Konyalı Hacı Usta

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
24.02.2017

Öveçlerde yeni sayılabilecek bir mekan.Baya da şık bir mekan.Açıkçası girer girmez ferah bir ortamla karşılaştım.Güzel dekore edilmiş. Dışarıda da büyük bir bahçesi var o da çok güzel yazın eminim çok dolu olacak burası.
Garsonlarında biraz tutukluk hissettim o kadar sanki biraz yorgun gibi geldi bana. Ama tabi asla kötü bir hareket vs olmadı. Genel anlamda hoş bir mekan olmuş.

Siparişimiz alındı ve ortaya mezeler ve salatamız geldi. Öyle çok bir şey yok burada. Ama salatası da çiğköftesi de fena değil. Ezmesi sıradan.

Siparişimiz menüde bulunan Konya Special. Çünkü baktım ki içinde her şey var e bende malum hepsinin illa tadına bakmak isterim, bu sebeple tercihimizi bundan yana kullandık. İçinde tandır , bıçak arası, etli ekmek, mevlana ve lahmacun var.
Tandır zaten benim en sevdiğim yemeklerden biri. Çünkü kuzunun inciğinden yapılıyor ve bence incik kuzunun en lezzetli yeri.Burada da çok güzel pişmiş harika bir tadı var.
Bıçak Arası bizim bildiğimiz kuşbaşılı pide. Tabi Konya'ya özgü bu lezzetler öyle birebir bizdeki pide gibi diyemeyiz sonuçta hamuru falan farklı.Gayet beğendim tadı çok güzel.Malzemeler iyi.
Etli Ekmek de yine aynı incecik hamur bu sefer üstüne kıymalı soğanlı karışım. Yine lezzetli.
Mevlanaya gelince işte asıl ben bunu beğendim. içinde 3 çeşit peynir var ve bu peynirler baya lezzetli. Ve bu lezzet bu pideye inanılmaz değişik bir tat vermiş.Bunu mutlaka deneyin derim. Tabii peynir seviyorsanız çünkü peynirin tadı baya bir baskın.
Lahmacuna gelirsek beğenmedim. Zaten pide gibi yapılmaya çalışılmış. İçinin harcı da hoşuma gitmedi. Lahmacun hiç olmasa da olur bence.Fiyatlara gelirsek ben gayet makul buldum açıkçası. 1 porsiyon Konya Special 23 tl. Ayran 4 tl. Biz 2 kişiye 1,5 porsiyon söyledik gayet doyduk hatta 2 parça arttı. Tabi bu ne kadar aç olduğunuza bağlı olarak değişir. Ama bence porsiyonlar yeterli, yemekler lezzetli. olumsuz hiçbir eleştirim yok . Tavsiye edilir , afiyet olsun.


Mekanda yöresel ürünler satışı da var. Bir rafta bulunan bal çeşitleri, ayrıca yoğurt olarak koyun ve manda yoğurdu isterseniz satın alabilirsiniz.
Biz aslında manda yoğurdu tadına bakıp almak istedik ama maalesef kalmamış. Onun yerine koyun yoğurdu tatmak istedik. Açıkçası tam bir koyun yoğurdu bu yoğurt o eskilerden kalma damağımda kalan tadı aldım. Tabi koyun yoğurdunun biraz baskındır tadı, herkese çok hitap etmez. Bu yüzden manda yoğurdu olsaydı masadaki herkes sevecekti eminim :)


Siparişimizi verdiğimiz gibi ortaya ikramlık mezeler geldi. Burada turşu,pişmiş soğan, naneli yoğurtlu ve sultan ezmesi dedikleri 4 adet meze veriliyor
Bu sultan ezmesi dedikleri şey farklı bir meze. Her yerde verilen bildiğimiz ezme değil. İçinde kuru irmik var. Baharatlar ve biber salçası ile karıştırılmış. Baya baskın ve acı bir tadı var.

Salata ikram ve oldukça lezzetli.


Konyalı bir mekana gelip Etli Ekmek yemeden dönmek olmaz. Buranında etli ekmeği gayet güzel. Hamuru incecik malzemesi bol ve lezzetli. Porsiyon yeterli. Ben beğendim.


Diğer yemeğim tabii ki asla es geçmeyeceğim şey Kuzu Tandır. Bu lezzeti gerçekten çok seviyorum ve ette bir sorun yoksa sert falan değilse bu yemekte lezzet sorunu yaşanmaz. Tabi nasıl piştiğine de bağlı bir şey bu. Burada da başarılı bir tandır. Kuzunun kol kısmından yapılıyor tercihim but kısmından olması . O zaman çok daha lezzetli oluyor bence.Son olarak yine de bir Adana Kebabın tadına bakalım dedim. Beklediğimden iyi geldi açıkçası. Daha vasat sıradan bekliyordum ama güzel sayılacak bir Adana Kebabı geldi. Yanında közlenmiş patates verilmesi hoşuma gitti. Pilav bence gereksiz , Adananın yanına pilav koyulmaz, pilavın tadını sevmedim açıkçası.


Konyalı Hacı Usta fiyatları, Etli Ekmek 17,50 tl, Konya Tandır 29 tl, Adana Kebap 21 tl, koyun yoğurdu 10 tl, yayık ayran (şişe) 12,50 tl, cola 4 tl. Fiyat lezzet dengesi bana göre normal. Genel olarak memnun kaldım. Afiyet olsun.Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart