Müslüm Kebap

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
01.06.2015

Efsane Prof. Sadık Usta'da kebaplara o kadar para ödeyince bu böyle olmaz dedim ve daha uygun fiyatla iyi kebap yemenin yollarını aramaya başladım. Sonra bir öğrendim ki meğersem Müslüm Ustamız daha önce Sadık Usta'da usta olarak çalışıyormuş, ayrılıp kendi yerini açmış. Burayı muhakkak görmeliydim .Bu sebeple bizde bu akşam yemeğimizi burada yemeye karar verdik.

İçeri girdiğiniz anda yine bir doğu kültürü sizi karşılıyor ,fonda çalan sıra gecesi tarzı müzik de bu kültürü destekliyor. Zaten ustamız da Suruçlu. Koltukları kilim kaplama ama rahat değil.
Garsonlardan özellikle bahsetmek istiyorum. Çünkü çok az mekanda böyle ilgi , güleryüz görüyoruz. Masamızı kaç kere ziyaret ettiler , bir isteğimiz var mı , memnun muyuz vs sordular inanın hatırlamıyorum. Özellikle bu alaka için kendilerine extra teşekkür ediyorum.

Kandil sebebiyle oruç olduğumuz için önce çorba içmek istedik. Çorbayla birlikte siparişlerimizi verdik. Siparişimizi verdiğimiz gibi masamızı donattılar.
İlk olarak salatadan başlamak istiyorum. Burada da roka ağırlıklı yeşil salatamız üzerine bolca nar ekşisi dökülerek masamıza geldi. Nar ekşisi olayını sormalarını beklerdim sevmeyenler için (Çünkü ben sevmiyorum ). Bu mekanların hepsinde karşılaştığım sorun salatayla ilgili, su içinde gelmesi. Nasıl böyle yapabiliyorlar çok da anlamış değilim. Tabağın dibine bir bakıyoruz ki resmen su var. Onun üzerine yağ dökülse bile bir işe yaramıyor maalesef. Ayrıca rokaların acı olması salatanın tadını bozmuş. Yeşil salatanın bence içinde olmaması gereken domatesler de salataya yakışmamış. Ustam kusura bakmasın salatayı sevmedim.

Ezme ise gerçekten kötü. Bence bu kadar kötü ezmeyi masaya koymaktansa hiç masada olmaması daha iyi.

Soğan salatasını beğendim, soğanlar acı değil, az sumak dökülerek de tadı bozulmamış.
Turp da çok taze ve tatlıydı,beğendim.
Pişmiş soğan da gayet lezzetli , tadına bakın.


Sonunda gelebildik yemeklere. Çorbamız Mercimek Çorbası , hem de süzme mercimek. Zaten çok sevdiğim bir çorba olan süzme mercimek bence iftarda olabilecek en güzel çorba. Burada da gayet lezzetli, tam kıvamında . Tam zamanında geldiği için sıcak sıcak içtik çorbamızı. Yanında yemek için tırnak pidelerden istedim fakat yokmuş. 1-2 dilim ekmek getirdiler ki aslında o da yokmuş. Burada sadece lavaş yapılıyor, lavaşı da çok iyi , incecik.

Tabi ki böyle bir yere gelip Adana Kebap yemeden olmaz. Bizim de ilk tercimiz oldu.
Görüntüsüyle bizi bizden alan Adana Kebabın tadını da çok beğendik. Altına maydanoz ve roka serilmiş tabağımızın üstüne boylu boyunca uzanan kebap çok da iyi pişmiş. Zırhtan yapıldığı çok belli, yağı kararında , ağza hiç öyle kuyruk yağları gelmiyor. Tam olmasını isteyeceğiniz türden bir Adana bu. Yanında bolca getirilen köz biber ve köz domates de çok iyi. Biberler acı yalnız söyleyim ama iyi bir acısı var. Ayrıca patlıcan közlemesini de unutmamışlar onu da beğendik. Sadece bu kebap biraz erken geldiği için , çorba vs iç derken yemeğin ortasında biraz soğudu. Onu da sağolsunlar tekrar şişe takıp ısıttılar ,güzel oldu. Hatta getirirken tabağımızı tekrardan köz biber, domates ve patlıcanla doldurarak. Bu bonkörlük çok şey katacak Müslüm Kebaba.

Porsiyona gelince , hem gözü hem de mideyi rahat rahat doyuruyor. Neredeyse 1 porsiyon Adana Kebap ile 2 kişi doyabilir. Resimden de anlaşılıyor.Aslında ikinci tercihimizi Kuzu Sırttan yana kullanmak istedik. Fakat garson arkadaşımız yeni hazırlandığı için bize tavsiye etmedi, biz de mecburen Küşleme söyledik. Küşleme de sırtın alt kısmından yapılıyormuş. Çok hafif yağlı iyi pişmiş , lokum gibi bir et geldi önümüze. Tadı güzel fakat benim gözümde bir Adana Kebabı tutmaz. Eti sade sevenler için iyi bir tercih olabilir.


Yayık ayranı da unutmamak gerek. Kebabın yanına güzel yakışıyor , burası da iyi yapmış :) Aynı şekil taslarda kepçe ile servis ediliyor burada da ayran.

Artık yiyecek hiç yer kalmadı tıka basa doyduk, üstüne bir çay içtik. O sırada Müslüm usta tekrardan geldi yanımıza az da olsa tatlının tadına bakmamızı istediğini söyledi ve Bir küçük parça tatlı ikram etti bize. Billuriye , alt katmanı aynı künefeye benzeyen, keçi peyniriyle yapılan, üst katmanı tamamen fıstıktan oluşan bir tatlı. Güzel ve hafif. Hafif olduğu içinde aslında kebapların üstüne rahatlıkla yenebilecek türden. Üstünede tereyağ dökülmüş olması da baya bir lezzet katmış Billuriye'ye .Gelelim asıl merak edilen konuya, fiyatlara ; Adana Kebap 25 tl , Küşleme 35 tl , Çorba 8 tl , Ayran 4 tl . Bu lezzete ve bu porsiyonlara göre Müslüm Ustada fiyatlar tam olması gerektiği gibi. Kendisine de söyledim, eğer Sadık usta gibi yaparsa fiyatları, insanlar buraya bir kereden fazla gelmek istemez. Lezzet ne kadar iyi olursa olsun eğer fiyatlar uçuksa tercih edilen bir yer olmaktan çıkar o mekan. Usta da öyle yapmayacağını, asıl isteğinin adının duyulması olduğunu söyledi. Göreceğiz bakalım. biz memnun kaldık, siz de deneyin. Bu arada bir dipnot 10 haziranda Çukurambar'da bir şubesi daha açılıyor Müslüm Kebabın.
Mekanda vale hizmeti var , yoksa araba park etmek cidden çok zor. Afiyet olsun.

Siparişimiz verdik masaya mezeler geldi.Dolma biber turşusu değişik bir alternatif. Ama çok acı söyleyim. Salatası 10 numara. Pişmiş soğan, turp, ve soğan salatası diğer ikramlar. İkram konusunda biraz daha gelişebilirler.

Buradaki en lezzeti şeylerden biri lavaş. Lavaşlar şahane bir şekilde pişiyor ve sürekli yenileniyor. Yani daimi olarak sıcak yiyebiliyorsunuz.

Müslüm Ustanın bence yemekte en iyi olduğu şey Adana Kebap. Gerçekten Ankara'da yiyebileceğiniz en iyi Adana Kebaplardan hatta bence ilk 3 e girer. Porsiyonlar oldukça büyük yani şöyle düşünebilirsiniz başka yerde 1 Adana buradaki 1,5 Adana kebaba eşdeğer. Ama lezzeti gerçekten olağanüstü. mutlaka denemelisiniz. Buradaki pek çok şeyin tadına bakmış bir insan olarak Adana'yı asla es geçmemenizi tavsiye ederim.Küşleme normalde çok sevdiğim bir et. Zaten koyundan çok küçük bir kısımından elde edildiği için pahalı da bir et. Ama böyle güzel bir eti bir de güzel pişirmek önemli. Küşleme tam bir lokum. Şahane pişmiş ağızda kayıp gidiyor o cinsten. İkinci favorim.Bu şahane kebapların yanına tabii ki yayık ayran gider. Çok da lezzetli.

Yemeklerin ardından çayımızı bolca içtik çok güzeldi. Bir de üstüne Türk kahvesi ile kapanışı yaptık.

Her şeyiyle çok memnun kaldığım Müslüm Usta'ya teşekkür bir borç biliriz. Fiyatlara gelirsek Adana Kebap 32,50 tl, Küşleme 55 tl, ayran 5 tl, cola 5 tl, su 2 tl. Fiyatlar biraz pahalı gelebilir ama porsiyonların büyük olduğunu asla unutmayın. Afiyet olsun.
 • Gezsek Yesek | Keşke hesabı hiç ödemesek
  04.06.2015 Alp

  Abartılacak bir şey yok adanası fiyatına göre güzel ve lezzetli onun haricinde çok abartıldığını düşünüyorum.

 • Gezsek Yesek | Keşke hesabı hiç ödemesek
  04.06.2015 Merve Serdar

  Müslüm Kebapta Adana yenmesi gereken bir yemek bence. ayrıca porsiyon kocaman olduğu içinde fiyat uygun. Ankarada maalesef çok yok böyle Adana

 • Gezsek Yesek | Keşke hesabı hiç ödemesek
  04.06.2015 Gezsek Yesek

  Merve hanım , dediğiniz gibi Ankara’da çok yok böyle Adana, saçma sapan tarzda yerler ağırlıkta , fakata hiç yok da değil. Ciddi iyi yerler de var :)

 • Gezsek Yesek | Keşke hesabı hiç ödemesek
  08.06.2015 Mehmet Erdoğan

  Dün akşam gidip yedim ama sitenizde görmüştüm Adanayı gerçekten çok beğendik porsiyonda doyurdu bizi iyiki diğer yere gitmemişiz :)

 • Gezsek Yesek | Keşke hesabı hiç ödemesek
  08.12.2017 Veli örki

  1 Adana -1 Küşleme - 1 su : Toplam ödediğim fiyat :(111) tl para ödedim. Adana:35 tl- Küşleme70 tl- bir su: 6 tl Toplam 111 tl. Gerçek fiyat bu olmamalı. Sonuç itibariyle kazıklandım. Ama yemekleri güzeldi. Hesaplarda da dürüst olabilirlerdi.

 • Kazım Özalp mah. Uğur mumcu cad. 96/B Çankaya Ankara
 • 0312 446 45 55

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart