Milano Gezi Rehberi

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
13.10.2017

Bu seneki yurtdışı seyahatimiz İtalya oldu. Elimizden geldiğince her sene bir ülke görelim istiyoruz ama olur mu olmaz mı bilemiyorum tabi.
10 günde İtalyanın birçok şehrini gezdik. Ben size bir karışıklık olmasın diye elimden geldiğince şehirleri ayrı ayrı anlatmaya çalışıcam. Yani öyle çok spesifik bilgiler malesef benden çıkmayacak, orada ne duyduysam ne gördüysem spontane bir şekilde size aktarmak istiyorum.
İlk etapta sizi birkaç konuda uyarayım. İtalya gezilecek yerler açısından oldukça büyük bir ülke. Her bir şehrinde inanılmaz büyüleyici bir tarihi doku var. Tabi bunun yanında tadına bakılması gereken çok fazla lezzet de. Bizim gezimiz bol şehirli ve uzun bir gezi. Ama ben bu şekilde yaptığım için açıkçası pişman oldum. Uzun turlar biraz hızlandırılmış oluyor. Bu sebeple görmek istediğiniz, merak ettiğiniz yerlere istediğiniz kadar vakit ayıramıyorsunuz. Zaten yazılarımın içinde illaki ara ara bu konuya değineceğim. Çünkü inanın bir yurtdışı gezisinde en olmaması gereken şey koştur koştur olması. Hele ki biraz da olsun önceden araştırmış ve bilgi sahibi iseniz bu gerçekten sinir bozucu oluyor.
Tur fiyatları konusuna gelince, aslında turlara, özellikle erken rezervasyonlarda oldukça makul fiyatlar ödersiniz. Ama asıl olay orada harcayacağınız miktar. Ve bu miktar inanın hiç az değil. Özellikle turların içine konulan extra turlar oldukça pahalı. Bana sorarsanız biraz araştırıp giderseniz ve az bir şey de yabancı diliniz varsa bu turlara o kadar para vermenize hiç gerek yok. Bir de telinizde mutlaka internet olsun. Olursa gezip göremeyeceğiniz yer kalmaz :)
Malum euro da baya yüksek. Bunları hep gözönünde bulundurup hazırlıklı gitmekte fayda var.

İlk durağımız meşhur Milano. Modanın kalbi. Moda kısmına geçmeden önce tabi Avrupa'nın birçok ülkesinde olduğu gibi yine bolca bir tarihin içine giriyoruz. Şehirlerin çoğu kalelerle , surlarla çevrelenmiş ve bu yapı hiç bozulmamış. Milona'da aynen böyle.

CASTELLO SFORZESCO

İlk gezdiğimiz Castello Sforzesco . Yani Sforzesco Kalesi. 15 yy. da yapılan bu kalenin 4 kenarı ve 240 m uzunluğu var. Milano'nun en meşhur meydanı Duomo meydanına 10-15 dk yürüme mesafesinde. Kalenin içine giriş ücretsiz ama iç kısımlarda müzeler var, bunlar ücretli 5 euro gibi bir fiyatı var. Milano'yu yöneten iki aileden biri olan Sforza ailesine ait bir kale bu. Güzel geniş bahçesi olan bir kale. Görülmeye değer.
DUOMO KATEDRALİ

Kaleden yürüyerek Duomo Meydanına geldik. Burada Milona'da bizi en etkileyen şeyi gördük. Duomo Katedrali yani Tanrının Evi diyorlar. Gotik mimariye sahip bu katedral oldukça büyük. 1386 yılında yapılmaya başlanmış ve bitmesi 500 yıl sürmüş . Ama daha doğrusu hala bitmiş sayılmaz. Arka tarafı inşaat halinde. Çünkü rivayete göre bu katedral tamamlanırsa tüm dünyaya ait olacakmış, bu sebeple İtalyanlar bir türlü bitirmiyormuş.
Avrupa'nın 4. büyük katedrali burası. İçinde yaklaşık 2500 adet heykel var. 135 adet de sivri kule. Bu kulelerin en üstünde altın suyundan yapılmış Meryem Ana heykeli bulunuyor. O kadar büyük bir katedral ki aynı anda 40 bin kişi burada ibadet yapabilir. Önünde upuzun bir kuyruk var. Giriş tabi ki ücretli ve girmek için baya beklemek gerekiyor. İçini merak ediyorsanız gezi planınızı buna göre yapmalısınız.GALLERİA VİTTORİA EMANUELE II

Duomo meydanında bulunan, 1867'de açılmış tavanı tamamen cam olan meşhur alışveriş merkezi. Demir çatı üzerine cam kaplama olması önemli bir ayrıntı çünkü ilk defa burada görülüyor. Çatı 19. yy da tamamlanmış. İtalyanlar buraya dünyanın ilk alışveriş merkezi diyorlar fakat ilk avm İstanbul'da bulunan Kapalı Çarşıdır. (1462 yılında)
Etrafta tam da Milano için anlatıldığı üzere şık insanlar ve pahalı mağazalar var.
Avm içinde yerde bir boğa mozaiği var, bu mozaiğin üstünde 1 tam tur dönünce şans getirdiğine inanılıyor.


LA SCALA TİYATROSU

Dünyanın en büyük 3. opera ve tiyatrosu. İçi oldukça görkemli dışı da baya sade. Tam karşısında konsepte uygun bir şekilde Da Vinci ve öğrencilerinin heykeli var. Scalaya bakıyorlar.
Burada gösterilen oyunlarda eğer oyun başladıysa biletiniz olsa dahi içeri giremezsiniz. Ve gece yarısı olmadan oyun mutlaka biter. Saatleri ona göre ayarlanır. İçeride bir de tiyatro müzesi var.
Opera sanatçısı Leyla Gencer'in de pekçok oyunu burada sergileniyor. İlk defa da 1957 yılında burada oyun sergilemiş.LUİNİ

Luini Milano'da en meşhur yerlerden biri yemek konusunda. İtalyanın çoğunda olduğu gibi take away sistemi burada da var. Genellikle önünde kuyruk bulacağınız mekan biraz ara bi sokakta ama bulunamayacak gibi değil. Burada Panzerotti yiyeceksiniz. Efendim nedir bu Panzerotti derseniz bizdeki içi dolu hamur kızartması gibi bir şey ama tam öyle de değil. Yani tam olarak aynısını beklemeyin bunun hamuru biraz daha sert. Çok çeşit var, hem tatlı hem tuzlu. Biz peynir ve domates soslu tercih ettik ki tuzluda başka tercih edebileceğiniz bir şey yok. Tabi domuz eti yemiyorsanız. Neyse sonuç olarak güzel bir tat. Buraya kadar gelmişken bence bu lezzeti bir tadın.GRANAİO CAFFE CUCİNA

İtalya'da dondurma yememek olmaz. Gittiğimiz neredeyse bütün şehirlerde yedik. Gerçekten anlatıldığı kadar lezzetli. Genel olarak mekanların önünde az da olsa bir kuyruk oluyor. Burada dondurma yemek için havanın sıcaklığı veya soğukluğuna bakılmıyor. Her zaman tercih edilen bir şey. Fiyatlar ise İtalya'ya göre normal bizim paramıza çevirmeye kalkmayın o zaman pahalı gelebilir. Çeşit bol. Afiyet olsun.Elimden geldiğince size Milano ile ilgili bilgi vermeye çalıştım, umarım az da olsa başarılı olabilmişimdir, bir faydam dokunur :) Bu arada bu mevsim İtalya için çok iyi bir tercih hava sıcaklığı 20-25 derece arası mükemmel :) İyi gezmeler .  • Milano İtalya

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart