Kutlu Derbent Köftecisi

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
09.07.2016

Kuşadası tatilimizin sonunda artık Ankara'ya dönerken Manisa il sınırında yol üstünde bu Kutlu köfteciye rastladık. Aslında hiç bilerek geldiğimiz bir mekan değil burası. böyle bahçe içinde kocaman bir mekan görünce bir bakalım dedik. Hiçte pişman olmadık açıkçası. Ee sloganı köfteniz kutlu olsun olan bir mekan pişman etmezdi zaten.
Yol üstünde bir yer olduğu için kalabalık olmasını beklemek zaten saçma olur fakat mekan boş da değil. Öncelikle bahsetmem gereken şey burası bir aile işletmesi. Çalışanlar işlerine canla sarılmışlar bunu çok rahat görebiliyoruz. Çok güleryüzlü ve samimi insanlar. Sanki siz bir lokantaya yemek yemeye gelmişsiniz gibi değil de evlerine misafir olmuşsunuz gibi davranıyorlar.
Mekanda menü yok. Zaten iki yemek var bir köfte bir sucuk. Biz sadece bu konuda uzmanız diyorlar ama gerçekten uzmanız diyorlar. Kendilerine güvenleri tam. Birazdan göreceğiz.
İnternetteki bazı yorumlara baktım. Çok fazla sinek var diyorlar. Şimdi yani bir bahçe içerisinde açık alanda etrafı ağaçlarla çevrili bir mekanda yemek yiyorsunuz,mevsim de yaz ise tabi ki olacak sinek böcek. Ara ara ilaçlanabilir böyle bir çözüm bulunabilir ama bence ne kadar ilaçlansa da yine de tamamen çözüm olacağını düşünmüyorum. Zaten gelen de saatlerce oturmuyor. Yemeğini yiyip üstüne bir iki çay içip herkes yoluna devam ediyor. Açıkçası çok büyütülecek bir şey değil.
Bir eleştirim tuvaleti biraz daha temiz olabilirdi. Yan tarafında hemen bir mescit var, bu da namaz kılmak için mola vermek isteyenlere avantajlı bir durum.2 seçeneğiniz var ya köfte ya sucuk ya da hepsi birden. Biz köfte tercih ettik asıl fakat ortaya da bir porsiyon sucuk söyledik tadına bakalım diye. Siparişler gelmeden önce masanıza salata ve bir sürahi ayran geliyor. Bunlar ikram. Ayranı da kendileri yapıyorlar. Salata bildiğimiz çoban salatası. Ayranın da lezzeti fena değil. Dedim ya eve gelen misafir gibi. Bu tarz şeylerden para almayı kendilerine yakıştırmıyorlar.Bu gelen su da ikram tabi ki. Ayrıca öyle bildiğiniz su markalarından değil. Buranın sahibi diyor ki biz öyle kapitalist ürünleri mekanımıza almayız, satmayız da, kendi bölgemizde üretilen ürünü alır kullanırız onu da parayla satmayız .

Gelelim asıl mevzuya. Köfte tabağı önümüzde. Çok değişik bir köfte bu. Yerken diyorsunuz zaten bunda bir şeyler eksik yok yani. Sorunca öğrendim ki içinde hiçbir baharat yok.Böyle sıkı durmasının nedeni gerçi çok sıkı da değil ama kıyma gibi de değil, iyice yoğurmalarından kaynaklanıyormuş. Değişik bir tadı var yani. Bir baharat olmamasına rağmen öyle safi kıyma tadı da değil yani köfte gibi gerçekten.Çok yağlı bir köfte baya bir yağın içinde geldi yani. Köftenin kendi yağı gibi sanki. ama yine de biraz fazla bence. Olması gerek yağ, olmazsa eminim bu köfte bu kadar lezzetli olmayacaktı.
Yine de içinde birazcık da olsa baharat olmasını tercih ederdim. Ama buranın da olayı bu, meşhurluğu bu , köftenin. Çok karışmak doğru olmaz. Her köfte aynı olacak değil ya :)
Açıkçası sevdim, farklı ve hoş geldi.


Sucuğa gelirsek onda da tabakta çok yağ vardı sucuk için biraz daha kabul edilebilir yağ olayı. Yalnız baya lezzetli bir sucuk bu. Gerçekten çok beğendim. Yine kendi sucukları tabi burada her şey doğal. Baharatı tam kararında , hiç rahatsız etmiyor. Benden tam not aldı. Emin olun markette yediğiniz o sucuklarının %99 una bin basar.


Bunların yanında bir de hafif kızarmış yağa batırılmış ekmek geliyor. Yani her şey yağlı burada :)


Gelelim fiyatlara, sucuk da köfte de aynı fiyat 10 tl. Tabi büyükşehirlerde 10 tl ye doğru düzgün bir yemek bulamadığın için buradaki bu salatalı içecekli doyurucu yemeğin böyle uygun olması bizim alışık olduğumuz bir durum değil. Fiyat lezzet porsiyon dengesi çok çok uygun. Afiyet olsun.
Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart