Kirit Cafe

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
28.06.2017

Kirit Cafe Ankara Kalesi civarında şirin ve farklı tarzda bir cafe. Hiç adını sanını duymadığım tesadüf eseri karşıma çıkıveren çok değişik konseptte bir mekan. Ankara kalesi gezisi veya müzeler gezisi yaptıysanız, ki bu gezileri ısrarla öneriyorum, bu cafeye de bir uğrayabilirsiniz. O civarda binalar hep eski olduğu için daha doğrusu özünü koruduğu için cafenin dizaynıda aynen böyle yapılmış. İçeride nostaljik parçaların çalındığı eskilerden kalma pek çok antika eşyanın kitapların, kasetlerin,radyoların,saatlerin vs bulunduğu sizi tamamen geçmişe götürebilecek tarzda bir yer. Ve bence o kadar müze veya kale gezip geçmişe yolculuk yaptıktan sonra bu tarz bir cafede soluk almak gezinizi tamamlayacaktır.
Cafe adını bulunduğu binanın yaklaşık 100 yıllık olan kapısından alıyormuş ,kiritin kelime anlamı da anahtar demek olduğu için sanki geçmişe açılan bir anahtarmış gibi bir tanımlamaları var. İçeri girince de zaten geçmiş hissini alıyorsunuz.
Açık mutfak çalışan mekanın servisi gayet iyi. Siparişlerimiz çok beklemeden geldi. 2 katlı olan bu cafenin üst katında ufak bir balkon var. Ama 3 küçük masa var orada boş bulmak biraz zor olabilir.Siparişlerinizi şöyle bir menüden bakarak veriyorsunuz. Eski kaset içinden menü yapılmış ilginç ve konsepte uygun.

Siparişimizi verdiğimiz gibi ekmek ve zeytinyağlı salçalı bir sos geldi. Çekirdekli ekmek hoşumuza gitti.

Çorbayla başladık. Tarhana çorbası kıvamı yerinde. Servis güzel, oldukça kaynamış bir çorba. Çorbayı günlük yaptıkları için daimi sıcak bulunuyormuş zaten. Çok farklı şahane bir tat diyemem ama lezzeti yerinde.


Köfte ise bildiğimiz anne köftesi. Farklı bir sunum yapılmış yufkanın içine sarılmış. Yanında az kızarmış patates (sanki biraz haşlama patates gibiydi)ve salata ile servis edilen ızgara köfte de fena değil. Köftenin farkı Antep fıstıklı olması.Kirit Cafede fiyatlara gelirsek, Çorba 7 tl, Kirit Köfte 18 tl. Fiyatlar normal bence. Afiyet olsun.Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart