Kayhan Köftecisi

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
25.08.2017

Kayhan Köfteci planlayarak geldiğim bir mekan. Tatil dönüşü uğradığımız Bursa ziyaretinde, ki biliyorsunuz Bursa benim için özeldir çok severim, tadım için Kayhan köftecisini tercih ettik.
Eker meydanında bulunan köfteci gayet güzel ve şık bir mekan. Garsonları oldukça ilgili ve güleryüzlü. Saat 19u geçtikten sonra neredeyse bir masa bile boş kalmadı. Belli seviliyor ve rağbet görüyor.İşte Kayhan Köftecisinin kuruluşunun kısa hikayesi. Bu isimle birkaç yer daha olduğunu söylediler kuzenlerim ama açıkçası bağlantı var mı bilmiyorum. Ki Bursa'da köfte zaten çok meşhur bir yiyecek olduğu için beklentim baya bir yüksek.

Bizim ilgilenen garson arkadaşımızla neler yiyeceğimizi birlikte bakarak görerek seçtik. Balıkçılar gibi gidip mezeleri de tezgahtan görüp beğenip istediğinizi tercih ediyorsunuz. Ben açıkçası çoğunu garson arkadaşımıza bıraktım güvenerek. Belli başlı bir iki köfteyi ve mezelerden kuru eti ben seçtim sadece.


Siparişlerimiz pişiyor :)

Onlar pişerken bu arada bizim masa dolmaya başladı. Valla neresinden anlatacağımı şaşırmış bir durumdayım o kadar çok şey var ki. Neyse başlayalım sırayla.
Kuru et özellikle benim seçtiklerim içinde. Görüntü mükemmel, tadını da beğendim ama herkesin damak tadına hitap eden bir yiyecek değil. Baya baskın bir tadı var. Şöyle yenmesi gerekiyormuş, kuru eti alıyorsun içine yanındaki rokadan ve parmesan peynirinden koyup sarıyorsun ve diğer tabaktaki zeytinyağlı biberli kekikli nar ekşili sosa batırıp yiyorsun. Asıl olayı bu. Tabi siz nasıl istiyorsanız öyle yiyebilirsiniz. Ben her şekilde sevdim tadını. Eti tek yemek de benim için uygundur :)

Bu arada bu sos yanımızda yapıldı bu kadar sevimli bir şekilde :)

Yine masaya közde pişmiş patates, kırmızı ve yeşil biberler geldi. O kadar şey içinde buna bakan pek olmadı.

Koca bir tabak patates kızartması, bir tabak yoğurt, piyaz, 2 çeşit salata, tereyağlı ekmek, turşu diğer gelenler.
Salatalardan özellikle rokalı reyhanlı olanı çok sevdim. Ayrıca piyaz baya iyiydi. Ve üzerine tereyağ eritilmiş ekmek şahane.


Tadına bakmamız için kendi yapımları şıra ve elma suyunu getirdiler. Sadece tadına baktım. Benim damak tadıma pek uymuyor. Masamızdaki herkese geldi bunlardan ama geri gönderdik. Siz bu tarz lezzetleri seviyorsanız deneyebilirsiniz.


Ayrıca gelen yine yağlı pideler de çok iyi :)

Gelelim ana yemeklere, 2 adet sosis, kosova köfte ve üsküp köfte ,yanında dana bonfile lokum birarada çok şahane bir sunumla geldi.

Önce Dana Bonfile Lokumdan bahsedelim. Beklentimi karşılamadı. Evet et lezzetli ve çok güzel pişmiş ama bence içindeki baharat çok fazla. O kadar fazla ki etin tadını bastırmış. Lokumda ben etin tadını almak isterim. Gerçi lokumu iki şekilde yapıyorlarmış biri böyle baharatlı diğeri baharatsız sade üstüne yağ dökülerek yapılanlardan. Ben garsonumuza bıraktığım için o bunu getirmiş keşke diğerini ben söyleseymişim pişman oldum. Çünkü eminim diğeri çok lezzetli, buradaki etin lezzetinden gayet anlaşılıyor.

Köftelere ve sosise gelirsek, sosisin tam bir ev yapımı olduğu belli. Marketten yediklerimizle uzaktan yakından alakası yok. Çok çok farklı bir tat. Açıkçası ne çok sevdim ne sevmedim çok arada kaldım bu lezzet konusunda.

Ama köfteler, bu köftelere asla laf ettirmem. Yediğim en iyi köftelerden her ikisi de. Uzun olanlar Üsküp köftesi, yuvarlak olan Kosova köftesi. Tadı anlatılmaz yaşanır denilecek cinsten. Ağızda kaybolup akıp gidiyor resmen, hani ete deriz ya genelde lokum gibi diye işte bu köfte de aynı cinsten. Tek kelimeyle bayıldım.Üstüne güzel tazecik bir çay süper oldu çok yedik çünkü :)

Ve vazgeçilmez Türk kahvesi güzel bir sunumla :)

Ve asıl mevzu bu kadar şeyin fiyatına :)
Çok uzun bir liste yapıcam şimdi size,
Dana Bonfile Lokum 45 tl,
Üsküp Köfte 52 tl (2 porsiyon),
Kosova Köfte 52 tl (2 porsiyon),
Sosis 12 tl (1 adet),
Salata 10 tl,
Yoğurt 10 tl,
Patates 10 tl,
İsli Et 25 tl,
Piyaz 10 tl,
Ayran 5 tl,
Cola 5 tl,
Elma suyu 5 tl,
Şıra 5 tl,
Su 3 tl.

Şimdi fiyatlar konusunda eleştirilerim var ki instagramda da paylaştığımda çok fazla bu konuyla ilgili mesaj aldım.
Köftelerin fiyatı bence gayet normal hele ki bence lezzetine göre bakınca cidden normal tam olması gerektiği gibi pahalı diyen olursa valla kusura bakmasın.
Sosis 12 tl çok gibi görünebilir ama baya uğraştırıcı sonuçta kendileri yapıyorlar belki birazcık daha az olabilir fiyatı ama aşırı bir abartı yok bence fiyatında.
Lokuma derseniz pek çok yerde fiyat zaten böyle. Burada da abartı bir fiyat yok, gayet normal.
İsli etin fiyatı da normal yapılması zor bir şey çünkü biliyorum
Ama ortaya gelenlerden alınan ücretler çok fazla. Ve birçoğunu istemeden getirdikleri için, bir resturanttaki en önemli şeylerden biri bir şeyi istemeden getiriyorsan o ikram olur, suyu bile bence kişi istemeden açıyorsan onu da ikram etmelisin. Her şeyin ücretini alma gibi bir düşüncen varsa eğer bunu seçenek olarak sunmalısın. Fiyatlarını yazmalısın ve kişi ona göre istediğini söylemeli. Ki bunların fiyatının ayrı ayrı yazdığı bir mönüde görmedik biz. Girişte bir panoda fiyatlar yazıyor. Burada ortaya gelenlerin yarısı alınıyormuş yarısı alınmıyormuş. Sadece bir salata ve bir köz patatesin ücreti alınmamış. En ayıbı da neydi biliyor musunuz, tadına mutlaka bir bakın diye getirdikleri şıra ve elma sularının hepsinin hesaba yazılması ki bir tanesi hariç hepsini geri göndermemize rağmen. Yani hesabı incelemesem farkında bile olmıcam.
Bakın çok güzel bir mekan bu köfteleri yemek için bile inanın tekrardan gitmek isteyeceğim bir mekan çok da güzel ağırlandık ilgilenildi bizimle hatta sadece bizimle değil, şöyle bir baktım gelen herkesle çok güzel ilgilenildi. Ama bu ortaya gelenlerin hesaba bu kadar yansıması konusu biraz olumsuzluk oluşturdu. Artık karar sizin afiyet olsun :)
Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart