Kadıoğlu Şehzade Sofrası

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
01.05.2017

Gezimizin ikinci durağı Safranboludayız. Buraya bayıldım. İlk defa geliyorum bu kadar seveceğimi hiç tahmin etmemiştim.
Safranbolu'da çarşının hemen başında ufak gezi arabaları var. O arabalar yarım saatlik turlar düzenleyip birçok yeri gezdirip Safranbolu tarihini anlatıyor size. Açıkçası belki de bu ufak gezi bana burayı çok sevdirdi. Bir sürü şey öğrendik giderseniz tavsiye ederim. Yarım saatlik tur 20 tl.
Konumuzu çok dağıtmadan Kadıoğluna gelelim. Gezinin ardından oradaki esnafında tavsiyesi üzerine (çünkü kuyu kebabı yemek istedik) bu mekanı ziyaret ettik. Mekan zaten eski Safranbolu içinde olduğu için (hemen çarşının başında) otantik bir yer. Güzel bir avlusu var , orada da yemek yeniliyor ama hava biraz yağmura doğru gittiği için içeride oturmayı tercih ettik. İçerisi de güzel. Ayrıca pek çok ünlü isim tarafından ziyaret edilmiş bir mekan burası. Duvarlarda fotoğrafları görebilirsiniz.
Hizmet güzel garsonlar güleryüzlü, servis hızlı sayılır.
Ayrıca mekanın kendine ait bir de oteli bulunmakta. Şehzade Konakları da konaklama için bir alternatif olabilir.
Siparişimizi verdiğimiz gibi önce ortaya şahane bir pide ekmek yanında tereyağ bal geldi. Ekmeğe özellikle bayıldım ama tereyağ bal da çok lezzetli. Sıcak ekmeklere sürdük terayağını bandık bala :)

Burada da salata Amasranınki kadar güzel. Kocaman bir yeşillik salata içinde ne ararsanız var neredeyse. Beğendim.

Ve ayranımız yayık ayran. Çok daha güzellerini içtim ama buradaki de fena değil.

Özellikle kuyu kebabı istedik. Çünkü burada bu yemek meşhurmuş. Bildiğiniz kuzu kuyunun içinde en az 2,5 saat pişerek lokum haline geliyor. Resim biraz karanlık ama kuyumuz bu. Oradaki kuzuyu da görebilirsiniz.

Et bildiğiniz lokum olmuş tabi. Lezzeti yağı gayet güzel. Benim isteğim üzerine kuzunun incik kısmından koydular. Biliyorsunuz ki incik denilince bende olay biter. E inciğin kendine has lezzetine bir de güzel pişirilmesi eklenince lezzetli bir yemek oldu bu.


İkinci meşhur yemek Safranbolu Bükmesi. Bizdeki kapalı pide gibi düşünebilirsiniz. Bunun içinde kavrulmuş kıyma, mevsimine göre bazen ıspanak bazen pazı, kuru soğan, maydanoz ve çok az da baharat var. Çok şahane bir lezzet olarak bulmadım ama tadı iyi tabii ki. Hamuru da iyiydi..Malzemesi olması gerektiği kadar, sonuçta tadını alabildik. Hani özellikle bükme yemeye gelir miyim bilmiyorum ama beğenmedim de diyemem.


Gelelim işin tatlı kısmına. Yine Safranbolu'da meşhur olan tatlı Zerde'yi deneyelim istedik. Hayatımda ilk defa yediğim bu tatlıyı açıkçası hiç sevmedim. Muhtemelen benim damak tadıma uymadı. Görüntüsünden de anlaşılacağı üzere içinde safran var.Ayrıca pirinç, nişasta ve su varmış. Sütlacın safranlısı gibi ama tabi içinde süt yok.Tatlı oranı da oldukça az. Yemediyseniz deneyebilirsiniz. Sonuçta ben beğenmedim ama bizim masada sevenler oldu.

Diğer tatlımız baklava.Bu baklava el açması ki zaten her halinden belli öyle olduğu. Fena değildi.

Fiyatlara gelirsek anladığım kadarıyla Safranbolu'daki pek çok mekandan daha pahalı burası. Muhtemelen hem bir restoran havası var hem de biraz isim yapmış ondan. Çarşı içindeki pek çok yer daha çok cafe havasında.
Kuyu Kebabı 35 tl, Bükme 20 tl, Zerde 12 tl, Baklava 9 tl, ayran 4 tl. Mesela zerdenin baklavadan pahalı olması bana garip geldi. Sonuçta baklava daha zor bir tatlı. Neyse sonuçta genel olarak mekandan memnun kaldık. Afiyet olsun.Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart