İçeri Şehir (Kale içi)

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
09.09.2013

İçeri şehir bizim tabirimizle kale içi şehrin merkezi denilen bu yer 1382-1538 yılları arasında yaklaşık 150 sene varlığını sürdüren Şirvanşahlar Devleti döneminde yapılmış. Şirvanşahlar Baküyü başkent olarak seçtikten sonra burada eski kentin merkezi ve hakim noktasına Şirvanşahlar Sarayını yaptırdıktan sonra, etrafını surlarla çevirterek kalenin temellerini atmışlar. Zamanla şehir geliştikçe de surlar ve kale genişletilip üzerine ikinci kat sur yapılmış. İlgimi çeken başka bir konuda hala bakımlı ve dimdik duruyor olmaları.

Baküdeki kalede birde kız kulesi var hikayesi ise şuan karada görünen bu kız kalesi kralın kızının fakir bir gence aşık olması ve babasının kızını fakir genç ile evlenmesine izin vermemesi sonucu kızın kaleden denize atlayıp Hazar denizinde boğulması ile sonuçlanıyor. Kısa bir anlatım yaptım çünkü birçok değişik kız kalesi hikayesi var aynı Türkiyedeki kız kalesi gibi hepside aynı hikaye ve aynı son malesefki.

Kale içinde çok şirin harika bir otel açıkcası burda kalmak güzel olabilirdi.


Kale içinde Bakünün meşhur kilimlerinin şatışı için bir çok yer bulabilirsiniz. Birkaç da yemek yenecek yerler var. Birtanesi manqal ve bizde gidip orada yemek yedik tabiki =)
Genel olarak çekebildiğim resimleri yayınlıyorum. Kaledeki o muazzam yapıyı ve hala korunuyor olduğunu görmek gerçekten takdire şayan bir davranış. Bakülüler tarihi yapıya çok iyi bakmış ve sahip çıkmışlar.

İçeri şehirde yani kale içinde bulunursanız o sakin sokaklara hayran kalacağınızı garanti ediyorum.
  • Kaleiçi / Bakü / Azerbeycan

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart