Kebapçı İskender

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
20.09.2015

Bayram gezimiz bu sene Bursa. E Bursa deyince yemek olarak akla gelen ilk gelenlerden biri İskender.Kebapçı İskender'in Bursa'da 2 şubesini gördüm. İnternetten bakınca başka şehirlerde de başka şubeleri olduğunu görebiliyoruz. Benim gördüklerimden biri Ulu Caminin içindeki Koza Hanın içinde. Diğeri dışarda Tayyare Kültür Merkezi yanında ,cadde üstünde. Bizim gittiğimiz Koza hanın içinde olan. Gerçi cadde üstünde gördüğüm buranın amca oğluymuş şubeleri olmayabilir.Dediklerine göre ilk yeri burasıymış zaten. Diğerine gitmedik değil gidemedik çünkü kapının önünde inanılmaz bir kuyruk var. Mekan da küçük olduğu için çok bekleme ihtimalimiz vardı. Ama burası kocaman bir mekan. Biraz arada kaldığı için belki birçok kişi göremiyor ve bu yüzden diğerinde öyle kalabalıklar oluşabiliyor.
1867 yılında kurulmuş eski bir işletme burası.Kebapçı İskender'in özelliği denilene göre iskenderi ilk bulan kişi buranın kurucusu. İskender efendinin torunlarından olan Yavuz İskenderoğlu ise buranın sahibi .Kesinlikle yaptıkları kebaba sonuna kadar güveniyorlar. Açıkçası biz yemeğe geçmeden önce alaka ve hizmetten de çok memnun kaldık. Ferah bir mekanda oturduk başladık iskenderimizi beklemeye.Birazdan yiyeceğimiz İskender işte bu dönerden yapılıyor. Akşam üstü saati kalan döner bu kadar.

Önümüze gelen servis kağıdı da benim hoşuma gitti. Güzel reklam olmuş. Hele ki bu mekanın internet sitesinin www.iskender.com olması ayrı bir şaşırtıcı. Bu güzel ismi almış olmaları büyük şans. Türkiye'nin en lezzetli web sitesi yayında sloganıyla.

Atalarını unutmamışlar. Baş köşede duruyorlar.

Gelelim yemeğe. Bu kadar övülen bir iskenderden beklenti tabi ki büyük. Gerçi biz İskender diyoruz ama onların deyimiyle bu kebabın adı Döner Kebap. Allahtan bu sefer hayal kırıklığına uğramadım. Gerçekten şahane bir İskender yedim. Gayet lezzetli. İsteğim üzerine bol tereyağlı. Bu iskenderde en çok sevdiğim şeylerden biri iskenderin sosa boğulmamış olması. O meşhur İskender sosu o kadar kararındaki , genelde sostan etin tadı alınmaz, burada net bir şekilde etin tadını yani dönerin tadını alabiliyorsunuz. İçindeki İskender köftesini de unutmamak lazım o da ayrı bir lezzet.Bence çok iyi. Diğer şubede o kuyruğu beklemek istemeyenlere çok iyi bir alternatif.Kebapçı İskender'de fiyatlara gelirsek , burası diğer bilinmedik İskendercilere göre biraz daha pahalı. 1 porsiyon İskender 26 tl , cola , fanta vs 4 tl . Tadını çok beğendiğim için fiyatla ilgili kararı size bırakıyorum. Afiyet olsun.
Kahve Durağı Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart