Şeytan Sofrası

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
21.08.2017

Ayvalık'ta en merak ettiğim yer açıkçası Şeytan sofrası kimilerinin deyişiyle Şeytan Tepesi. Bu yüzden buraya gelir gelmez yaptığım ilk şey Şeytan sofrasını ziyaret etmek oldu. Ayvalıktan Sarımsaklıya doğru giderken, merkeze yaklaşık 7-8 km uzaklıkta kalan bu yer gerçekten insanı büyüleyecek kadar güzel. En önemli özelliklerinden biri burada gün batımının çok güzel olması ve çok net izlenebilmesi. Bizde bu yüzden akşamüstü geldik bu manzarayı görmek için. Tepeden Ayvalığın etrafındaki birçok küçük adayı da görebiliyorsunuz hatta bunlara Midilli Adası da dahil. 360 derece dönerek etrafı tamamen gözlemleyebilirsiniz.

Aslında burası bir lav birikintisiymiş. Sofra adını da tepeden bakıldığında yuvarlak bir sofraya benzediği için almış.
Sofra isminin bir de hikayesi var. 1500’lü yıllarda Osmanlı egemenliğinde bulunan Ayvalıkta Rumlar yaşar. Kilise tarafından kovulan Penelope (şeytan lakaplı) isimli bir Rum buraya yerleşir. Yalnız başına yıllarca bu tepede yaşamış. Bir sene yaşanan ağır bir kuraklık sonucu, halk bunun Kiliseye karşı gelen Penelope yüzünden olduğu düşünerek onu öldürmek için toplanıp tepeye gelir. Penelope halka çok zengin bir sofra kurar. Kuraklık yüzünden aç olan halk, sofrayı görünce Penelope’yi unutup yiyeceklere hücum eder. Penelope de bu fırsattan yararlanarak kaçar ve kurtulur. Bu kurulan sofra ve Penelopenin lakabı yüzünden burası Şeytan sofrası olarak anılır.

Fotoğraflardan da göreceğiniz üzere manzara mükemmel. Ayvalığa gelirseniz burayı görmeden sakın ayrılmayın. Özellikle bir gün batımı mutlaka görün.


Etrafta yemek yiyebileceğiniz cafeler de mevcut. Haliyle onlarında çok güzel manzarası var. Ama biraz fazla esintili. Gündüz nasıldır bilmiyorum.


Şimdi gelelim bu ayak izi mevzusuna. Tepede tam kenar bir yerde kalan ayak izine benzeyen büyük bir çukur var. Aslında burası bir lav birikintisi. Etrafı demir telle çevrili. Bu izin şeytanın ayak izi olduğuna dair efsaneler var. Ve gittiğinizde görürsünüz insanların oraya madeni para attığını, kurdela bağladığını ve dilek dilediğini. Bana göre saçma ama böyle şeyler hep görülüyor. İnanışa göre bu iz şeytanınsa eğer dileği ondan mı diliyorlar, anlamsız :)

Gelelim bu izin efsanesine, gerek tek tanrılı dinlerde gerek diğer pagan dinlerinde herkesin ortak kararda olduğu şey şeytanın cennetten kovulduğudur. Mitolojide de Zeus’un süt annesi olan İda, şeytanın Zeus’a zarar vereceği inancıyla şeytanı kovar. Şeytanda kaçarken ayak izini bırakır. Üç ayağı olduğuna inanılan şeytanın bir ayağı Kazdağları'nda, bir ayağı Midilli adasında ve bir ayağı Şeytan Sofrası’ndadır. İşte bu gördüğümüz izin şeytanın ayaklarından birinin izi olduğu söylenir. Aslında evet bencede bir ayak izine benziyor ama aslı nedir bilemiyoruz tabi :)

Tabi her halükarda bu efsanenin yaydığı mistik hava insanı etkilemiyor değil, merak uyandırıyor, gidip görme isteği doğuruyor.


Bu tarihten birkaç gün önce çıkan yangın oldukça üzücü. Tepeden oldukça net bir şekilde görülüyor boşalan alan. Tek bir ağacın bile katledilmesi ne kadar acıyken koca bir ormanın kül olması insanı derinden etkiliyor. Bu alanlara sahip çıkmalı onları korumak için elimizden geleni yapmalıyız. Elimizdekini kaybedince gerçekten çok çok üzülürüz.  • Ayvalık merkeze 8 km , Balıkesir

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart