Peçenek Döner

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
    1516 Kez Görüntülendi

Peçenek Döner İskitlerden bildiğim ve çok sevdiğim bir dönerci. Çünkü ben döneri yağlı severim ve Peçenek bu yağlı döner konusunda çok başarılı. Neyse uzun zamandır gitmiyordum bir baktım ki balgata yeni şube açmışlar. Çok sevindim çünkü İskitler bana baya uzak ve ha deyince gidebileceğim bir yer değil. O yüzden şubeyi duyunca en kısa sürede geldim buraya.

Açılalı en fazla 3 ay olmuş bu mekan beni çok güzel karşıladı. Mutfaklarına kadar girdim. Her şey nasıl yapılıyor bizzat gördüm. Hijyen konusunda benden geçer not aldılar. Beni de bonesiz içeri almadılar.

 

Şimdi gelelim asıl mevzumuz dönere :)

Burada pideler de var ama öncelik konumuz döner.

Daha önce yediğim ile arasında pek bir fark görmedim. Sadece yağı birazcık daha az ama yine de gayet iyi. Çünkü buradaki müşteriler dönerin yağını biraz fazla bulduğu için azaltılmasını istemişler. Bu yüzden buraya geldiğinizde eski tadı arıyorsanız döneri yağlı istediğinizi belirtmeniz gerekiyor.

Ben çok beğendim, porsiyon çok doyurucu yaklaşık 130 gr döner var bir tabakta. Kendi yaptıkları lavaşla servis ediliyor ki o lavaşında tadının harika olduğunu söylemezsem olmaz :) Anlık yapılıp odun ateşinde pişiriliyor, yani lezzeti siz tahmin edin. Yanında salata ve soğanla geliyor. Çünkü döner soğanla yenir. İçecek benim tercihim ayran ama şalgam da dahil bütün içecekler var.

Şimdi biraz da size etten bahsedeyim. Malum bu dönemde her yerde et yemek doğru değil. Güven sorunu yaşıyoruz maalesef. Burada etler Kızılcahamdan geliyor. Kendi bildikleri ve yıllardık aldıkları meşhur bir kasaptan alınıyor etler. Burada eti satılan hayvanlar yaylım hayvanlar ve küspe yemiyorlar. Biliyorsunuz bunlar hep etin tadını etkiliyor. Döner de süt danasının arka budundan hazırlanıyor, aralarda tabi ki kuzudan (merinos cinsi erkek)  kuyruk yağı var ama bu kuyruklar kıyma yapılıp aralara konulduğu için ağıza bütün bütün gelip sizi rahatsız etmiyor. Benim açımdan nefis bir tadı var.

Günlük ortalama 200 kg döner takılıyor burada. Rağbet çok yani ;)

 

Gelelim mi pidelere. Sağolsunlar hepsinin tadına baktırdılar.

İlk olarak Dönerli pideden bahsedeyim. Maalesef bu pide her yerde iyi olmuyor Çünkü pidede o yağ olayını ayarlayamayan çok yer var. Pek çok yerde bu pideyi çok kuru bir şekilde gördüm ve sevmedim. Ama burada çok iyi. Çünkü pidenin hamur çok lezzetli. Elle açılıyor, yine anlık yapılıyor kesinlikle bekleme yok ve odun ateşinde pişiyor, içine bu lezzetli dönerden koyup bir de kaşar eklenip ver fırına. Çok beğendim net :) Ayrıca oldukça doyurucu. Hem pideyi merak edip hem de dönerden vazgeçemeyenlerdenseniz tercihiniz bu olmalı.

Ve kuşbaşılı pide. Yine aynı etlerden hazırlanan iç harcı hamura koyulup ver fırına. Her şeyi karar, malzemesi bol. Lezzetli.

 

Kaşarlı pidenin de malzemeler sütaşın. Ben tabi daha yöresel bir şey olmasını isterdim ama maalesef istekler bu yönde olmadığı için, herkes böyle tatları sevmediği için mecburen böyle yapmışlar . Olsun yine malzemesi de bol olduğu için güzel bir pide yedim.

Karışık pide isteyenler içinde bu seçenek var. Pide üçe bölünmüş bir kısmı kuşbaşılı, bir kısmı kaşarlı sucuklu yumurtalı, bir kısmı da kıymalı. Valla ben beğendim. Bu da aklınızda olsun.

Ve kıymalı pide, zaten hamur ve malzeme lezzetli olunca tabi ki bu pide de oldukça başarılı :)

Ve üzerine kapanışı taze çay ve kadayıf tatlısı ile yaptık :)

 

Biz bu kadar memnun kalınca blogger arkadaşlarım da bu mekanı görsün çok istedim ve Peçenek döner ailesi ile birlikte 24.11.2018de çok güzel bir etkinlik düzenledik. Hem bu lezzetleri tekrar yedik içtik, hem de çok keyifli bir gün geçirdik. Bizi çok güzel ağırladılar. Hepimiz çook memnun kaldık. Kendilerine her gidişimde bu kadar misafirperver oldukları için çok teşekkür ediyorum :)

Bu da bize hazırlanan sofradan bir kesit :)

Mekan çoğunlukla kalabalık. Öğlen genelde 13den sonra yoğunluk artıyor. Düzenli ve temiz bir mekan.

Kesinlikle tavsiye ettiğim bir mekan. Afiyet olsun…

 

 

Yorum Yap

Sosyal Medya Hesapları

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart