Hattena Hatay Sofrası

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
16.11.2014

Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Hattena'ya yolumuz düştü. Balgatta biraz arka bir caddede yer alan Hattena bir Hatay sofrası. Doğu kültürüyle bezenmiş bu mekan aslında dekoru sebebiyle dışarıdan öyle dikkat çeken bir yer değil. Ama içeri girince kurutulmuş biberler, turşular gibi doğal yiyeceklerin gözönünde olması, yani bakın biz bunları kullanıyoruz denilmesi, benim çok hoşuma gitti. İlgi alaka çok iyi, garson arkadaşımız bize çok yardımcı oldu tek tek mezeleri ve yemekleri sorduk ,neyin içinde ne var, nasıl yapılır bize anlattı ona göre de siparişimizi verdik.
Siparişimizi verir vermez masamız bi anda dolmaya başladı. Öncelikle ikramlık mezelerimiz geldi.Ezmesi çok güzel,acısı tam kararında ,yoğurtlu havuçlu ve içinde tahin de bulunan bir diğer mezeyi de çok beğendim. Hele turşusu, biber ve fasülye turşusu, hafif acı ama çok lezzetli.

Ardından Katıklı ekmek, Hataya özgün ve lezzetli ,mezelerle birlikte yedik ve çok beğendik.

Hemen sonrasında İçli köftemiz geldi. Böle bir sofraya gelip İçli Köfte yemeden olmazdı tabiki. Mutlaka tavsiye ediyorum çünkü gerçekten güzel bir İçli Köftesi var. Yanında yeşillikler ile sunulan köfteyi de çok beğendim.

Siparişlerimiz bir bir gelmeye başladı.Abagannus,bizim bildiğimiz adıyla patlıcan salatası. Patlıcanlar güzelce közlenmiş ve çok iyi bir salata yapılmış.Her yerde beğendiğim bir şey değil aslında patlıcan salatası,bazısı iyi yapıyor burası da onlardan :)

Salatalara devam ediyoruz. Hattenanın meşhur zeytin salatası. Mükemmel diyebilirim. Heleki benim gibi zeytini çok sevenlerdenseniz mutlaka deneyin. Hatay'ın kırma yeşil zeytininden yapılıyor. Lezzetinden şüpheniz olmasın.


Son salatamız ise Zahter Salatası. İçinde birçok yeşillik bulunan farklı bir tat. Hatay usulüymüş bu salata da.Ben beğendim.

Ve gelelim ana yemeklere. İlki Kağıt kebabı. Güvecin içinde gelen kebap masaya geldiğinde hala cızırdıyordu. Mükemmel bir lezzeti var diyebilirim yağı bile çok iyi, tadına doyamadım desem yeridir. Lavaşı bandırıp yiyebilirsiniz, hiç rahatsız etmiyor. Yanında közlenmiş biber ve domates de yakışmış.


Bir diğer ana yemeğimiz Zırh Kebabı. Öyle kocaman bir tabak geldi ki üstündeki soslu pidelerden kebabı zor bulduk :) Bol yeşillik ve soğan ile servis edilen Zırh kebabı cevizli, benim için farklı bir tat oldu ama beğendim. Yine de kağıt kebabı daha güzeldi. Yanındaki yeşillikler bile çok tazeydi emin olun.


Yemeğimiz bitince yanında hurma ile birlikte çay ikram ettiler.Sarı domatese benzeyen hurmanın hafif tatlı bir tadı var.Tadı güzel, ikram içinde teşekkür ederiz.

Son olarak Hatay sofrasının vazgeçilmezi olan Künefe kapanış noktamız. Bu kadar yemekten sonra sadece tadına bakabilirim dediğim künefeyi tamamen yedim. Çünkü o kadar hafif bir tatlısı var ki yediğim en iyi künefelerden diyebilirim. Hiç rahatsız etmedi, çok lezzetli çok çok beğendim. Hattena'ya sadece künefe yemek için bile gelebilirim.


En merak edilen konu bu kadar yemeğe ne kadar ödedik. Fiyatlar maalesef o kadar uygun değil, ama lezzet mükemmel. Benim önerim ufak indirimler burası için gayet iyi olabilir. O zaman eminim çok daha fazla müşterileri olur. Kağıt Kebabı 17 tl, Zırh Kebabı 17 tl, İçli köfte(1 adet)4 tl, Abagannus 5 tl, Zeytin Salatası 6 tl, Zahter Salatası 5 tl, Ayran 2,50 tl, Cola 3 tl, Büyük su 2 tl, Künefe 8 tl. Afiyet olsun.
Hattenanın en güzel şeyi bence mezeleri. Gerçekten yemeği falan bir kenara koyun mezeler şahane. Sadece meze yemeye bile gidilir buraya. bizim extra söylediklerimiz haricinde masaya 4 küçük tabakta mezeler var. Bunlar ikram. Hepsi birbirinden lezzetli.
Ezme gayet başarılı acısı yerinde.Pişmiş Biber soğan da çok iyi. Kızarmış kıtır ekmekler fraklı geldi ama tabi ki lezzetli. Hele o yoğurtlu meze mükemmeldi.Yoğurtlama dedikleri şey içinde kabak patates patlıcan var gibi. Ama şahane.

Önce sıcacık lavaşımız ve yine Hatay'a özgü Katıklı Ekmek geldi. Bir çırpıda yedik zaten hafif lezzetli.

Hayatımda yediğim en iyi humus bu. O kadar söylüyorum inanılmaz lezzetli. İçindeki tereyağ tadı çok iyi.

Benim favorilerimden olan Zeytin Salatası da çok başarılı. Meşhur Hatay zeytini tabi, tadını seviyorsanız bu salatayı da seversiniz.

Hatay mutfağına gelip de İçli köfte yemeden olmaz. Her zamanki gibi harika. Zaten kızartmasını severim ki burada da öyle. İçi dışı bol bol. Mutlaka yemelisiniz.

Sonra bizim söylediğimiz mezelerden ilki Abagannuş. Köz patlıcan salatası ama Hatay usulü. Baharatı tadı vs hepsi farklı ve güzel.

Bu kadar mezenin üstüne ana yemek yemek zor tabi. İlk tadına baktığım yemeğim Kağıt Kebabı. Bu sefer çok kalın geldi gözüme. Ve baharatı da fazla kaçmış gibiydi. Tadı bu sefer pek memnun etmedi beni.

Diğeri yine Kağıt Kebabına benzer olan Tepsi Kebabı. Biraz daha baharatsız olanı gibi aslında ama bu da bana çok baharatlı geldi. Anlam veremedim ama bu sefer beğenmedim yemekleri. Sonrasında da rahatsız etti zaten.

Hattena'da asla vazgeçmeyeceğim şeylerden biri Künefedir. Ankara'da gerçekten henüz daha iyisini yemedim. Tadı, tatlısı, şırası her şeyi tam kararında. İçindeki peynir muazzam. Künefe mutlaka yiyin.

Gelelim Hattena'da en önemli konuya. bu kadar yemeğe mezeye ne fiyat ödediğimize. Abagannuş 8,50 tl, Humus 8,50 tl, Zeytin Salatası 10 tl, Kağıt Kebabı 20 tl, Tepsi Kebabı 20 tl, Künefe 10 tl, Ayran 4 tl. Afiyet olsun.  • Gezsek Yesek | Keşke hesabı hiç ödemesek
    28.12.2014 Demet

    Bu ne arkadaş bu nasıl bir ziyafet canım çekti haftasonu ordayım :)))

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart