Kırım Tatar Çibörek Evi

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
15.09.2017

Yine bir Bursa seyahatine çıkmış bulunmaktayım. Bu sefer geçerken Eskişehir'de biraz vakit geçirme kararı aldık. Eskişehir deyince valla ne yalan söyleyim benim aklıma ilk olarak çibörek geliyor. Ankara'da birçok yerde yedim hatta baya güzellerini de yedim doğru ama Eskişehir'de illa bir yemek lazım diyorlar ya meraktan ölüyordum açıkçası.
Kırım Tatar Çibörek Evi uzun zamandır burada hizmet veren bir mekan. Maalesef karşısına aynı isimle bir tane daha açılmış. O yüzden karıştırmamak gerek. Burası Kültür evi olarak da geçiyor.
Görünürde 2 adet çalışan var biri siparişleri getiriyor, biri kasada duruyor, mutfakta kaç kişi var bilmiyorum. Ama tabiri caizse arı gibiler. Çünkü gerçekten yoğunluk çok yiyen kalkıyor yerine yenisi otuyor, masalar pek boş kalmıyor.
Hoş bir mekan eski Eskişehir evlerinden birini mekan olarak kullanıyorlar. Yani anlayacağınız tarihi bir hava da var. Zaten bu civar Odunpazarı olarak geçiyormuş. Etrafta hediyelik eşya satan dükkanlar, yine bu tarz cafeler, yanda bir külliye, içinde müzeler. Genel olarak burayı beğendim ben.Yemeklere geçmeden önce bu çibörek nedir ona bir bakalım değil mi :)
Hepimizin bildiği bir Tatar yemeği olduğu ve kıymanın hamurun içine çiğden konulup kızgın yağa atılarak kızartıldığı lezzetli bir hamur işi türü.Ayrıntısına bakalım bir de :)

1500 yıllık tarihi olan çibörek Orta Asya’dan göçen atalarımızın en çok sevdiği yemeklerden biri, Anadolu’da hatta Avrupa’da yapılsa da bu yemeği en çok sahiplenenler Kırım Tatarlarıdır.
Böreğin adı konusunda ise çeşitli görüşler vardır. Bir görüş "şırbörek" adının pişerken çıkan kızartma sesinden geldiğini, diğer bir görüş de Kıpçak lehçesindeki lezzetli anlamındaki "çi"den geldiğini söyler.
İyi bir çibörek yapmak için hamurunun ne çok ince ne de kalın olmalı, içini hazırlarken kıyma, soğan, tuz, karabiber ve su dengesine dikkat edilmeli. Çiböreği kızgın yağa attığınız zaman kıymanın içindeki su buharlaşır ve kıymayı bu buhar pişirir. Tavadan alınsa bile kıyma buharla pişmeye devam eder, bütün lezzeti veren budur. Hamurunda yumurta ve maya olmadığı içinde yağ hamurun dışında kalır ve düşünülenin aksine diğer kızartmalar gibi ağır olmaz, yağı içine çekmez. İşte bu yüzden çok lezzetli olur ve çok sevilir.

Bunu öğrendiğimize göre şimdi burada neler yedik biraz bakalım. Siparişimizi verdiğimiz gibi masamıza şahane bir turşu geldi. Daha önce hiçbir yerde yemediğim bir lezzet bu. Ama mükemmel ötesi bir tadı var. Hafif bir acısı var. Yani inanın bir tabak daha olsa yenilir.


Çiböreklerimiz geldi. 1 porsiyonda 5 adet var. İlk bakışta çokmuş gibi geliyor ama inanın değil. İkinci porsiyonu da söyledik. Tadı çok çok lezzetli. Anladım ki gerçekten Eskişehir'de bir fark oluyormuş. Ama anladım ki burası da çok iyi bir yer. Hem lezzetten hem yoğunluktan belli. İnanın hiç öyle yağlı değil asla rahatsız etmiyor. Valla yolunuz düşerse mutlaka uğrayın bu lezzeti kaçırmayın.


Yaprak sarması da güzel dedikleri için 1 porsiyon söyledik. Tadı güzel evet ama öyle çok farklı başka yerde bulamayacağınız türden değil.Eskişehir sokakları güzel:)

Fiyatlara gelirsek 1 porsiyon 10 tl, yaprak sarma 10 tl, ayran 1 tl. Fiyatları görünce zaten donup kalıyorsunuz. Açıkçası bana çok uygun geldi. Bu fiyatlara bu lezzet bence mükemmel. Her şeyiyle bayıldım. Hem çok lezzetli bir çibörek yedim hem de güzel bir mekan görmüş oldum. Gidin görün bence. Afiyet olsun :)


  • Orta Mahallesi Seyh Semsettin Sok. No 15/1 Tepebasi Eskişehir
  • 0222 220 65 10

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart