Karadeniz Pide Haydar Usta

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
30.04.2017

Amasra'da yemek deyince tabii akla ilk gelen balık oluyor. Biz balık yemeyi akşama bıraktığımız için öğlen için şu meşhur Amasra pidesini yiyelim istedik.
Karadeniz Pide adı altında yan yana 3 mekan var. Tabi her biri farklı bizim tercihimiz Haydar Ustadan oldu. Bir şey bildiğimizden değil önce burada boş yer bulduk da ondan.Mekan çok kalabalık zaten dışarıda sokağa masa sandalye atılmış üstü de bir tenteyle kapatılmış bir mekan. Masalar dipdibe öyle bir konfor beklemeyin. Sürekli ayakta sıra bekleyen insanlar da olduğu için yiyip kalkmanız gerekiyor ki zaten öyle keyifle oturulacak bir yer değil.
İşte kalabalık olunca sorunlar da oluyor. Verdiğimiz siparişi yarım saatten fazla bekledik. Bir şey diyemiyorum ne yapsınlar işte yoğunluk var.

Siparişimizi verdikten sonra masamıza hemen salata ve ayran geldi. Salata Amasra'da zaten baya meşhur. Bu meşhurluğu da hakediyor çünkü gerçekten gayet iyi.
Ayrana gelirsek açık ayran istedik daha güzel oluyor dedikleri için. Ben böyle baya yayık ayran falan bekledim. Ya da az da olsa yayık ayrana benzeseydi de iyiydi. Gerçekten kötü bir ayrandı. Kapalı ayran bu ayrandan daha iyidir emin olun. Bildiğiniz sulu yoğurttu bu. Su oranı da oldukça fazla.Artık yoğunluktan vs falan diyeceklerse de kusura bakmasınlar burası turistik bir yer eminim haftasonları hep böyle yoğundur.4 farklı pide söyledik. Tadına bakabilmek için. İlk olarak şu meşhur Amasra pidesinden bahsedelim. İçinde ağırlıklı olarak peynir olduğu söylenen ama bence domates,biber ağırlıklı olan gayet sıradan bir pide. Valla anlatılana göre çok harikulade bir şey bekliyordum, basit bir şey geldi benim önüme. Yani öyle peynirinde falan da bir değişik tat almadım.Sıradan domatesli biberli peynirli bir pide bu. Extra bir lezzet göremedim.

İkinci pidem kuşbaşılı. Fena değil diyebilirim sadece belki buraya göre çok güzel olabilir ama bence normal bir tat. Malzemesi yeterli sayılır bakın bol demiyorum. Pide hamuru ve lezzeti de fena değil.

Bir de kavurmalı söyleyelim dedik. Meğersem burada kavurmalı dedikleri şey kıyma kavurmaymış ki o da soğan ağırlıklıydı. Kapalı pide olarak geliyor zaten. Sevmedim.

Son olarak Trabzon pidesi var. Bu pideyi sevdim. diğerlerine göre çok daha iyiydi. Yağı falan biraz daha fazla geldi. İçindeki yumurta bir tık daha pişseydi bana göre daha iyi olurdu tabii de ama yine de hakkını vermeliyim. Sevdim.


Karadeniz Pide Haydar Usta'da fiyatlara gelirsek Amasra Pidesi 13 tl, Kuşbaşılı Pide 14 tl, Kavurmalı Pide 18,50 tl, Trabzon Pidesi 13 tl, Salata 15 tl (4 kişilik), yayık ayran(güya) 2,50 tl. Açıkçası lezzeti çok beğenmediğim için fiyatları da beğenmedim. Ama eminim ki diğer mekanlarda da lezzet aynı. Ankara ile karşılaştırdığımız için belki bizi çok mutlu etmedi bu da olabilir. Karar sizin, afiyet olsun.
Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart