Mesut Büfe

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
21.08.2017

Tatilimizin 4. durağı Ayvalık, daha doğrusu Cunda Adası. Adaya geçmeden önce madem buraya kadar geldik bir Ayvalık tostu yemeden gitmemeliyiz değil mi :) Araştırmalarım sonucu burada bir tostçular çarşısının varlığını öğrendim. Sahilde gezi teknelerinin kalktığı yerin karşısında burası. Açıkçası inanılmaz cezbetti bu çarşı beni. Düşünsenize bir çarşı içinde sadece tost yapan büfeler var. Ki gerçekten öyle. Öyle büyük bir yer değil ama yanyana benim görebildiğim kadarıyla (daha ilerisi var mı bilmiyorum) 5-6 tane büfe var. Bunların arasında internette yazana göre Mesut Büfe baya revaçta. Bizde burayı tercih ettik.
Çok küçük mekanlar hepsi. toplasınız 4-5 adet ufak masalar var dibdibe. Zaten yiyorsunuz ve kalkıyorsunuz fazlasına gerek yok.

Klasik Ayvalık tostu söyledik. Buradaki lezzete geçmeden önce ayvalık tostu nedir onu bir öğrenelim. Ayvalık tostunu bulan kişi yani gerçek mimarı Ali Dutlu. Kendisi 2012 yılında vefat etmiş. Aslında daha önceden kasap sucuğu ve tulum peyniri ile yapılan bu tostun içine salam sosis gibi malzemelerle birlikte ketçap mayonezi ekleyip günümüzdeki haline getiren kişi Ali Dutlu yani lakabıyla tostçu Ali. İki tane vakfıkebir ekmeğinin arasına bolca malzeme konularak yapılıyor ki asıl özelliği malzemenin ekmekten daha fazla olması ve asla dökmeden saçmadan yenilemeyeceği. Seneler önce verdiği bir röportajda aslında olayın tamamen ekmekten ibaret olduğunu söylemiş. Ayvalık’ın özgün tatlarından birisinin nohut mayasıyla yapılan Simit Ekmeği olduğunu ve bunu 1983 yılında en iyi yapan fırının Hüseyin Sargın’a ait olan fırın olduğunu söyleyerek, bu Fırında çalışan Karadenizli bir ustanın bu hamuru ve Bergama yöresinin pekmezini kullanarak bir tost ekmeği yaptığını belirtmiş. Kendisi de bu tost ekmeğini kullanarak kendi geliştirdiği pişirme yöntemi ve malzemelerle bu tostu yapıp satmaya başlamış. Önce Ayvalık’ta, daha sonra yerli turistler eliyle tüm Türkiye’ye yayıldığını söylemiş. Ama maalesef şimdi kullanılan tost ekmeğinin kendilerinin kullandığı tost ekmeğine biçim olarak benzediğini ama malzemesinin farklı olduğunu belirtmiş.

Gelelim burada yediğimize, öncelikle masalarda acı biber turşusu var onu unutmayalım. Ve hemen koca bir paket ıslak mendil geliyor. Çünkü baya dökülüp saçılacağını herkes biliyor.
Güzel görünümlü, bence büyük, içi ağzına kadar dolu bir tost geldi. Görüntü beni baya mutlu etti ama tat felaket. Kimse kusura bakmasın bu tosta bu kadar güzel nasıl diyebiliyor insanlar anlayamadım. Ben Ankara'da inanın bundan çok daha güzellerini yedim. Ayvalıkta kendi ismini almış bir tost nasıl bu kadar lezzetsiz olabilir. Bakın ekmek çok lezzetli ona sözüm yok ama içindeki malzeme o kadar kalitesiz ki ve bu yüzden aşırı lezzetsiz. O salam sosisin içine tuz döktüm yine bir tat gelmedi. Bence oldukça kötü. Ama tek sebebi kötü malzeme. 1-2 tl daha pahalı yapıp bir kademe daha kaliteli salam sosis kullanılırsa gerçekten güzel olur. Ama zaten herkes burada bunu baya beğeniyor, adamlar değiştirme gereği duymuyor anladığım kadarıyla. Ama bizim buralarda yeseler ne dediğimi iyi anlarlar. Herkes diyor ya bir Ayvalık'ta bir de başka yerlerde yiyin ve karşılaştırın diye, benim Ankara'da yediğim evet daha güzel.Tostçular çarşısı denize baya yakın. Ama Ayvalığın bu kısmında pek temiz değil deniz.

Bu tostun fiyatı 8 tl , ayran 2 tl. Gördüğünüz üzere oldukça ucuz. 10 tl yerine 15 tl verip güzel bir tost yemeyi tercih ederdim. Valla karar sizin. Oradaki birçok insan burayı çok beğeniyor ve tavsiye ediyor ama benim için sınıfta kaldı.
  • Hayrettinpaşa Mah. Tostçular Çarşısı 10400 Ayvalık Balıkesir
  • 0266 312 69 77

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart