Pirzolacı Yusuf Usta

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
30.07.2017

Pirzolacı Yusuf Usta Çukurambar'da taze bir mekan. Açılalı 11 ay olan bu mekan eski Teppanyakinin yerinde. Elazığ merkezli bu mekan oldukça şık ve ferah. Çok geniş bahçesi var, oturması baya keyifli. Garsonları çok güleryüzlü ve baya bir ilgililer. Mekanın doluluk oranı da fena değil. Gerçi pek çok zaman daha dolu olduklarını söylediler.
İlk etapta gayet olumlu izlenim veren bu mekanın çok duyulmamasının sebebini reklamsızlığa bağladım açıkçası. Şöyle bir sosyal medyasına bakınca boş olduğunu görmek beni şaşırttı. Biraz hareket baya bereket getirir diye düşünüyorum :)
Pirzolacı Yusuf Ustanın çok güzel bir hayat hikayesi de var, gerçekten en dipten buralara tırnaklarıyla çabalayarak gelenlerden.


Mekan Elazığ merkezli olduğu için birçok ürün oradan geliyor. Etler, bu resimde gördüğünüz ikramlık olan tulum peyniri, tereyağ ve ceviz hepsi Elazığ'dan geliyor. Tulum peyniri ve tereyağına bayıldım. Mükemmel bir tat. Öyle market satışı yok burada ama önceden haber veren müşterilerine sağlayabiliyorlarmış.
Resimde ortada buluna ezme maydanoz ezmesi. Çok değişik ve oldukça iyi bir tadı var. Bence normal bildiğimiz ezmelerden çok daha lezzetli.
Süzme yoğurt da iyi.

Yanında gelen pideler lezzetli ama biraz sert ve kuruydu.

Yayık ayran daha lezzetli olabilirdi, çok özellikli bir tat görmedim.

Ortaya patlıcan söğürme söyledik. Sıcak gelen bu mezeyi ben sevmedim. Açıkçası damak tadıma uymadı. Yanında kuru lavaşla servis ediliyor ve çatalsız elle yenilmesi gerektiğini söylüyorlar. Metal deyince tadı değişebiliyormuş. Bir de çok dikkatimi çeken bir şey var bu söğürmeyi bize sormadan 2 kişilik hazırlamaları, biz zaten fazla istersek söyleriz değil mi. Mönüde yazan neyse onu getirmeniz gerekir. Gerçekten bu tarz şeyler beni oldukça kızdırıyor. Çünkü mesela bu söğürmeden 2 çatal alıp bıraktığımız için hepsi ziyan oldu. Yani mekana 10 kişi gelsek 10 kişilik devasa bir söğürme mi hazırlayacaksınız.

Gelelim ana yemeğimize , garsonumuzun tavsiyesi üzerine Pirzolacı Yusuf Spesiyali söyledik. Hem buranın asıl lezzetlerinin hepsinin tadına bakabiliriz diye düşündük açıkçası. Bu tabağın içinde Pirzola, Harput kebabı ve Fileto var. Kırmızı biberle birlikte servis edilen bu kebapların üçü de çok lezzetli. Önümüze gelen tabakta ekmeğini suyuna bandığımda inanılmaz bir lezzet gördüm. Kırmızı biber de oldukça yakışmış bunlara. Ama asıl sulu olan bunların içinde Fileto. Oldukça lezzetli yumuşak bir et. Bonfileden yapılıyor.
Harput Kebabını hiç böyle beklemiyordum Filetodan da lezzetli. Mükemmel bir şey. Zaten kaburganın üst kısmındaki etten yapılıyor siz düşünün lezzetini.
Pirzolaya gelirsek adına yakışır bir şekilde lezzetli. Zaten adı pirzolacı olupta kötü bir tat gelseydi bütün puanlar sıfıra düşecekti. Bayıldım pirzolasına da. Gerçekten Yusuf Ustayı pirzolacı yapan tat bu. Bu arada bu gördüğünüz tabak 2 kişilik.

Sadece tadına bakmak için Adana Kebap da istedik. Sonuçta zırhtan yapılan bir Adana bu çok kötü olamaz ama ben tadını sevmedim. Hem çok baharatlı hem aşırı derecede kuyruk yağı tadı geliyor. O yüzden çok küçük bir parça haricinde yiyemedim. Biraz değişmesi gerek Adananın.


Adana Kebap da söylediğimiz için yanına lavaş istedik. Lezzetli.

Gelelim fiyatlara, ilk olarak çok büyük bir eksiklik bu yediğimiz spesyalin fiyatının mönüde boş bırakılması. Hesap gelince anladım niye boş olduğunu, fiyatı 110 tl. Bana aşırı derece pahalı geldi. Açıkçası beklediğim fiyat 80-90 tl civarıydı, şaşırdım. Bana fazla geldi, valla tamam çok lezzetli olabilir ama biraz abartılmış, çünkü mönüdeki en pahalı kebap bile 40 tl değil. Neyse, Adana Kebap 27 tl , bu da bence lezzetine göre pahalı. Patlıcan Söğürme 6 tl ama bize 2 kişilik geldiği için 12 tl. Yayık ayran 5 tl.
Fiyatlar hariç pek çok şeyden memnun kaldım. Vale hizmeti var. Afiyet olsun.Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart