Kumrucu Hikmet

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
14.08.2015

Çeşme dedik yemek dedik akla ilk ne geldi tabi ki Kumru. Buraya kadar gelip yemeseydik ayıp ederdik :) Kumrucu Hikmet ne hikmetse son zamanlarda buralarda çok meşhurmuş. Bütün oklar burayı gösteriyordu bizde buraya geldik. Birçok kumru çeşidi içinden artık seç seçebilirsen. Ama en önemlisi her damağa uygun bir seçenek var menü zengin yani. Ben kumru seviyorum ama mesela sucuk sevmiyorum diyorsanız bile sucuksuz kumru seçeneği bile var.İlk tadına baktığım Kumru adı Çılgın. Aslında asıl bildiğimiz Kumru bu. İçinde her şey var. Sucuk, salam , kaşar ve sayas var bunun içinde. Sayas ne tabi biz Ankaralılar bilmiyoruz. Bildiğimiz üçgen peynir sayas.Sayas çok baskın bir tat. Sucuğun bile tadını neredeyse bastırıyor. Ben kumruyu beğendim. Kumruya asıl ismini veren şey kumru ekmeği dedikleri o küçük sandwich ekmeği. Doğru ufak bir ekmek geliyor önünüze. Aslında doyurmayacak sanıyorsunuz ama içi dolu tok bir ekmek bu , doyuruyor. Tabi herkesi değil. Midesi çok büyümüş kocaman adamlara bir tanesi yetmez söyleyim. Lezzeti tartışılmaz, gayet iyi. Ekmeğin kızarmış olması o içi dolu olan tok ekmeği biraz hafifletiyor ve iyi oluyor.

Sadece sucuk ,salam kaşar seçeneği ise Yengen. O da aynı gayet güzel.

Bir de Basri dedikleri bir şey var ki aman aman. Kocaman bir hamburger ekmeğinin içinde düşünün kısmen hem kumru var hem Cheeseburger. Farklı bir tat. Fakat çok tutulmuş. Sevebilirsiniz, daha doyurucu.

Fiyatlara gelirsek, bir mekan ne kadar meşhursa fiyat da o kadar daha fazla. Kumru (Çılgın) 13 tl , Basri 17 tl , Sucuk Kaşar 10 tl , ayran (küçük) 3 tl . Afiyet olsun.
Bizim olayımız hep bildiğimiz kumru yani buradaki adıyla Çılgın. Sucuk, salam, kaşar ve sayas var içinde. Benim için kumrudaki en önemli şey kumrunun ekmeği ve içindeki sayas. Tabi diğer malzemelerin lezzetli olması da önemli. Sayas bence çok güzel bir tat veriyor.Her zamanki gibi çok lezzetli bir kumru yedim fakat eskisine göre biraz salmışlık var gibi geldi bana. Mesela ekmekler az da olsa yanmıştı, bu da kuru hale getirmiş o sevdiğim lezzeti biraz bozmuş ekmek konusunda. Geneli kalabalık bir mekan, gelen giden yoğunluğu çok var. Ve çalışanlar çok hızlı mecburen ama bu hızlılık lezzeti etkilerse olmaz. Bu ismi ve tadı bozmamak için dikkatli olmak gerek.Fiyatlara gelirsek, Çılgın Kumru 15 tl. Gittikçe fiyat artıyor tabi ve kumru ekmeği küçük bir ekmek olduğu için pek çok kişiye bu fiyat fazla geliyor çünkü bir tane kumru maalesef birçok kişiyi doyurmaya yetmiyor. Bazen hak vermiyor değilim. Afiyet olsun.Benim tercihim hep aynı olmuştur. Mönüde adı Çılgın olarak geçen kumru. Tabi asıl kumru hangisi diye sorarsanız onun adı Yengen. Ama ben Çılgını tercih ediyorum çünkü ben sayasçıyım. Sayas bir peynir bilenler bilir. Tadı baya baskın olan bir üçgen peynir. Ama ben tadına bayılıyorum ve kumruya çok yakıştırıyorum.
Ekmeklerimiz hafiften kızarmış isterseniz az kızartmalarını isteyebilirsiniz ayarı kaçınca pek iyi olmuyor. Ekmek baya lezzetli bence görüntüden de az çok anlarsınız.
Önce salamlar pişiyor konuyor sonra sucuklar. Üstüne kaşar eritiliyor ve ekmeğe yerleştiriliyor . Domates ve sayas da konulduktan sonra işlem tamam.
Gerçekten Çeşmede veya Alaçatıda yediklerim ile aynı lezzet. Her malzemenin oradan geldiği belli. Ve bu beni inanılmaz mutlu etti :) Çok beğendim.
Sadece ikram edilen turşu Çubuktan, zaten orayada buradan gidiyormuş. Malum Çubuk turşumuz meşhur bizim.Bu lezzetin fiyatını merak ediyorsunuz tabi, benim yediğim Çılgın 15 tl, Yengen 13 tl. Dediğim gibi yengenin içinde sayas yok sadece. Salam sevmeyenler için de Asım var o da 13 tl ama onun içinde sayas var. Ayran 3 tl. Ben fiyatını uygun buldum. Bence doyurucu . Ekmeği baya tok ve dolu. Ama biliyorum ki Ankaralılar pek bu kumruya alışkın değil. Tombiş gibi mekanların yaptıkları kumrular gibi değil sonuçta bu, ki aslı bu zaten. Diğer kumrulara göre bu tabi daha küçük. O yüzden herkes için doyurucu olmayabilir onu artık bilemem. Deneyin derim. Afiyet olsun :)
  • Gezsek Yesek | Keşke hesabı hiç ödemesek
    04.09.2015 Zeynep Ayıl

    Kumrucu hikmet yeni trend :)

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart