Uzan Et Mangal

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
24.03.2017

Haftasonları ara sıra Bursa ziyareti yapıyorum, seviyorum çünkü. Bu haftada kısmet Uzan Et Mangal oldu. Methini çok duyduğum için geldim aslında merkeze falan baya uzak bir mekan. Yine de denemek istedim.
Baya büyük ve temiz bir mekan. Önünde kocaman bir orman manzarası var hoşuma gitti.Arka taraf ve ön tarafta da araba park yerleri var. Rezervasyonla gidilebilir çünkü mekan çok kalabalık. Hatta belli bir saati geçtikten sonra gidildiğinde tahminim akşam 8 den sonra, kapıda bir kuyruk oluşuyor. Ve gördüm ki kimse kuyruk bekleyemem deyip vazgeçmiyor. Buradan da anladım ki Uzan Et Mangal iyi mekan.
Garsonları bu kadar kalabalığa rağmen bence başarılı. Hiç bir şey için çok beklemedik. Ayrıca ilgi, güleryüz de iyi puan aldı benden.
Tuvaletler baya temiz, üst katta güzel bir de mescid var.


Mekanın bence 2 adet eksi yönü var. Biri herhangi bir mönü yok. Yani fiyatları görmeden sipariş verdim. Bunun pek çok kişiyi rahatsız edeceğini biliyorum. Fiyatlar hep kg hesabı fakat yine de insan kg fiyatı da olsa bilmek istiyor.
İkinci eksi yanı, çok da uygun fiyatlı bir mekan olmamasına rağmen hiç ikramları yok. O kadar sipariş verip isteğe göre ortaya karışık bir şeyler söyleyip , gayet de iyi bir hesap almalarına rağmen bir tane bile ikram bir şey gelmemesi biz Ankaralılara çok ters. Hiçbir şeyiniz yoksa bile salatayı ikram edebilirsiniz. Ha bir tek ortaya yağlanmış ekmek geliyor. Sonuçta o da ekmek yani.
Neyse siparişi verdik önce salatalarımız geldi. İsteğimiz üzerine 1 çoban salata bir mevsim salata geldi. Mevsim salatayı daha çok beğendim.Madem bu kadar methini duydum buranın pek çok şeyin tadına bakmak istedim. Ufak ufak tatlarına bakarak bir değerlendirme yapacağım
Önce en mükemmeliyle başlamak istiyorum. Buradaki mükemmel lafına dikkat edelim çünkü burada yediğim bu Lokum Et öyle güzel falan değil, mükemmel. Harika pişmiş adı üstünde işte lokum gibi olmuş. Sadece biraz bana tuzsuz geldi o kadar. Altındaki o şahane kızarmış tereyağından ayrıca bahsetmek gerek. Sadece bu yağı bile ekmek banarak yiyebilirim. Eğer Uzandaysanız lokum yemeden gitmeyin.


Pirzola normalde de çok severim. Burada da çok sevdim. Pişirme usullerini sevdim. Etler hep yumuşak yerken zorlamadı beni. Aynı lokum gibi çok lezzetli pirzolası da.


Sırayla devam edersem Köfte ve Sucuk tabağı var. Bursa'da Çalı sucuğu diye bir şey vardır. Orada yaşayanlar bilirler. Çalıya gidersiniz oradan kasaptan özel yapım sucuk alırsınız. Market sucukları da neymiş dedirtir insana. İşte aynen öyle bir sucuk yedim burada. Baharatı tam kararında , yani hem et tadını hem baharat tadını hem de bunların birleşmesiyle oluşan şahane bir sucuk tadını net aldım.
Köfteye gelirsek sonuçta Bursa'dayız değil mi, köfte kötü gelirse tam rezalet. köftenin anavatanlarından birisidir Bursa. normalden daha büyük gelip gözümüzü de doyuran bu köftenin tadı da lokum gibi. İnegöl vari bir kasap köfte kendisi. Kaçırmayın derim.


Son olarak Küşleme bizim bu Ankara'da çok meşhurdur ya bir de burada bakalım dedim ama istediğim tadı bulamadım. Yani buraya kıyasla çok sevemedim. Biraz fazla yağlı geldi. Yine iyi pişmişti o ayrı ama biraz ağır geldi bana.

Üstüne tatlıyı nasıl yedik bilemiyorum ama işte sırf tadına bakmak aşkına :)
Kabak tatlısı ve süt helvası var. Kabak tatlısı çok iyiymiş ama malesef sevemiyorum bir türlü bu tatlıyı. O yüzden tercihimiz Süt helvası . Zaten ben bu süt helvasını en çok Bursa'da duyuyorum.Seviyorum kendisini çok hafif ve lezzetli bence. Burası da güzel yapmış.

Fiyatlara gelince valla bendeki adisyon da oldukça karışık. Olduğu gibi aktarmayı düşünüyorum.
520 gr LOKUM 70,20 tl, yarım kg PİRZOLA 47,50 tl, 165 gr SUCUK 11,55 tl, 340 gr KÖFTE 23,80 tl, 445gr KÜŞLEME 42,28 tl.
Mevsim Salata 7 tl, Çoban Salata 5 tl, Ayran 3 tl, Su (büyük) 2 tl, Süt Helvası 5 tl.
Tam olarak bu şekilde fiyatlar küsüratlarıyla birlikte yani gramı gramına hesap ediliyor. Lezzetine göre bana öyle pahalı gelmedi. E bir de baya bir doyurucu da oldu şimdi. Afiyet olsun.
Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart