Manqal

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
08.09.2013

Bakü'de yemek mekanları ne kadar meşhur olursa olsun Türkiyedekiler gibi lüx ve gösterişli değil her ne kadar gösteriş delisi bir şehir olsada Bakü hala bu konuda çok geride. Manqal kale içindeki güzel ve şirin bir mekan Azeri motiflerle dolu harika bir yer.

Tahtadan yapılmış güzel eskitme bir konsepti var.

Girişte bizim gözleme yapan teyzelerimiz gibi gözleme yapan teyzeler var. Türkiyedekinden hiçbir farkı yok. Gözlemelerin çeşitleri ise Türkiyedeki gibi kaşarlı, kıymalı, peynirli burada bir artı parantez açmak istiyorum Gürcülerin peynirleri çok meşhurdur ve Baküde Gürcistandan gelen peynirler ikram ediliyor yani gözlemelerin peynirlilerini düşünün tabi peyniri lezzetli olursa nasıl olur sizin hayalinize kalsın o kısmıda.

Manqal küçük bir yer şirince döşenmiş duvarlarında azeri motifleri ile süslenmiş.

Duvara asılı şekilde Azerbaycanın özel çalgısı olan Tar, semaver, onlara özel klimler asılı. Şirin ve değişik bir konsept olmuş.

Masayı donatın dedik onlarda sağ olsunlar hiç çekinmeden donattılar =) İlk bahsetmek istediğim onların qatıq olarak adlandırdığı bizim yoğurt olarak bildiğimiz minik özel küpeciklere mayalanmış el yapımı yoğurttu lezzetli ve en önemlisi doğaldı.

Normal içeceklerin kola, ayran haricinde Azerilere özel bir içecek Zoğal. Birkaç çeşidi var ama kızılcık ile yapılmış olanı harika diyebilirim. Gerek rengi gerek tadı olarak mükemmel. Bizim hoşaflara benzeyen bir tadı var ve gerçekten Azerilerin sevdiği kadar var, harika bir tadı vardı.


Sıra geldi Gürcü peynirlerine (pendir diyorlar) Gürcistandan gelen peynirlerin tadına bakma şansımız oldu ve peynirler gerçekten aroma olarak koyu ve en önemlisi kokusuz ve lezzetliydi.

Sıra geldi Tendir çöreğine bizim pidelere benzeyen lezzetli ve doyurucu bu çörekler gerçekten harikaydı, taze pişmiş sıcacık geldiler önümüze, buharı üstünde ve kıtır kıtırlardı.

Yeşillik olarak iki tabak geldi birisinde turp, taze yeşil soğan, tere, nane vb yeşillikler varken diğerinde domates (pomidor) salatalık (xiyar) ve biber (istiot) dilimleri vardı. En önemlisi kokusu üzerinde taptaze yeşillikler domates salatalık açıkcası çörekleri ve yeşillikleri bile başlı başına bir yemek aslında.

Ve meşhur Düşshbere. Düşhbere Azeriler için bir çorba bizim bildiğimiz mantının sulu hali denilebilir. Tadı harika olan bu çorbanın mantıdan ayrılan tek yönü suyu ile pişip içiliyor olması hatta yoğurt ile katık yaparak yediklerini düşünürsek mantının bol sulu hali diyebiliriz =)


Ve sıra geldi kebaplara. Bizim Urfa&Adana kebabının acısız ve çok ama çok benzeri olan olan Lüle, özel şekilde etler ince ince el ile kıyılarak yapılıyormuş. Baküde genel damak tadı acısız yemekler üzerine ve hiç bir acı olmaksızın yaptıkları Lüle ise bir harika, Adanada yediğim Yüzevler Kebapçısı Türkiyenin en ünlü Adana kebapcılarından biri olmasına rağmen şuan benim için Lüle kebabı yediğim en iyi kebaptı. Lavaş bizdeki gibi Lüle kebabının lavaşa sarılmış hali. Etin özel bölümlerinden oluşan birde Tike kebapları var. Açıkcası sıradan et diyebiliriz. Antrikot yedik Türkiyedeki lezzetlerden hiçbir farkı yoktu.

Baküde yediğim Lüle kebabı benim için hayatta en az birkere yenilmesi gereken en iyi kebaplar listesinde. Fiyatlara gelince Bakünün para birimi AZN , Euro ile eşit diyebiliriz. Fiyatlar porsiyon şeklinde ve qatıq 2 azn, zoğal 1 azn, pendir 1 azn, xiyar - pomidor - istiot 1 azn, göyerti 1 azn, tendir çöreyi 1 azn, lavaş 1 azn, lüle 1 azn, tike kebab 1 azn , bakmayın fiyatlar iyi gibi gelsede porsiyon anlayışları biraz değişik , çünkü üç kişi toplam 66 azn ödedik. Bizim para birimimiz ile 175 tl falan. Porsiyonların ücreti düşük ama porsiyonlarda çok düşük. Her yediğimiz yemekten ortalama kişi başı 2-3 porsiyon yemiş sayılıyoruz. Türkiyedeki 1 porsiyon kebap onlardaki 2 porsiyona denk geliyor.
Genel olarak hayran olduğumuz Azerbaycanda karnımız hiç aç kalmadı. Misafirperverlikleriyle bizi çok güzel ağırladılar, damak tatlarıyla bize ne kadar benzediklerini gösterdiler. Bir elin et ve tırnağı gibi olan bu kardeşliği Baküde her mekanda her yemekte her sohbette bize hissettirdiler.Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart