 adet burger köftesi çift cheddar ve diğer klasik malzemeler var domates, soğan, yeşillik. İnsan bir görünce ben bunu ne akla hizmet söyledim nasıl yicem diye düşünmüyor değil . Düşündüğüm kadar var. 3 burgeri birarada yemek benim için oldukça imkansız. Valla konsepte aykırı oldu ama köftelerin tekini çıkardım içinden. Yine zor oldu ama en azından mümkün oldu :)
Yiyebilme faslını geçip burgerin lezzetine geçersek, evet bu burger benim sevdiğim lezzet. Baharatı oldukça az burgerin tadını damağıma kadar hissettiğim bir köfte. İçi sulu dışı iyi pişmiş hatta yer yer ızgaranın yanığı oluşup o tadı bulaştırmış kendisine. Bunu sakın yanmış olarak algılamayın yanık asla değil, ızgara tadı bulaşmış ve süper olmuş bence. Oldukça beğendim.
Ekmeği biraz daha özellikli bir ekmek olabilirdi bence ama tadı kötü değil . Ve bence, ki bu önemli, burgerin yanında gelen patates kızartması ince olmalı. Burger zaten ağır bir yemek patatesler kalın olunca yanında çok fazla oluyor. Tabii bu benim fikrim kalın seven çok var. Hatta bence baharatlı bile olmamalı patates. Şimdi her iki türlü sevenler de olduğu için en iyi çözüm yolu seçenek sunmak. Bunu yapan burgercilerde var ve bence en iyisi bu :)
Ne kadar devasa bir şey olduğunu anlayabilmeniz için elimde tuttuğum bir resim çektim. Farkındaysanız tutamıyorum :)Diğer burgerim ise tamamen kendi oluşturduğum bir burger. Zaten bu mekanın olayı bu. Malzemeler önünde kendin ne istiyorsan koyabilirsin içine. Bu seferki burgerin içinde bir burger köftesi, mozzarella, dana bacon ve diğer klasik malzemeler var. Mozzarellayı burgerin içinde yine ilk Francoda denemiştim ve çok sevmiştim, yine sevdim. Köfte çok lezzetli olunca, diğerlerini ayarlamak zaten size kalmış, tadında bir sıkıntı olmuyor.
Franco Burgerde fiyatlara gelirsek, 2 çeşit burgerden biri tek burger (120 gr) 17 tl, diğeri duble burger (240 gr) 25 tl. Diğer klasik malzemeler haricinde her malzemenin kendi fiyatı var.Benim yediklerimden mozzarella 2 tl, dana bacon 3 tl. Mega Burger ise benim yediğim haliyle 38 tl, tabi içine extra daha fazla malzeme koyarsanız fiyat değişir. Fiyatlar normal.
Burger yeme konusunda da tavsiyeleri var, gidince tam karşınızdaki panoda yazan yazıyı yani Franco Burger anatomisini okuyun. Ben sloganı çok sevdim ''Burger döke saça yenir, iki elle bırakmadan yenir, yersen duble yenir, açken her türlüsü yenir'' Hepsine katılıyorum.
Bizi bu kadar güzel ağırladığı için Ediz beye ve Hakan beye çok teşekkür ederiz , her şey çok şahaneydi. Afiyet olsun.


  • Gezsek Yesek | Keşke hesabı hiç ödemesek
    11.03.2016 Hülya Akkay

    O nasıl güzel bir fotoğraf ya o mozzarella olana bayıldım, mutlaka denicem

  • Gezsek Yesek | Keşke hesabı hiç ödemesek
    07.06.2016 mehmet

    Harika görünüyor iş yerime de çok yakın 3. cadde bu ara deniycem :)

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart