Zahter Gurme

Gezsek Yesek tarafından eklenmiştir.
03.03.2017

Öncelikle bu yazıya başlamadan önce hepinizi uyarıyorum eğer çok açsanız hemen Zahter Gurmeye gidebilme gibi bir imkanınız yoksa hızlıca bu yazıyı kapatın. Çünkü gördüklerinizden sonra ne kadar dayanabilirsiniz bilmiyorum.
Mekan çok eski ama işletme ve isim çok yeni. Eskiden burada bir ciğerci vardı. Artık bir Hatay mutfağı var. Gerçi menüde bildiğimiz kebap ciğer vs de bulabilirsiniz ama farklılık arıyorsanız Hatay tarafından gitmenizi öneririm.
Mekanın ortakları olan kızkardeşler İlkay ve Gülin hanımın daveti üzerine bu ziyaretimizi gerçekleştirdik.Mekan gayet büyük içeri ferah,hizmet 10 numara zaten kendileri bizimle bizzat ilgilendi.Garsonları çok güleryüzlü, servis oldukça hızlı. Açıkçası olumsuz bir tane şey görmedim.
İçeride ufak bir oyun alanı da var, ayrıca alkolsüz bir mekan,iyi bir aile işletmesi diyebiliriz.
Arka tarafta ufak bir bahçesi var. Şuan çok revaçta değil ama yazın güzel bir düzenlemeyle çok keyifli bir alan haline gelebilir.
Yazacak çok şey var ama ilk olarak meşhur Hatay mezelerinden başlayalım.
Önümüze ilk gelen yuvarlak bir meze tabağı ve salata. Mekanda bu mezeler ücretsiz. Bu mezeler içinde en dikkat çeken yoğurtlu maydanoz. Süzme yoğurttan yapılıyor ve içinde çok az maydanoz var ama asıl sırrı içinde çok az tahin olması. O tahin öyle güzel tat vermiş ki öyle süper yumuşatmış ki yoğurdu ben bayıldım.
Patlıcanlı ezme fena değil. Diğerleri de zaten pişmiş soğan ve turşu.
Ve yine farklı olan saf zeytinyağı ve zahter. Ekmeğinizi zahter ve zeytinyağına bir batırıp yiyin bakalım ne kadar seveceksiniz. Bence oldukça iyi.

Salata da güzel fakat ortaya gelen diğer mezelerden salatayı gözümüz çok görmedi.

Masaya hemen Hatay'ın meşhur biberli ekmeği geldi. İçinde zahter de bulunan bu ekmek gerçekten çok lezzetli. Bu arada şunu da belirteyim ürünlerin %99 u memleketten yani Hatay'dan geliyor. Vermek istedikleri lezzetin tam anlamıyla müşteriye ulaşması için,tamamen kendi yörelerine has lezzetleri kendi yörelerinin ürünleriyle yapmak istemişler.

Mezelerle devam edelim artık bundan sonrası ikram değil önce onu belirteyim.
En sevdiğimden başlayayım.Bana göre Hatay mutfağının en güzel şeylerinden biri Hatay zeytini.Ve bu zeytinle yapılan salata. Yani ben bunu çerez gibi bile yiyebilirim. Tabi zeytin tadı da çok önemli çünkü bu zeytin biraz acı. Öncesinden biraz yumuşatmak lazım.Zahter Gurme bu işi çok iyi yapmış tam istediğim lezzeti aldım bu salatadan.

İkinci en sevdiğim Humus. Buradaki humus tek kelimeyle mükemmel. O kadar söylüyorum. Üzerine dökülen saf zeytinyağını da unutmamak lazım. O da lezzete lezzet katmış. Nohutlar bile memleketten :)

Yine farklı bir meze. Oldukça yumuşak çok az biber salçası var. Bence lezzeti yerinde.

Özenle hazırlanan şahane lavaş pide. Kebapları arasına koyup koyup yemek lazım.

Artık ana yemeklerimize geçebiliriz. Ana yemek tercihine hiç karışmadım. Tamamen Gülin hanıma bıraktık. O bizim için en iyilerini seçti.
İlki Belen Tava. İçindeki etin lezzetinden ve yumuşaklığından özellikle bahsetmek isterim. Çok güzel pişmiş et ağızda kayıp gidiyor. Sulu yemek seviyorsanız bence iyi bir tercih. Sadece soğan domates ve biber var extra. Beğendim.

Sırada Şato Kebabı var. Menüdeki en farklı ve bence en lezzetli şey bu. Mükemmel bir şey olduğunu söyleyerek başlıyorum. Kebabımızın içinde kaşar var ortadan kesip o kaşarın sünüşü izleyin sonrada bir güzel tadına bakın. Kebabın lezzeti zaten apayrı , özellikle genel olarak baharat ayarı mükemmel bunu bütün yemeklerde hissettim. Hem baharatların hem etin hem de bunların birleşmesiyle oluşan kebabın lezzetini çok net aldım. Bayıldım tek kelimeyle. Buraya gelirseniz hiç düşünmeden Şato Kebabı sipariş edin..


Son olarak karşınızda Zahter Kebabı. Bildiğimiz Adana Kebap gibi bir görüntü ama zahterle yapılıp tadı oldukça farklı olanı. Adana kebaba göre yağ oranı oldukça düşük bu sebeple de aslında baya hafif bir kebap.Ben beğendim.


Bunların yanına tabii ki lezzetli bir Yayık ayranı yakışır.


Bu kadar yemeğin üstüne çay çok iyi gider. Semaver çayımız ikram.

Tatlılara geçmeden önce kahvaltılık zeytinin de tadına bakmak istedim. Çünkü bu zeytini sadece burada değil , isterseniz satın alarak da yiyebilirsiniz.. İki türlü zeytinleri var. biri halkalı zeytin,diğeri kırık zeytin. Kırık zeytin daha acı önceden yumuşatmak lazım sürekli suyunu değiştirerek.Salatanın içinde olan zeytin bu. Halkalı zeytin gayet iyi, acısı yok.İkisi de çok lezzetli.İkisinin de kilosu 12 tl.

Aslında o kadar çok yedik ki tatlıya pek yer kalmadı ama tadımlık aldık diyebilirim.
Hatay'ın meşhur kabak tatlısı. Ben normalde kabaktan hiç hoşlanmam ama buranın usulü farklı. Kabak burada kirece yatırılıyor. Karşınıza sert bir kabak tatlısı çıkıyor. Çok farklı ve bence hoş bir tadı var.Ayrıca oldukça hafif.Sunum da gayet başarılı.


Künefe yemeden gitmek asla olmaz.Hatay mutfağından yemeden ayrılmamız mümkün değil. Künefe bence çok narin bir tatlıdır. Öyle herkesin harcı değildir künefe yapmak. Herkes yapar ama olur mu o künefe istediğimiz gibi. Pek çok yere kıyasla üstü hiçte öyle kararmış değil burada. Neden çünkü sırf o görüntüyü vermek için üstüne karamel, şeker vs gibi tatlandırıcılar sürülmüyor. Olması gerektiği yapılıyor, ağır ağır pişiriliyor. Ayrıca çok tatlı da değil içindeki peynirin tadını çok net alabiliyorsunuz. Tabi bu özelliklerin hepsi biraraya gelince karşınızda işte mükemmel künefe. Baya lezzetli,sadece bunun için bile gelinir.Zaten bu konuda çok iddialılar ve bence çok haklılar.Şimdi gelelim fiyatlar ve son notlara. Evlere paket servis var ama çok uzak noktalara kebap servisi yok. Pek çok yere mezelerin servisi olduğunu söylediler.
Fiyatlar en merak konusu çok abartı bulmadım açıkçası. Bir de siz bakın, Şato Kebabı 28 tl, Belen Tava 27 tl, Zahter Kebabı 27 tl, mezelerin kilo ile fiyatı 15-25 tl arası değişiyor. Fıstıklı Peynirli Künefe 14 tl, Kabak Tatlısı 7 tl. Biz memnun kaldık . Afiyet olsun :)
  • Balgat Mah. Ziyabey Cad. 10 Nisan Karakol Yanı 71/B 06520 Çankaya Ankara
  • 0312 287 95 96

Fiyat Listesi

Bıraktığım Kart