Vasfi Usta Antep Sofrası

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
11.10.2017

Sevgili arkadaşımız Serkan İnce'nin daveti üzerine bu öğle yemeğinde çok sevdiğim blogger arkadaşlarımla Vasfi Usta'da buluştuk. Mekana ilk gelenler arasında olduğum için dikkatimi çeken ilk şey mekanın bizim geleceğimizi bilmesine rağmen bir masa hazırlığı yapmamış olmasıydı. Herhangi bir yere oturabilirsiniz denildi. Biz de bir masaya oturduk. Mekanın iç kısmı da dış bahçesi de yeterince büyük ve ferah. İç dizaynı biraz daha şık olabilirdi sıradan masalar ve sandalyeler. Bir Vıp oda var özel misafirler orada ağırlanıyor. Biz oradayken de vardı bu misafirlerden.
Vasfi Ustanın kendisi vıp misafirlerini ağırlarken bizimle de yeğeni ilgilendi. Sağolsun o da elinden geleni yaptı. Gayet güleryüzlü ve misafirperverdi.
Tadım yapacağımız için tercihleri mekana bıraktık. İddialı oldukları kebapları getirmelerini söyledik.
En başta söylemem gereken başka önemli bir konu da maalesef yemeklerin hepsi için çok fazla bekledik. Ama gerçekten baya fazla bekledik. Tabi bunun için özür dilediler ama baya olumsuzluk oluşturdu bu durum. 1 saat planlanan öğle yemeği 2 buçuk saat sürdü bu bekleme sebebiyle. Açıkçası masadaki hiç kimse memnun olmadı bu durumdan. Artık bugün içeride olan ağır misafirlerden mi yoksa başka bir sebepten mi oldu bilemiyorum.

Çorbalarla başlayacağız. Öncesinde ikramlıklar geldi. Salata, ezme, maş fasülyesi, extra maydanoz ve yoğurtlu salatalık mezesi. Hepsinin tadı iyi, hiçbir sıkıntı yok.

Çorbaların nasıl pişirildiğini de izledik. Usta özenerek yapıyor. Burası bir Antep mutfağı olduğu için tabii ilk tercih Beyran. Bence fena değil, malzeme bol. Çok fazla Beyran içmişliğim yok, o yüzden çok bilirkişi değilim ama tadını beğendim.İkinci Çorba Kelle Paça. Tabi yine bir Antep usülü konulmuş içine ama olmamış. Bu gördüğünüz şey çorba değil kelle paça yemeği derler. Başka yerlerde de gördüm. İnanılmaz ağır bir yemek. Burada da inanın çok ağır bir tabak, bundan için daha da başka bir şey yemenize gerek olmaz. Tam bir protein deposu. Beklentim farklı olduğu için çok sevmedim tabii. Baharatı da oldukça fazla. Kelle Paça, işkembe vs tarzı çorbalarda içine konulacak baharat sarımsak sirke limon kararı kişiye bırakılır.


Son çorba yuvalama. Diğer çorbalara göre oldukça hafif. Bence lezzetli. Beğendim kıvamı da iyi, yağı da :)

Çorbalardan sonra lahmacunlarımız geldi. Masadaki herkes biraz beğenmedi ama ben baya beğendim. Neden hemen söyleyim. Bir kere hamuru süper, hem çok lezzetli hem incecik hem çıtır, benim için lahmacunda mutlaka olması gerekenler. İç harcı lezzetli ve bol. Ha ama doğru az sarmısaklı, bu bir lahmacun evet ama Antep lahmacunu değil. Ben niye beğendim ben zaten fazla sarmısak sevmiyorum. Tabi bu kadar sarmısağı az olunca beğenilmedi masada. Çünkü işin özü böyle olmadığı için. Ama tam benlikti açıkçası. Tek olumsuzluk çok tuzluydu. Ama onu da bu seferlik böyle olmuştur diye düşünüyorum. Bence iyi bir lahmacundu, sadece lahmacun :)


Gelelim ana yemeklere 3 çeşit kebap geldi önümüze sırayla. İlki Haşhaş kebabı. Etlerin hepsi oldukça lezzetli. Sadece tuz oranlarında biraz fazlalık var. Bunu da söyledik biraz düzenleme yapacaklar.
Haşhaş Kebabı en sıkıntısız olandı. Bence baya başarılı. Lezzet özellikle yağ oranı baya iyi. Gördüğünüz bir porsiyon bence yeterli bir boyut.Diğeri Zırh Kebabı, bu biraz daha yağlı biraz daha tuzlu. Ama yine de lezzet iyi.


Sonuncu ise Beyti. İçindeki et çok iyi ama üstündeki salça sos nedir. Hayatımda ilk defa bu şekilde gördüm belki de. Üzerine çiğden domates salçası sürülmüş gibi. Bu salçayı hafif tereyağında öldürüp üstüne dökmek gerek. O zaman beytinin lavaşı da bu kadar yavan gelmez. Kebaplarda az da olsa tereyağ sos önemli tabi böyle soslu olanlarda.


Kebapların ve çorbanın yanında gelen pidenin enfesliğini yazmadan geçemem.

Kapanış katmer tatlısı. Katmerde ilk aradığım özellik hamurun çıtır olması. Bu olmamış çünkü yumuşak bir hamuru vardı, bence içindeki kaymak da fazla ama gelenler bol kaymaklı istiyorlarmış inanırım Antep mutfağı sonuçta :) Bir de üstüne bir top dondurma fena olmazdı :)


Fiyatlara gelirsek, Beyran 20 tl, Kelle Paça 20 tl, Yuvalama 15 tl, Lahmacun 7,75 tl, Haşhaş Kebap 23 tl, Zırh Kıyma 23 tl, Beyti 24 tl, ayran 2 tl, cola vs 3 tl, su 1,50 tl, Katmer 20 tl.
Fiyatlar çorbalar hariç bana normal geldi. Belki lahmacun biraz pahalı. Ama diğerleri iyi. Yani bir beyran içeceğime Bir haşhaş yerim daha mantıklı hem de daha lezzetli.
Mekanda baya eksikler var, hem mekan olarak hem de lezzet olarak. Ama hepsini teker teker konuştuk anlattık. Onlarda notlarını aldılar. Düzeltirlerse bence şahane bir yer olur burası. Açıkçası en kızdığım şeylerden bir tanesi geleceğimiz bilinmesine rağmen bu tarz aksiliklerin yaşanması. Hani çat kapı gittiğimiz hatta kendimizi söylemediğimiz zamanlar daha çok oluyor ki benim çoğunlukla öyle, ama haberlerinin olup da bazı düzenlemeler yapılmaması büyük talihsizlik. Yani buna biraz da fırsatı değerlendiremediniz de denilir. Yine de birkaç ay sonra tekrar gidip bakmak lazım, sonuçta lezzetlerin çoğu iyiydi :) Afiyet olsun.

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart